Onko Henrik Lax suomenkielistä sukua?

http://www.kotus.fi/index.phtml?s=845

Lax - Laksi - Lahti

Onko Henrik pakkoruotsitettua suomenkielistä sukua?
2253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Varmana on kuitenkin pidettävä, että nimi alkuaan on suomalainen, kuten monet muutkin rannikon lax-loppuiset paikannimet."

Eikö tämä todista sen, että svekot ovat tulleet suomenkielisten asuttamille rannikoillemme muuttajina ja pakkoruotsittaneet vanhat suomenkieliset nimet?

Nyt olisi varmaankin jo aika poistaa Suomi-brändiä tahraavat ruotsinkieliset käännökset pois käytöstä.

Äänestä

Suurin osa suruista polveutuu suomaalisista kantaisistä, jotka ovat vaihtaneet kielensä. Siksi muumiruotsi poikkeaakin niin paljon riikinruotsista. Muumiruotsi on oikeastaan suomen ja ruotsin risteytys. Täynnä finlandismeja ja ääntäminen muistuttaa suomea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laksi kirjoitti:

http://www.kotus.fi/index.phtml?s=845

Lax - Laksi - Lahti

Onko Henrik pakkoruotsitettua suomenkielistä sukua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu