Joukko hallituksen ministereitä on etsinyt yhteistä näkemystä sosiaali- ja terveysministeriössä, mutta iltayhdeksään mennessä julkisuuteen ei ollut mitään kerrottavaa. Uudistuksen puiminen on jatkunut koko päivän.
Yhteistä linjaa on haettu viimeiseen asti, koska keskiviikkona ministereillä oli edessään keskustan aiheesta tekemä välikysymys eduskunnassa.
Yhteistä linjaa on haettu viimeiseen asti, koska keskiviikkona ministereillä oli edessään keskustan aiheesta tekemä välikysymys eduskunnassa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on kestävyysvaje jos tässä annetaan kokoomukselle periksi keskusta ohittaa demarit kannatuksessa
uutisoida, mistähän syystä ei.
mitä uutisoida, koko homma kaatuu.
Soini yksityistämisestä: "Ei silloin tarvita julkista taksia viemään demaria"
Timo Soini määritteli perussuomalaisten kannan yksityistämiseen.
SDP:n kansanedustaja Antti Lindtman vaati saada tietää, mikä on perussuomalaisten kanta yksityistämiseen.
Asia nousi esille kuntauudistusta koskevassa välikysymyskeskustelussa, kun perussuomalaisten kansanedustaja Pietari Jääskeläinen sanoi, ettei hän tiedä, miten hallitus suhtautuu yksityistämiseen.
- Minä en tiedä, miten perussuomalaiset siihen suhtautuu. Kun viime syksynä Timo Soini täällä vouhkasi siitä, kun Iivisniemeen tuli yksityinen siivooja, niin samaan aikaan Vantaalla perussuomalaiset olivat valmiit ulkoistamaan, sen jälkeen yksityistämään ja myymään tuhat työntekijää - keittäjää, siivoojaa, vahtimestaria - markkinoille, Antti Lindtman päivitteli.
Hän sanoi, että SDP haluaa vahvat kunnat juuri sen takia, ettei kuntalaisten palveluja tarvitsisi altistaa markkinoiden armoille.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini vastasi Lindtmanille ja sanoi, että perussuomalaisille tärkeintä on, että ihminen ja hänen asiansa tulevat hoidetuksi.
Soinin mielestä kilpailuttaminen on kaiken a ja o. Kilpailutuksessa hinta ei voi olla ainoa kriteeri, vaan pitää olla myös laatukriteeri.
- Ja jos yksityinen pärjää kilpailutuksessa, ei silloin tarvita erikseen julkista taksia viemään demaria jonnekin palveluun, vaan se voidaan kilpailuttaa niin, että parhaan tarjouksen saanut ihminen sen hoitaa, Soini totesi.