Nyt alkaa hiace kuskien helvetti eli talvi ja liukkaat kelit ei päästä edes tasaisella eteenpäin
Hiace
mjnjnkiii
343272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Haisuu on hyvä viiä pitkässä liipissä.
Samoin voi sanoa Sprintterista.
Sitä olen miettinyt että takaveto bmw on "sporttinen" mutta takaveto pakettiauto on ihan p"aska joidenkin mielestä, hiacessa pitää olla hyvät nastarenkaat niin kyllä sillä pärjää ja takana vaikka hiekkasäkkejä. Laitappa etuveto pakuun perään noin 400-500kg ja koita mennä ylämäkeen mihin ei saa vauhtia ja koitappa sama hiacella. Saatat yllättyä.
.
Sporttisuus on sperseestä Suomen olosuhteissa
.
Entäs MB Vito, sekin on takavetoinen? Ja Chevy van, Hyundai H1 jne jne. Mitenkäs sitten laadukkaat takavetoiset hlöautot, niilläkin pääsee hyvin eteneen? Se on totta kunnon renkaat tulee olla, eikä mitkään kus*luistimet. Lopeta aloittaja provoilu, äläkä muistele 80-luvun töppönokkia ilman lukkoperää. Akselirakennekin oli siihen aikaan aivan eri.
Ihan asiallinen kysymys että milloin hiaceen tuli erillisjousitettu perä vai onko vieläkin jäykkä perä? Jäykkä ilman lukkoa on surkea talvella.
.
Kyl se kitkalukkoperä on ihan hyvää kamaa jos ei nyt ihan maasto-ominaisuuksia aleta vaatimaan
.
Se joka väittää hiacen olevan edes välttävä liukkaalla kelillä niin valehtelee.Aivan surkee.............muuten kyllä ok peli
Meillä on maatilalla kaksi etuvetoa leikkuupuimuri ja trukki muissa pelissä on kardaani etuveto on voimaa neliveto yli voimaa
Eikös tuommonen V70 korvaa kaikki maatilalla tarvittavat yleisimmät työkoneet?
.
Volvo hyväksytään maatalousvähennyksiin
.
Etuvetoisella trukilla ei pääse mihinkään liukkaalla, paitsi peruuttamalla.
Kolmas Hiase käytössä. Ei ole ollut ongelmia talvella.
Samoin ei minullakaan. Paras porokoira eli Hiace ei jätä tielle!
No tuota..laadukkaat henkilöautot ja pääsee hyvin eteneen..hmm no kait niillä on tarkoituskin päästä eteneen ja takaneenkin mutta heikkoa on liukkaalla ja lumessa oli miten "laadukas"takaveto hyvänsä.
Sori jos pilasin päiväsi!
Etelän mailla on sitten toinen juttu ja aivan tietty yksi lysti vetääkö vai työntääkö edestä tai takaa ja sinnehän nuo takavedot sopii kuin nenä päähän.
Kukaan ei tosissaan voi täällä hehkuttaa Hiacen,Hyundainsa tai Mesensä hyviä talviominaisuuksia Pohjoismaissa.
Eikun kokeilemaan lähimpään autokauppaan jos uskoo tai ei usko.
Tulihan tuota Taunuksella,316 Bemulla,Asconalla ja Galantin takavetoisella aikoinaan ajeltua kuten takaveto Transitillakin ja talviominaisuudet olivat...hmmm...vähemmän loistavat!!
Liekö sitten talvet muuttuneet ja jäätikön koostumus jos takatuupparit on hyviä talviautoja Suomessa nykyään(oli sitten takaluukussa vaikka lyijyä painona ja liekö tuo nyt järkevää kuskatakkaan extrapainoa).
Tietty jokainen ajaa millä ajaa ja minun puolestani vaikka prätkällä lumisateella jos kiksejä siitä tai kylmä rinki per..ssä takavedolla jäätiköllä.
Kyllä Hiasella on helppo liippailla, eli pitää hauskaa. Etuvetoisissa liukkaalla keula liukuu heti tien sivuun, tien vähän kallistaessa. Hiasella voi kurvissa ajaa kivassa hallitussa sladissa. Kapeallakin tiellä voi heittää uukkarin hallitusti, ei tarvi minkään käsijarrujen kanssa leikkiä. Joskus ID etuvetoinen oli hauska. Sillä oli hauska ajaa takaperin ympyrää, niin lujaa kuin koslalla pääsi. Vauhti tuntui ainakin sataselta. Muiden iloksi teimme sen aina keskustassa. Muutoinkin oli pehmeää kyytiä.
Hehee taas tänään vietiin kaksi kuormaa pilkkeitä takaveto pakulla, ja ekalla kerralla ei ollut edes talvirenkaita, vaihettiin ennen toista kuormaa. Taitaa nää valittajat olla jotain neitejä ja hyvä niin, tosimiehet hoitaa työt, vaikka sitten takavedolla. Etuveto voi lähteä paremmin paikaltaan mutta jos saa pienenkin vauhdin niin takaveto on hyvä. Kuskilla on suurempi osuus kuin kalustolla, ainakin talvella.
Noh ei kai se mitään valittamista oo jos toisella pääsee ja toisella ei.Jos etuvetoa vertaa hiaceen niin tuntuu kuin neliveto olisi alla
.
Biltemasta lumiketjut 19,90 juroa
.
Meneekö moiset ketjut ihan automaattisesti "päälle"vai ihan manuaalisesti senjälkeen kun jäänyt lumipenkkaan/risteykseen jumiin tai ojanpohjalla liukastelun seurauksena?
Voihan Hiaseen toki laittaa vinssin keulaan,500kg betonia peräkonttiin tai vaikka jäälle tarkoitetut kunnon piikkipyörät peräkonttiin betonin päälle ja vaihtaa ne siinä tienpenkalla tiukan paikan tullen....
Ite päässyt helpommalla kun ajan etuvetoisella Transitilla ja ihan nastarenkailla vaan kun ei tahdo aika,tila eikä mielenkiinto noitten ketjujen,vöiden tai hiekka-betonisäkkien/painojen kuskaamiseen riittää....
Ainut ketju on jakopäässä ja sepaluksessa tosimiehellä.
.
Ojanpohjalta nyt ei pääse ylös etuvetoisellakaan
Mutta lumisella mökkipihalla ne ketjut on yliveto kun vaikka meno liiallisen lumen vuoksi toppaisikin pääsee aina toiseen suuntaan takaisin
.
Ihimeellistä jorinaa, mulla on ollu vuojesta 1985 hiace ja vieläpä sama. Aina olen päässyt kotia, tai sinne mihin olen ollut menossa. Mittarissa on 436tuhatta km.
Ransiitti on varmaanki paree ku ennen. Itselleni on vaan jäänyt kauhukuva siitä Perkinssistä, joka aina herätti koko kylän ohi ajaessaan. Sitäkään ei silmät tahdo uskoa, että etupyörät sutivat tyhjää. Jotenkin hölmön näköistä. Jos kaikki vetäisivät, niin parei juttu. Mutta vaan etupyörät, ei perhana. Ja liikennevaloista lähtiessä nokka liippaa yhtäkkiä puoli metri oikealle, niinko siin vaa paikoiltas. Pöhlön näköstä.
.
Perkinssi on hävinnyttä kansanperinnettä edellisiltä vuosituhansilta
.
Ei ne sen Perkinsin takia herännyt!
Hieno kärry herättää aina huomiota ja viidakkorumpu-puhelin yhdistelmä varoitti etukäteen että nyt rahamies tulee-köyhät ikkunaan.
Onko muuten Hiacessa jo ihan moottorikin?
Oon kuullut että pieniä japskeja olisi ollut pellin alla...eihän tuon vanhemman,nokattoman surmanloukun etupeltinpalan ja ratin väliin oikeata moottoria edes sovi.
Mitenkähän niille kävi kolarissa,kuski ainakin kuoli joka tapauksessa ja olikohan työluvat kunnossa?
No niin minä kävin hakeen hiaceeni n 100kg lyijylevyä taakse ja säkillisen (25kg) hiekotussepeliä joten talvesta selvitään kunnialla läpi
.
Jos on hyvät nokialaiset niin selviää kyllä
.
Onneksi uusi Hiace on etuvetoinen ja muutenkin siirtynyt 2000 ´luvulle
Ei sillä ole Proacella mitään tekemistä Hiacen kanssa. Ainut asia joka muistuttaa Hiacesta on Toyotan logo keulassa ja ratissa. Proace on psa:n tuotos ja ne tehdään Ranskassa.
Heh...Mulla pitkä hiace tehdaslastulla ja jatkuvalla nelivedolla. Kunnon nastat kun on alla, niin yksi parhaista omistamistani autoista talvella. Ei tarvitse lisäpainoja. ;)
Tosin onhan se pakkasella vähän jäykkä alkuun, mutta kun lämpenee...
Nämä lisäpainomiehet ovat jotakin neitejä, jotka ajelevat turhaan pakulla tyhjää tilaa kuskaten.
Monella ammattimiehellä on auton perässä työkaluissa ja tarvikkeissa aina painoa 1000 - 2000 kg. Takatuuppari menee silloin ihan kaikesta mistä sen pitääkin ja paremmin kuin etuvetoinen, nelivetoa ei ole koskaan tarvittu, edes 30 cm umpilumessa, mäennousykyky liukkailla hämmästyttävän hyvä.
sulla lienee paskaa kontissa tonnin verran kun oot noin tyhmä
.
Hiacessa on usein myös takajarrut enempi tai vähempi jumisssa
Myös iskarit voi olla lähes lopussa ja ote lipeää välittömästi
.
Sinulla on pökäle korvien välissä. Et ole miesten töitä tehnyt koskaan, siksi sinulle työkalut ovat yhtä kuin p askaa, työkin on pa skaa. Olet selvästi mustalainen, ne ajelevat haisulla kontti tyhjänä, jos eivät ole jotakin varastaneet.