Hei, olen katsellut takaveto hiluxia noin 2000-2005 ja kysyisin onko näissä kaksi akkua? entä paljonko noin on käyttövoimavero ja käyttömaksu? Tiedetään että perä on liukas talvella että sitä ei tarvitse kertoa. Lähes kaikki hiluxit ovat nelikkoja mutta pärjäisin kyllä takavedolla.
Hilux 4x2
11
593
Vastaukset
- PuSe
On kaksi akkua. Käyttövoimavero n. 80 eur. Kokonaispaino 2415 kiloa josta pystyy laskemaan käyttömaksun. N. 250 eur. Hyvä olla painoa lavalla talvella.
- ajatus
Kiitos vastauksesta. Onkohan kuinka lämmin talvella, siis ilman eberiä, toki lohkolämmitintä käytän. Varmaan lämpimämpi kuin esim tdi transporter? tälläistä olen ajatellut työmatkalle ja satunnaiseen tavaran kuskaukseen. Ilmeisen kestäviä ovat ja en tarvitse mitään status-symbolia niin tuollainen olisi aika huoleton.
- PuSe
On lämmin mutta lämpenee hitaasti. Lyhyillä matkoilla sisälämppäristä paljon hyötyä. Pahvia keulaan niin auttaa myös vähän tuossa asiassa. Transportereista ei mitään kokemusta.
On sitten aika karu käyttöauto ilman "turhia" varusteita. Mutta pelittää ja koneessa on sitä vanhan ajan vääntöä heti tyhjäkäynniltä lähtien tasaisesti ilman mitään nykydieseleiden tyylistä kierrosherkkyyttä. - ajatus
Toki sisätilanpistoke on välttämätön erityisesti dieselissä. Ajattelin kyllä sitä d4d koneista, siinä takavedossa on se tehottomampi malli, oisko jotain 90hv, ei sillä ole väliä, kyllä silläkin pääsee. Olen ajanut d4d koneista hiacea ja moottori tuntui vääntävältä, ilman mitään räjähtävää menoa. Mikähän ois kulutus rauhallisella ajolla matka-ajossa, varmaan siinä 7-7,5 litraa satasella. Se tiedetään että on kyllä aika karu : ) Mutta se olisi melkein etu, on simppeliä tekniikkaa. Olen ajanut takaveto pakettiautolla ja kyllä siellä tosiaan kannattaa pitää painoa, auttaa paljon, ja jousituksesta häviää se "pompotus".
- PuSe
Ei kuluta paljoa. Tuo 7 litraa matka-ajossa on helppo saavuttaa 80-90 vauhdeissa Lyhyet välitykset nostaa kulutusta kun ajellaan sitten satasta tai yli.
Sama kone (tai koneen ohjauselektroniikka) taitaa olla takavetoHiacessa. NelivetoHilussa on samasta koneesta otettu enemmän tehoa ulos. - 19+17
Takaveto Hiluksia sai muistaakseni pari vuotta taaksepäin myös uutena Suomesta, valmistettanee edelleen.
Jostain syytä ei saa enää nykyisin. - takatyöntöinen
Kyllä ainakin 2009 sai vielä pelkkänä takavetona, Varmasti tehdään vieläkin ja uskoisin että voisi ostaakin. Volkkarin amarokia tehdään myös takavetona mutta ei tuoda suomeen, mutta lehdessä luki että kyllä sen voi ostaa jos haluaa.
- D4D 2 wd
Minulla olisi takatuuppari myynnissä, laitappas spostiosoite, jos et ole vielä hommannut kulkinetta.
- P.U. Helin
Onko tuo Nettiautossa?
- D4D 2 wd
Ei ole
- takaveto yliveto
Hei, ikä, kilometrit ja hintapyyntö? missäpäin hiluxi sijaitsee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176