Mitä teet kun nuori sotkeutuu pikavippeihin ?

Hei
Mitä vanhemmat voivat tehdä, kun nuori sotkeutuu pikavippeihin, ja tavallinen järkipuhe ei auta ?
Kyselee epätoivoinen vanhempi, ei halua kiusata, mutta haluaa pitää huolta.
Onko se vain niin, että oppi tulee sieltä kantapään kautta
9170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oppi tulee kotoa. Jos unohdit kasvattaa niin kerää satoa nyt. Katso peiliin ja onnittele sitä joka siellä on. Sillä on homma hallussa.

Äänestä
  • Vaikka kuinka kasvattaisit ja olisit kunnollinen vanhempi - kaikki ei mene aina niin kuin Strömsössä!

    Kysyjälle en voi muuta neuvoa antaa, kuin että ÄLÄ maksa lapsesi velkoja ja laskuja!
    Itse tein sen virheen ja se on nyt maksanut 200.000€. Mittani täyttyi ja välini ainoaan lapseeni ovat nyt poikki. Joko tuo järkiintyy tai sitten ei.

    Äänestä

  • sinulla ei ilmeisestikään ole jälkikasvua, kun on noin hyvä vastaus antaa. Kasvatettu on ja huolehdittu näköjään liikaakin. Kaikki lapset ilmeisesti pitäisi jättää hunningolle niin oppisivat ainakin elämään-

    Äänestä

  • no se huoltaja kirjoitti:

    sinulla ei ilmeisestikään ole jälkikasvua, kun on noin hyvä vastaus antaa. Kasvatettu on ja huolehdittu näköjään liikaakin. Kaikki lapset ilmeisesti pitäisi jättää hunningolle niin oppisivat ainakin elämään-

    pelisääntöjä joista myös pidetään kiinni. Se tuo turvallisuutta elämään. Vaan mites monet nykyvanhemmat pystyvät mitään pelisääntöjen noudattamista lapsiltaan vaatimaan kun oma elämäkin on tuuliajolla.

    Äänestä

  • "Oppi tulee kotoa. Jos unohdit kasvattaa niin kerää satoa nyt. Katso peiliin ja onnittele sitä joka siellä on. Sillä on homma hallussa."

    Tuon kommentin on kirjoittanut joku jolla ei ole lapsia tai ei asioista mitään ymmärrä. Entä jos vanhemmat ovat täysiä hulttioita mutta lapsesta tulee kunnon kansalainen eikö sekin ole vanhempien ansiota?

    Joskus vaan käy niin että vanhemmat yrittävät kaiken inhimillisesti mahdollisen ja silti nuori lähtee huonoille teille. Yleensä suurin osa järkiintyy kun ikää tulee lisää. Sinäkin näistä asioista jotain ymmärrät kun olet pari lasta aikuiseksi kasvattanut.

    Äänestä

kautta, ei sitä oikein muuten voi. Kokemusten määrä ilmeisesti vakio. Voit yrittää pitää esitelmän aiheesta korottamatta ääntäsi ja rauhallisen asiallisesti selvittää, miten pankista saa rahaa lainaksi paljon halvemmalla ja näyttää vaikka konkreettisesti lukuja korkojen määrästä.

Älä lähde kuitenkaan mihinkään mukaan, kun alkaa tulemaan sitä viddua päin naamaa ja muuta vulgaaria tekstiä. Pidät vain rauhallisen linjan ja selvität asian, katsot kuitenkin, että tuo nuori on syönnyt kunnolla, ettei nälkäkiukku ole vielä lisänä vaikeuttamassa talousluentoa.

Voit tietty porkkanana kehittää maksusuunnitelmaa pikavipeistä selviämiseen, mutta tarkkana pitää olla siinäkin.

Äänestä

Katso missä kännykkäsi lojuu. Kakarat osaa kierosti ottaa vippejä vanhempien nimiin äipän kännykällä. Joko se haluaa hoitaa pankkiasiasi ja sillä on tunnuslukusi. Näitäkin vanhempia riittää kun annetaan kakaran hoitaa kun se haluaa. Sitten itketään kun on tilit tyhjennetty.

Äänestä

Jotkut haluavat kokea asiat omakohtaisesti. Sellaisia yksilöitä ei saa pelkällä puheella järkiintymään ennen kuin ovat itse juosseet päänsä seinään.

Sen tilanteen varalta minä ilmoittaisin etukäteen, että olen kertonut kantani vippien järkevyydestä. Koska tiedän, ettei pelkkä puhe auta, olen myös valmis auttamaan vippiongelmissa kerran mutta vain kerran. Toista kertaa ei tule. Siinähän sitten jälkikasvu miettii, milloin käyttää tuon optionsa.

Äänestä

Siperia opettaa. Kun luottotiedot menee ei vippejä saa. Siinä kun makselee vippejä korkojen kera niin varmasti oppii. Nuoruus on siitä hyvä "sairaus" että vanheneminen parantaa sen.

Ei tuo nyt mikään maailmanloppu ole, itse kukin nuorena mokailee. Suurin osa meistä oppii eikä tee ainakaan samoja virheita uudestaan. Veikkaisin että viiden vuoden kuluttua kaikki on ok, velat maksettu ja luottotiedot kunnossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huoltaja kirjoitti:

Hei
Mitä vanhemmat voivat tehdä, kun nuori sotkeutuu pikavippeihin, ja tavallinen järkipuhe ei auta ?
Kyselee epätoivoinen vanhempi, ei halua kiusata, mutta haluaa pitää huolta.
Onko se vain niin, että oppi tulee sieltä kantapään kautta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu