Olen valinnut ammattini hyvin, saan melkein orkun kun saan antaa teille rikkaille paskiaisille pysäköintivirhemaksun, eli parkkisakon. Olen parkkipaavo.
"Vahingossa" joskus aina väännän vähän sen sinun Audisi tai BMW:si pyyhkijää, niin että menee myttyrälle.
Kiusa se on pienikin, ja 80 euron sakko.
"Vahingossa" joskus aina väännän vähän sen sinun Audisi tai BMW:si pyyhkijää, niin että menee myttyrälle.
Kiusa se on pienikin, ja 80 euron sakko.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Mahtaa kyrsiä kun ei kelpuutettu poliisikouluun, etkä saanut edes vartijakorttia hyväksytysti.
Siinähän vääntelet räntäsateessa, kun ei sinusta muuhun ole.
Jämsässä yrittäjät ei nauttinneet:
Forumin vuokralaiset halu-
avat eroon pysäköiviä asi-
akkaita sakottavasta val-
vontafirma APV:stä. Ne-
gatiivinen sakkomaine
haittaa edelleen yrittäjien
bisnestä, vaikka sakotta-
miseen on totuteltu helmi-
kuun alusta lähtien,
Kiinteistön omistajan
mukaan sakottaminen voi-
daan lopettaa.
http://www2.lehtiluukku.fi/esp/espview?p=eyJmaWQiOiIxMjY2NF9iYmUyOTc3YTRjNWIxMzZkZjc1Mjg5NGQ5M2I0NGM3MiIsInRpIjoiSlx1MDBlNG1zXHUwMGU0biBTZXV0dSBqYSBWZWtrYXJpIDE2LjA5LjIwMTEiLCJlIjoxMzUwOTQzNzExLCJwIjoiMTI2NjQiLCJhIjoicCIsInBwIjoiMSIsInRvIjoiMzY2N2MxNzY2ODViYWM2ODA1YzkwN2VhNDU4MzZkNjAiLCJhcyI6MH0=
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10568679#comment-57913381
niin se Jämsän foorumi tyhjeni. Tuli APV, asiakkaat lähti ja perään lähti kauppiaat (konkurssiin).
Ymmärtäkää yrittäjät hyvissäajoin että parkkipaavo karkottaa asiakkaat.
Mistä tiedät,että annat vain rikkaille maksun.Mutta eiköhän sen väännetyn sulan alla ole parkkifirman lappu ja siinä valvojan nimi tai numero.Helppo vaatia korvausta.
Sairasta porukkaa nuo parkkifirmat,mutta tuon voi kyllä uskoa,että heillä on duunissa rupusakkia,vaikka aloitus olikin provo,puhuttiin sakosta,vaikka oikeutta sakottamiseen ei ole.
Asiasta toiseen,
muuten miksi ei millään parkkifirmalla ole sellaisia sivuja,jossa voisi esittää kysymyksiä ja saada niihin vastauksia.Näinhän se palvelisi monia.
Yleensä rehellisillä firmoilla on" palautelaatikko",kehitysehdotuksia,parannuksia ja yleensä saa esittää mielipiteensä ja niihin vastataan,mutta näillä jostain syystä ei ole sellaista palvelua.Vastaisko tähän ihan asialliseen kysymykseen esim. Q-Park tai ParkPatrol,olittehan teeveessä ihan asiallisen oloisia,siistejä ja puhtoisia.
Vakavasti ottaen,MIKSI?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10568679#comment-57913381
niin se Jämsän foorumi tyhjeni. Tuli APV, asiakkaat lähti ja perään lähti kauppiaat (konkurssiin).
Ymmärtäkää yrittäjät hyvissäajoin että parkkipaavo karkottaa asiakkaat.
Meitä motivoi suurempi missio: emme ole vain laputtamassa, olemme poistamassa haitallista väärinpysäköintiä Suomesta!
Terve sinä Yks.Pys.Valv. .Olette siis poistamassa haitallista pysäköintiä. Kerrotko minulle miten se tehdään,kun olen niin tyhmä. Jos esim. minä pysäköin pelastustielle ja sinä seisot metrin päässä tai olet puun takana piilossa,näet kaiken,mutta et huomauta asiasta.Vasta kun olen poistunut,juokset laittamaan lapun.Oletko nyt taas poistanut yhden haitallisen auton.Minusta se kyllä jää siihen sinun lappuineen.Voi äiti,onko yksinkertaisempaa väkeä,kuin nämä firmat ja heidän valvojansa.Miten voikaan juuri yks.pysäköinninvalvontaan tiivistyä kaikki tällaiset tyypit ja typeryys ja kaikenlainen kieroilu.Mistään muusta liiketoiminnasta ei voi puhua samana päivänäkään.
Työ on tärkeää ja siihen ollaan tyytyväisiä. Kiitoksia ja jopa joululahjoja tulee, eikä ainoastaan kiinteistön omistajilta vaan jopa kiitollisilta entisiltä väärinpysäköijiltä, joita lappuni ovat auttaneet näkemään oman aiemman öykkärimäisen itsekkyytensä ja korjaamaan tapansa.
Ei esim. kiekon unohtaminen ole öykkärimäisyyttä,mutta parkkifirmojen tapa toimia on oksettavaa.Miksi se ei voi olla opastavaa ja neuvovaa,vaan kyttäävää.Sinä Yks.Pys.Valv. kuulut alimpaan kastiin.Teitä voisi arvostaa,jos toimintanne kestäisi päivänvalon.Miksi ette voi toimia niinkuin kunnallinen,fiksusti.Ja nuo puheesi joululahjoista,voi voi.
Olet jo oikealla tiellä, sillä laputhan nimenomaan OVAT opastusta ja neuvontaa. Niissä selitetään valokuvien kera mikä pysäköinnissä sillä kertaa meni hieman pieleen. Valitettavasti mistään ei todellisuudessa saa ilmaista opetusta ja neuvontaa ja siksi mekin joudumme perimään maksun, sitähän voisi kutsua vaikkapa konsultointipalkkioksi ja siten hävittää ikävän ja virheellisen assosiaation sanktionluonteiseen sakkoon; josta ei toki ole kyse.
Nimimerkki Yks.Pys.Valv., sinähän olet varsinainen huumoriveikko. Opastus, heh heh! Valokuvat, heh heh! Ainakaan Uudenmaan Pysäköintivalvonnalla ei ole valokuvaa autostani, eikä todistetta siitä, millä tavoin se oli mukamas "väärin" pysäköity. Eilen sain postitse 3 valokuvaa, joilla UPV yrittää "todistaa" että on mukamas oikeassa. Yksi kuvista on kokonaan eri paikasta kuin missä autoni oli. Mistä lie, mutta samasta alueesta ei ole kyse.
No siinä tapauksessahan asia eikä tarjottu pysäköintikonsultointi koske sinua joten ei ole mitään syytä toimia asiassa millään tavalla.
Pyyhkijän alla lappu ja valokuvia.Kellä on ollut kuvia,kaveri alkaa nyt jo sekoilla.Nyt on kysymys siitä,että teidän toiminta ei kestä päivänvaloa.Ei teillä ole tarkoituskaan kitkeä väärinpysäköintiä.Ja jos auton omistaja EI,korostan EI ole pysäköinyt autoa,niin miksi reklamaatio hylätään automaattisesti.Kenen tehtävä on ottaa kuljettajasta selvä,parkkifirman vai auton omistajan,vastaisitko,kun tunnut olevan hyvin kaikkitietävä.
Miksi siis toimitte näin,yritätte kokeilla kepillä jäätä.Laitatte lappujanne ja aina joku erehtyy maksamaan.Myönnä jo,että toimitte lain oikealla ja väärällä puolella,enemmän ja oikeasti aina väärällä puolella.Taitaa kohta mennä kaveri sanattomaksi.
Saamasi maksulappu on myös sinulle hintansa arvoista tietoa ja konsultaatiota, joka auttaa arvioimaan kenelle autosi käyttöön luovutat. Tunnollisena ihmisenä varmasti jatkossa harkitset tarkasti luovutatko autosi ko. kuljettajana toimineelle henkilölle. Jos suhtautuu välinpitämättömästi pysäköintisääntöihin, saattaa olla mahdollista yhtä välinpitämätön suhtautuminen autosi kohtelusta antamiisi ohjeisiin.
En usko,että Yks.Pys.Valv. on oikeasti valvoja.Tämä on joku sananiekka,joka saa nautintonsa kirjoittamalla ärsyttävän "fiksusti" ja kirjoitus huokuu "rauhallisuutta ja ystävällisyyttä". Mutta eipä osaa vastata kysymyksiin.
Olipa neuvo viisaalta Valvojaltamme.Ei ole syytä toimia asiassa millään tavalla.Kuule Valvoja,miksi sitten firmasi ja muutkin firmat jatkavat siitäkin huolimatta uhkailua,painostusta ja kiristystä.Pystytkö KONSULTOIMAAN.
Konsulttiapua yksityiselle parkkifirmalle: Viranomaiset on se taho, joka ojentaa ja ohjaa välinpitämättömästi pysäköintisääntöihin suhtautuvia. Yksityinen parkkifirma on taho, joka laittomilla valvontamaksuilla (rikollisesti käsitellyillä tiedoilla) estää / häiritsee viranomaistehtävien suorittamista rankaisijana / sakottajana valvomissaan paikoissa.
Uusi laki maaliskuussa 2013 tekee parkkipaavoista viranomaisen apulaisia, jos VAIN heidän koulutuskanttinsa antaa siihe myöden. Ym.........
Voi olla että saamani maksulappu on hintansa arvoista,mutta miksi et lähetä sitä auton kuljettajalle minun sijasta.Vastaatko minulle ja muille.
Totta kai väärinpysäköijiltä kiitosta tulee, sillä teitin valvontamaksuja ei tarvitse maksa ja näin väärinpysäköijä välttyy maksettavalta viranomaisen pysäköintivirhemaksuilta.
Noinhan se yksityinen parkkifirma neuvoo tekemään, että "ei ole mitään syytä toimia asiassa millään tavalla". Ehdottomasti Verenimijöiden uhrin kannattaa nostaa syyte muden muassa luvattomasta tietojensa käsittelystä, joka rikosoikedellinen asia ja syyteharkinta vain uhrilla. Viulut vahingonkorvaukseneen, asianajopalkkioineen ym. sanktioineen maksaa parkkifirma.
Miksi yhtäkkiä ,meidän lemmikkimme,Yks.Pys.Valv. on hiljaa.Lukisin niin mielelläni hänen idioottimaisia sepustuksiaan.Tuliko ahdistavia kysymyksiä?
"Meitä motivoi suurempi missio: emme ole vain laputtamassa, olemme poistamassa haitallista väärinpysäköintiä Suomesta!"
Lainvoimainen ylin missio: poistaa Suomesta lopullisesti maaliskuussa 2013 laittomat valvontamaksut / henkilörekisterit ja alistaa parkkifirmat heille paremmin soveltuvaan tehtävään, toimia auktoritäärisen viranomaisen äänettömänä alimpana apulaisena edellyttäen, että ymmärtävät nykyisten tietojensa ja taitojensa olevan tulevaisuudessa este em. tehtävän hoitoon ilman lisäkoulutusta, jossa mm. nuhteettomuusvaatimus on yhtenä ehtona apukoulutukseen pääsemiselle.
Hei,vastaathan Yks.Pys.Valv. panepas vastauksia kehiin,kaikki me odotamme.Onko ahdistava paikka?
Enhän toki lähetä lappuja kenellekään vaan jätän ne kuljettajalle autoon. Mikäli tämä on epärehellinen, lähetetään vasta tästä konsultatiivinen viesti ajoneuvon omistajalle. Poikkeuksetta tästä palvelusta ollaan kiitollisia, mistäpä muustakaan omistaja voisi saada selville että hänen luottamustaan käytetään väärin. Emme varmaankaan kukaan toivoisi (kärjistettyä) tilannetta että hyvässä uskossa lainaamaamme autoa käytettäisiin vaikka rikoksentekovälineenä.
Onkos laitokseessa atk-tunti?
Harmi kun yhteiskunnalla ei ole varaa pitää suljetunosaston ovia kiinni.
Kysyttiin miksi kiristätte ja uhkailette omistajaa jatkuvasti,vaikka hän ei ole kuljettaja.Myös kysyttiin kenelle kuuluu ottaa kuljettajasta selko.Et vastaa kysymyksiin,vaan käytät hienoja sanankäänteitä.
Minäkin sain ensimmäisen maksuvaatimuksen suoraan perintätoimistolta,ei mitään huomautusta parkkifirmalta.Reklamoin,joka tietysti hylättiin,perusteluna että olin luovuttanut auton toiselle,en siis ollut kuljettaja.Siitä huolimatta uhkailu,kiristys jatkui.Minulta ei siis vaadittu maksua pysäköinnistä,vaan auton toiselle luovuttamisesta.Koska teille on annettu oikeus jo sakottaa esim. ylinopeuksista tai auton luovuttamisesta toiselle.Vastaa suoraan kiertelemättä,sillä vastauksesi osoittaa juuri kieroa liiketoimintaa.
Katsotaanpa asiaa hieman suuremmasta perspektiivistä analogian kautta: Oletetaan että kuljettaja, jolle autoa lainasit kolhii pysäköidessään toista autoa, tai käy tankkaamassa maksamatta. Silloin yhteyttä otetaan rekisterinumeron osoittamaan auton omistajaan mikäli käy niin ikävästi että kuljettaja ei jää itseään esittelemään. Omistaja viime kädessä maksaa teokset, ja varmaan kuitenkin ensin yrittää saada kuljettajan maksamaan.
Kysyttiin miksi kiristätte ja uhkailette laittomasti omistajaa.Myös kenelle kuuluu ottaa selvää kuljettajasta,jos omistaja ei ole kuljettaja.
Omistaja "viime kädessä" maksaa.Siinä olet väärässä.Etkä vieläkään vastannut kysymyksiin.Leikit täällä valvojaa,olet sairas tyyppi,mutta niinhän on oikeatkin valvojat.
Sinut paljastaa se,että vastauksesi ovat niin asiallisia ja muka niin oikeudenmukaisia.Täysin ristiriidassa parkkifirmojen käytännön kanssa.
Mielenkiintoinen tyyppi.Olen seurannut keskustelua jonkin verran. Kysyisin tältä Yks.Pys.Valv. ,että jos hänen tuttunsa saisi virhemaksun valvojan autolla,niin hän kernaasti maksaisi sen.Toki tämä tuttu olisi varmaan entinen tuttu,mutta hän maksaisi kiltisti.Jos et halua tunnustautua idiootiksi,niin vastaus yhdellä sanalla
-kyllä
-ei
Tottakai kiitollisena maksaisin koska samalla saisin todistetusti tietooni että luottamustani väärinkäytetään.
Kaveri tunnustautui idiootiksi jopa kaksinkertaisesti.Mutta sellaisia nämä vähä-älyiset parkkivalvojat tuppaa olemaan.
-vastausta pyydettiin yhdellä sanalla
-maksaa kiitollisena muitten maksuja.
Tuon kanssa ei kannata aikaansa haaskata.Mutta anna osoitteesi,niin lähettelemme kaikki maksumme (tv,vakuutus,vuokra,ym,ym)sinulle maksettavaksi,koska tunnut pitävän sitä oikeudenmukaisena.
Nyt, nyt nimimerkki Yks.Pys.Valv. juttusi menee nyt jo yksityishenkilön vakoilun / oksetuksen puolelle. Emme ole entistä neuvostoliittoa, jonka toiminta oli tuolloin samaa, jokaisen yksityiselämään puuttumista / vakoilemista, jota nyt yrität tyrkyttää meille uutena ideanasi.
Meillä Suomessa jokaisella on lain turvaama itsemääräämisoikeus, joten sinun on turha sitä joksikin toiseksi, vakoilkaa toisianne -järjestelmäksi muuttaa.
Noin se muuton on. Etsiköön nimmari Yks.Pys.Valv. aatoksilleen uuden kotimaan, sillä Suomen lait ja asetukset ei niitä tule koskaan hyväksymään.
En voi nähdä asiaa samalla tavalla
Ketään ei vakoilla, valvonta tapahtuu yksityisalueilla, joilla valvonnasta selkeästi ilmoitetaan. Hän, joka kokee asian ahdistavaksi, voi vapaasti poistua
Mikäli taas ajoneuvon kuljettaja on eri henkilö kuin omistaja, on omistajalla täysi oikeus tietää mikäli hänen ajoneuvoaan käytetään sääntöjen vastaisesti. Kyllähän asunnon omistajaakin informoidaan jos vuokralainen asuu talon järjestyssääntöjen vastaisesti. Senhän jo omistajan oikeusturva vaatii, pahimmillaan asunnon tapauksessa se otetaan taloyhtiön hallintaan ja auton tapauksessa hinataan Tattarisuolle
Yksityisenä parkkifirmana nämä parkkijutut eivät ole vallassasi, vaan Suomen viraomaiset hoitaa tämän asian lakien/asetusten mukasesti. Toiminnallasi sinä pyrit kartuttamaan omaisuuttasi lähettelemällä laittomia valvontamaksuja auton omistajille/haltijoille, syyllistyen samalla useampiin rikoksiin, ei ainoastaan luvattomiin henkilötietojen käsittelyihin (henk.rekisterilaki 8 § 1 kohta).
"..., mistäpä muustakaan omistaja voisi saada selville että hänen luottamustaan käytetään väärin."
Etkö, sinä mielikvakonsulttiressukka ymmärrä, ettet voi Suomen lain mukaan valtuuttaa itseäsi viranomaistehtäviin tiedonjakajana. Em. toiminnasta käytetään rikosnimitystä virkavallan anastus.
9 § (24.7.1998/563) Virkavallan anastus
Joka toista erehdyttääkseen
1) ilman lakiin perustuvaa oikeutta ryhtyy toimeen, jonka vain julkista valtaa käyttävä toimivaltainen viranomainen saa tehdä, tai
2) muuten esiintyy virkatehtävässä olevana julkista valtaa käyttävänä virkamiehenä,
on tuomittava virkavallan anastuksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Tähän keskusteluun meidän on hyödytöntä lähteä koska asiasta on jo maamme korkeimman oikeusasteen päätös jonka mukaan kyseessä ei ole virkavallan anastaminen. Asiasta on jo käytetty kaikki valitustiet, joten sitä ei voi muuttaa.
Sano minulle suoraan,sillä jos en ihan aikuisten oikeesti ole pysäköinyt autoani,vaan tuttavani,niin keltä lähdet maksua vaatimaan.Ole nyt edes kerrankin rehellinen.Alkaa ottaa päähän tuollainen kiertelijä.Turha selittää,että ystävyys ja luottamus plaa,plaa,plaa.
OK,tiedän kuljettajan,mutta sinä et.Kelle lähetät vaatimuksen.Nyt et enää selviä kieroilulla,vaan faktaa tänne.
Vastaus on: 1) Tuttavaltasi 2) Sinulta. Olen pahoillani jos lainaat kalustoasi tuttaville jotka eivät kunnioita sääntöjä ja laistavat velvollisuutensa. Silloin kehotan pohtimaan jatkossa tarkemmin kelle omaisuuttaan lainaa. Tuttavasi nimittäin kusee kengillesi ja käyttää hyväntahtoisuuttasi törkeästi hyväkseen.
Luvaton auton omistajan / haltijan tietojen käsittely on Suomessa edelleen rikos, josta pahimmillaan yhden vuoden kakkutuomio muiden sanktioiden lisäksi.
KKO:n ennakkopäätöksen mukaan sopimuksia (ei mitään muuta) voitte yksityisalueella tehdä, jos löydätte sopimuskumppanin, johon teitillä ei ole laillisia työkaluja. Muu toimintanne esim. valvontamaksukehoituksen lähettäminen väärälle henkilölle (auton omistajalle/haltijalle) onkin sitten jo vakavampi rikos, jossa syyteharkinta uhrilla.
Maaliskuussa 2013 tulee voimaan laki yksityisten parkkifirmojen toimintaedellytyksiin, jolloin teidän toimintanne rajoittuu viranomaisen äänettömäksi alimmaksi apulaiseksi, kunhan nuhteettomuutenne antaa aihetta lisäkouluttautua em. tehtävään.
KKO on ennakkopäätöksessään luvannut tehdä keskinäisiä sopimuksia sopimuskumppanin kanssa. EI MITÄÄN MUUTA.
Luvattomasti henkilötietoja saa käsitellä ainoastaan viranomainen lain puitteissa, joten syyllistytte törkeään virkavallan anastukseen. KKO:ssa ei tätä asiaa ole käsitelty, vaan valvontajaksun ja pysäköintivirhemaksun välistä eroa.
eipä ole käsitelty montaa muutakaan liiketoimintaa. Tuskin on parturiliikkeidenkään toimintaa käsitelty ja silti penteleet leikkaavat ihmisten hiuksia rahasta.
Miksi laillisia liiketoimia pitäisi oikeusasteissa käsitelläkään?
No höh. Tuli postissa muistutuslasku naisten kampauksesta 60 €. Joku oli jättänyt maksamatta ja mun auto oli ainoa parkkeerattu auto lähiparkkiksella, niin se meinasi että minä voisin olla laskutettava. Sanoin, että tää on naisten kampaus ja itse olen mies ja tuolloin olin ulkomailla työmatkalla, mutta se totesi että ei kiinnosta ja käski maksaa. Kuulemma joskus on maksamaton parturilasku johtanut 32000 € korvauksiin. Meillä on kuulemma sopimus, vaikka en itse koskaan ole tussa parturissa käynyt.
käy ihmeessä ja ota naisten kampaus alapäähänki
Se koira älähtää, johon kailkka kalahtaa. Kun asia loppuu, niin sitten harhautetaan puuttumalla kirjoitusvirheisiin ja muuhun epäolennaiseen, seikä viemään keskustelua pois asiasta.
Eli tuo vertaus taisikin olla harvinaisen osuva ja osoittaa miten rikollista toimintaa paavot harrastavat.
Sopimuskumppani tuossakin se oleellinen asia oli ja että uhkaillaan valtavilla summilla syyttömiä.
Meinaatko sinä tollo, että jos minä lanaan autoa tuttavalleni, joka ei noudata sinun sopimusehtojasi, niin se oikeuttaa sinut tonkimaan luvattomasti minun henkilötietojani vieläpä laitomien valvontamaksuvaatimusten saattelemana. Oletpas sinä vähä-älyinen.
Jämsässä loppui väärinpysäköinti. Tai siis pysäköinti yleensä.
Alue voidaan poistaa ajoneuvokäytöstä kokonaan.
Harmmi yrittäjille joilta lähti asiakkaat ja edellytykset yritystoimintaan.
Nimimerkki Yks.Pys.Valv., vitsiksi varmaan tarkoitit tuon, mitä viime yönä kirjoitit parkkipaavojen ”missiosta”. Muussa tapauksessa olet joko yksinkertainen tai tahallisen vilpillinen.
Mistähän mainitsemaasi ”haitallista väärinpysäköintiä” ihan oikeasti löytyisi, eikä vain parkkipaavojen mainoslätinöistä? Hyvänä esimerkkinä tahallisesta vääristelystä käy Uudenmaan Pysäköinninvalvonnan etusivu:
http://www.upv.fi/
Neljä autoa suojatien päällä vierekkäin, hah hah! Sellaista ei oikeasti esiinny muualla kuin mainosnikkarin sairaassa mielikuvituksessa.
Jos te parkkipaavot keskittyisitte niihin, jotka oikeasti pysäköivät ”haitallisesti väärin”, teitä ei vihattaisi kuten nyt vihataan. Mutta silloin tulonne jäisivät nykyisiin verrattuna pieniksi. Niinpä te rahastatte kaikkea, missä on neljä pyörää. Tulojen maksimoimiseksi asetatte pikkuruiset varoituskylttinne mahdollisimman huomaamattomasti.
Täällä lisää tietoa Uudenmaan Pysäköinninvalvonnan toimintatavoista:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10830360#comment-57924514
Tissit