Koska sillä ei tee kohta mitään kun ei saa polttoainetta - öljykriisi uhkaa.
Varoitusmerkit ovat jo näkyvillä; öljyn hinta rajussa nousussa.....
Ei kannata ostaa uutta autoa...!
6
1089
Vastaukset
- TDI
Nimenomaan nyt kannattaa ostaa uusi pihi diesel. Vaikka dieselin hinta tuplaantuisi 1,60 euroon per litra, niin ajaminen olisi silti edullista neljän litran kulutuksella.
Lisäksi heti kun dieselin hinta nousee yli euron alkaa biodieselin valmistaminen olla kannattaavaa. Suomessahan riittää peltoja viljelemeen rypsiä. Öljyn hinta saa nuosta rauhassa. Meikäläinen ajaa rypsiöljyllä ilman C02-päästöjä paistetun munkin tuoksu perässä. - Iikori
Pitäiskö ostaa vanha kaasariromu,jolla käy oikein pyörre tankissa.Köyhäile aivan rauhasssa-tuleepan teille enemmän tilaa.
- ostaa
Eikä kannata ostaa taloa! Kohta sitä ei voi enää lämmittää, kun ei saa öljyä ja sähkö on liian kallista. Maalämpö liian kallis rakentaa ja lisääntyvä lämmön haihdutus maasta johtaa pidempään routaan ja viljelyskasvien huonoon menestykseen. Hake/pelletti lämmitys tuhoaa metsämme ja luontomme.
- macmillian
Kade? Ostin 2 kk sitten 30 te:n arvoisen uuden auton, enkä murehdi tuollaisia, vielä velkarahalla. Omapa on asiani. Ajan kun vielä bensaa saa, huomisestahan ei kukaan vielä tiedä. Voihan olla että saan sydärin jo huomenna enkä ole enää tätä asiaa pohtimassa, tai jotain muuta.
Tuolla periaatteellahan ei mikään kannata. Käyn töissä, joten pitäiskö pahan päivän varalle sitten säästää? Ei hyvää ja kallista ruokaa, ei kallista asuntoa, ei matkustelua, ei nättejä vaatteita, ei edes eukkoa kuluttamiseen yllyttämässä? Noh, jos rahaakin säästäisi tai sijoittaisi, kuka voi olla varma siitä että muutaman vuoden päästä niistä saisi edes omiaan takaisin?
Nauti elämästä tai hanki se!- -P-
No, tällä palstalla on tuolla "ylempänä" juttu: "Raaka-öljyn saatavuus loppusuoralla"
Niin se on.
BIO-diesel on erijutu, mutta riittääkö se kaikille ? - onnee sulle, koita jaksaa
Elämästä voi nauttia muutenkin kuin kuluttamalla ja juoksemalla rahan perässä jotta voisi kuluttaa. Olet aika pahasti mainonnan uhri. Toivottavasti emäntäsi ei löydä toista ukkoa jolla on vielä hienompi auto.
Vaikka samapa tuo minulle. Jos kerta uusi auto saa endorfiinit tulvimaan niin siitä vaan, ajele ihan rauhassa hymy korvissa... Joudut kuitenkin raatamaan niska limassa maksaaksesi lystin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399