Vielä 700 ekr juutalaiset koostuivat 12 sukukunnasta, kun taas tämän päivän juutalaiset ovat ainoastaan 2 sukukunnan (Benjaminin ja Judah) jälkeläisiä. Missä ovat nuo 10 muuta sukukuntaa nyt? Jos olen ymmärtänyt oikein Raamattua, nämä kadonneet sukukunnat tulevat jossain vaiheessa ilmi ja he palaavat takaisin Jumalan heille lupaamille maille.
Yksi ”kadonnut” sukukunta on nimeltään Issachar. Voisiko tuo sukukunta olla tämän päivän suomalaiset?
ISSACHAR AND FINLAND
In Finland were elements from Issachar and the southern
Finnish province of Mikeli is reminiscent of MICHAEL (1-Chronicles 7;3) one
of the heads of the Clans of Issachar. [Uusimaa in Finnish connotes New Settlement The Finns had a tradition that they were descended from the Lost Ten Tribes of Israel and their national hero, Marshall Mannerheim in a speech once expressly
referred to them as Sons of Issachar
Jos näin on… suomalaisten kannattaisi etsiä jo nyt hyvissä ajoin asuinalueita Jeninin kaupunkin (Länsiranta) ympäristöstä. Kaupunki sijaitsee palestiinalaisalueella, sen pohjoisosassa.
12 heimon asuinalueet:
http://www.keyway.ca/htm2000/20001015.htm
Tanskalaiset: On myös esitetty, että Tanskalaiset olisivat Danin heimon jälkeläisiä. Jos kuulut tähän sukukuntaan, etsi itsellesi alue Tel-Avivin läheltä (Israelin rannikolta) tai sitten aivan pohjoisesta nykyisen Libanonin rajalta.
Amerikkalaiset/Britit: On myös esitetty, että Efraimilaiset olisivat tämän päivän Brittejä ja amerikkalaiset puolestaan Mannaselaisten perillisiä.
Tässä nämä 12 sukukuntaa, tunnusmerkkeineen ja luonteineen:
http://www.templesanjose.org/JudaismInfo/history/12tribes.htm
Ei muuta ko maa- ja asuntokaupoille!!
Suomalaiset = Issachar sukukuntaa
5
477
Vastaukset
- Mustalainen
Joo voi olla vähän paikkansapitävää juttua. Mutta on tästä jonkinverran tutkimuksia. Dan = Tanskalaiset pidetään joissakin piireissä melko varmana tapauksena. Maailman kuningassuvut periytyvät ilmeisesti israelista. Efraimilaiset on uusimpien väitöksien mukaan mustalaisia. Suomalaiset nyt haluaa olla niin pirusti eurooppalaisia, että uhohtavat kielellisen/alueellisen asuinpaikkansa. 12 sukukuntaa on vielä suurinpiirtein hukassa, mutta ne löytyvät vielä. Paskaa tämä on ihmisille joille raamattu on mitä nyt sitten onkaan. Miksei nämä skinit ota raamattua kainaloon ja rupea lukemaan arjalaisista mitä ne milloinkin tekevat ASSYRIA = arjalaiset. Ei raamattua voi ihan persettäkään pyykkiä sillä sitten on muita historiallisia kirjoituksia, jotka tukevat raamatun historiaa.
- Mustalainen
Joo voi olla vähän paikkansapitävää juttua, mutta on tästä jonkinverran tutkimuksia. Dan = Tanskalaiset pidetään joissakin piireissä melko varmana tapauksena. Maailman kuningassuvut periytyvät ilmeisesti israelista. Efraimilaiset on uusimpien väitöksien mukaan mustalaisia. Suomalaiset nyt haluaa olla niin pirusti eurooppalaisia, että uhohtavat kielellisen/alueellisen asuinpaikkansa. 12 sukukuntaa on vielä suurinpiirtein hukassa, mutta ne löytyvät vielä. Paskaa tämä on ihmisille joille raamattu on mitä nyt sitten onkaan. Miksei nämä skinit ota raamattua kainaloon ja rupea lukemaan arjalaisista mitä ne milloinkin tekevat ASSYRIA = arjalaiset. Ei raamattua voi ihan persettäkään pyykkiä sillä sitten on muita historiallisia kirjoituksia, jotka tukevat raamatun historiaa.
- "Natsi"
"ASSYRIA = arjalaiset"
*beep* Väärä vastaus!
Oikea vastaus olisi ollut:
IRAN="aryan"=arjalainen
Niin...ja eivät suomalaiset mitään juutalaisia ole.
- Hämäläinen
Oisko sulla tiedossa jokin tontti, joka olisi myynnissä Jeninin kaupungissa tai sen lähistöllä?
- uutis-sähke
Israelissa pohditaan intialaisen heimon juutalaisuutta (10.8. 13:17)
Israelissa selvitetään parhaillaan, ovatko Intiassa koillisosassa elävän heimon jäsenet muinaisten juutalaisten jälkeläisiä. Bnei Mannasse -heimon edustajat sanovat itse olevansa yksi Israelin kymmenestä kadonneesta heimosta.
Israelin päärabbeihin kuuluva Shlomo Amar kertoi tänään armeijan radiossa palanneensa juuri selvitysmatkalta intialaisista Manipurin ja Mizoramin osavaltioista. Hän piti mahdollisena, että intialaisille myönnettäisiin todennäköisin syin oikeus muuttaa Israeliin. Tämä oikeus kuuluu Israelin mukaan kaikille maailman juutalaisille.
Amrin mukana Intiassa käynyt rabbi Eliahou Birenbaum oli asiasta vakuuttuneempi. Hänen mukaansa ei ole epäilystäkään siitä, että heimo on juutalaista alkuperää.
- Heidän suullinen perinteensä, vuosisatoja vanhat tapansa, se miten he viettävät sapattia, heidän synagogansa sekä alueella asuvien muiden intialaisten lausunnot todistavat kiistatta heidän olevan juutalaisten jälkeläisiä, rabbi sanoo.
Israelin 12 heimosta kymmenen hajaantui assyrialaisten vallattua maan 721 eKr
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/sahkeet.asp?id=828038
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648