Katainen on nyt

valtion taloudenhoitoa ei saatu annettua eu:lle. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012101916222769_uu.shtml
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se on Ranska, Italia ja Espanja jotka Euroaluetta johtavat. Saksa ja siinä samalal Suomi on tyrkätty sivuun. Noiden kolmen ison maan yhteisesti haluama suunta menee ja viedään nyt Euroalueella eteenpäin, asiassa kuin asiassa.

Ranska haluaa nimenomaan Eurobondeja, yhteisiä EURO-alueen velkoja ja velkakirjoja. Sinne koppaan voidaan kipata niin Espanjan kuin Italiankin velat, yhteiseen EURO-sammioon. Silloin Suomikin pääsee mukaan maksamaan Italian ja Espanjan sekä vanhoja velkoja että koko ajan keräytymässä olevaa uutta velkapottia.

Ranskan ykköstason vaatimus, suorastaa ehdottoman tuntuiseksi nostettu vaatimus ovat Eurobondit. Ranskan mukaan Eurobondit, yhteisvelat on tuotava ja toteutettava tämän vuoden loppuun menneessä.

Siinä on Suomen Eduskunnallakin pohdittavaa, pian kuntavaalien jälkeen, että laitetaanko Suomi vero-orjaksi maksamaan ja kuittaamaan Italian velkoja.

Katainen ja Kokoomus suostuvat tähän ilman muuta, mutta kysymysmerkki on mikä on SDP:n kanta Suomessa. Mitä sanoo Heinäluoma?

Äänestä

Kataisen Kreikkaan lainaamista rahoista ja niiden fantastisista korkotuloista voisi alkaa käyttämään jonkun verran oman kansan tarpeisiin?

Äänestä

keh!...eilen vielä uutisissa puhkuen hehkutti että komissaarin vallaan lisääminen oli jo vuoden takainen Suomen esitys, että silloin ei asiasta innostutuu mutta nyt on kaikki mukana...


..mites taas kävi =)

Äänestä

Oikeisto on syypää verorahojen syytämisestä maihin missä rahoja silti löytyy aina sotilastoimiin ja kalustoon. Niillä rahoilla nämä maat eivät pysty muka tukemaan omia pankkejaan ja rikkaat elävät näissä valtioissa nollaveroilla.

Tukenakin Suomi osti sotilasveneitä keskieuroopan maasta tukitoimena juuri viime viikolla uutisoitiin.

Äänestä

Jykähän näyttelee surullista ja kaikki sataa kuitenkin positiivisena hänen omaan laariin mitä motkotatte mokomat

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surullinen kun kirjoitti:

valtion taloudenhoitoa ei saatu annettua eu:lle. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012101916222769_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu