Hei, olen katsellut takaveto hiluxia noin 2000-2005 ja kysyisin onko näissä kaksi akkua? entä paljonko noin on käyttövoimavero ja käyttömaksu? Tiedetään että perä on liukas talvella että sitä ei tarvitse kertoa. Lähes kaikki hiluxit ovat nelikkoja mutta pärjäisin kyllä takavedolla.
Hilux 4x2
11
642
Vastaukset
- PuSe
On kaksi akkua. Käyttövoimavero n. 80 eur. Kokonaispaino 2415 kiloa josta pystyy laskemaan käyttömaksun. N. 250 eur. Hyvä olla painoa lavalla talvella.
- ajatus
Kiitos vastauksesta. Onkohan kuinka lämmin talvella, siis ilman eberiä, toki lohkolämmitintä käytän. Varmaan lämpimämpi kuin esim tdi transporter? tälläistä olen ajatellut työmatkalle ja satunnaiseen tavaran kuskaukseen. Ilmeisen kestäviä ovat ja en tarvitse mitään status-symbolia niin tuollainen olisi aika huoleton.
- PuSe
On lämmin mutta lämpenee hitaasti. Lyhyillä matkoilla sisälämppäristä paljon hyötyä. Pahvia keulaan niin auttaa myös vähän tuossa asiassa. Transportereista ei mitään kokemusta.
On sitten aika karu käyttöauto ilman "turhia" varusteita. Mutta pelittää ja koneessa on sitä vanhan ajan vääntöä heti tyhjäkäynniltä lähtien tasaisesti ilman mitään nykydieseleiden tyylistä kierrosherkkyyttä. - ajatus
Toki sisätilanpistoke on välttämätön erityisesti dieselissä. Ajattelin kyllä sitä d4d koneista, siinä takavedossa on se tehottomampi malli, oisko jotain 90hv, ei sillä ole väliä, kyllä silläkin pääsee. Olen ajanut d4d koneista hiacea ja moottori tuntui vääntävältä, ilman mitään räjähtävää menoa. Mikähän ois kulutus rauhallisella ajolla matka-ajossa, varmaan siinä 7-7,5 litraa satasella. Se tiedetään että on kyllä aika karu : ) Mutta se olisi melkein etu, on simppeliä tekniikkaa. Olen ajanut takaveto pakettiautolla ja kyllä siellä tosiaan kannattaa pitää painoa, auttaa paljon, ja jousituksesta häviää se "pompotus".
- PuSe
Ei kuluta paljoa. Tuo 7 litraa matka-ajossa on helppo saavuttaa 80-90 vauhdeissa Lyhyet välitykset nostaa kulutusta kun ajellaan sitten satasta tai yli.
Sama kone (tai koneen ohjauselektroniikka) taitaa olla takavetoHiacessa. NelivetoHilussa on samasta koneesta otettu enemmän tehoa ulos. - 19+17
Takaveto Hiluksia sai muistaakseni pari vuotta taaksepäin myös uutena Suomesta, valmistettanee edelleen.
Jostain syytä ei saa enää nykyisin. - takatyöntöinen
Kyllä ainakin 2009 sai vielä pelkkänä takavetona, Varmasti tehdään vieläkin ja uskoisin että voisi ostaakin. Volkkarin amarokia tehdään myös takavetona mutta ei tuoda suomeen, mutta lehdessä luki että kyllä sen voi ostaa jos haluaa.
- D4D 2 wd
Minulla olisi takatuuppari myynnissä, laitappas spostiosoite, jos et ole vielä hommannut kulkinetta.
- P.U. Helin
Onko tuo Nettiautossa?
- D4D 2 wd
Ei ole
- takaveto yliveto
Hei, ikä, kilometrit ja hintapyyntö? missäpäin hiluxi sijaitsee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902977- 841173
- 2101171
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1281139- 871122
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2041035- 65872
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?23755- 71737
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?59627