1987 vai uusi?

Jamppa

Kertokaapa kokeneemmat, miksi ostaisin uudehkon vaunun 80-luvun vaunun sijaan. Eli 80-luvun vaunuja on kaupan n. 3000 - 4000 eurolla, kun taas uudehkoista vaunuista on pulitettava vähintään kolminkertainen summa. Hinta puhuu sen puolesta, että kannattaisi tyytyä vanhempaan. Voisiko joku kehitystä pitkään seurannut luetella vaunuihin tulleita uudistuksia viimeisen 20 vuoden ajalta?

2

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimii

      Kysymys on monitahoinen eikä oikeaa vastausta ehkä olekaan löydettävissä, se on nääs makuasia.
      Pitkällä aikavälillä muutokset ovat olleet käyttäjän kannalta kuitenkin melko vähäisiä.
      Jos ollaan liikkeellä vaikka 15 t€:n budjetilla niin ostaako 5000 €:n vaunun jolloin jää muutoksiin,korjauksiin , paranteluihin ja varusteisiin reilusti rahaa. Ja usein vanhoissa on jo runsaasti varusteita valmiina kiinni tai tulevat mukaan kuten sähköpatruuna, teltta, katos, soitin ym.
      Jos hankit uuden, niin muutama tonni uppoaa tarvikkeisiin ja lisävarusteisiin, jotta saa ostoksestasi toimivat,
      Muutokset/ 20v,;?? No renkaat on muuttuneet pakurenkaiksi = kantavuus ja vedettävyys paranee.
      Monessa uudessa on kitkavetopää, mikä helpottaa vetämistä. Isot kattoluukut =tuuletus ja valoisuus. Sisävalaistus parantunut ja lisääntynyt, erit. kohdevalot ja muutkin halogeenit. Leveyttä tullut lisää =paremmin tilaa sisällä, sängyt tilavammat, myös patjojen paksuus lisääntynyt. Lämmittimet parantuneet, samoin ilmanvaihto, jossa myös hyttysverkko/pimennysverhokasetit.
      Vesikalusteet muuttuneet "leluista" kotitaloustasoisiksi. Hellat ja jääkaapit ovat periaatteessa samanlaisia kuin vuosia sitten, mutta tehokkaampia ja niissä on jopa pakastin eikä vaan p-lokerot.
      Nuo nyt tuli ensiksi mieleen, mutta jos tyytyy askeettiseen perusvaunuub niin vanha toimii ihan kivasti varsinkin jos osaat itse rassata pikkuviat kuntoon.
      Kokeile ensin vanhaa vaunua, ruinaa, lainaa tai vuokraa, niin minäkin olen aloittanut ennenkuin oman ostin , niin ainakin tietää minkälaiseen harrastukseen on ryhtymässä.

    • Yksi syy

      Varmaankin yksi hyvä syy on se, että tuskin löydät 80-luvun vaunua, jossa ei olisi jonkin sortin korteusvahinkoa.

      Nimenomaan kotimaiset 80-luvun vaunut ovat niitä epäilyttävimpiä. Ei ne kyllä uudemmatkaan taida olla kosteusongelmattomampia, mutta ovatpahan olleet vähemmän aikaa sateessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9166
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7947
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      161
      5657
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2353
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2091
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1740
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1688
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1427
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1358
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1283
    Aihe