Mohikaanille kysymys kielilläpuhumisesta

Mohikaani kirjoittaa: "voidaan toki kastaa hetikin, mutta sillä ei ole miään vaikutusta Hengen saamiseen, ja siinä yhteydessä kielillä puhumiseen, joka on AINA Pyhän Hengen kasteen ulkoinen merkki PH:n tulosta. Ja tämä kaikki on Raamatullista totuutta, eikä mitään helluntaiuskon aikaan saamaa"

Minun Raamatussani sanotaan, että kaikki eivät puhu kielillä:

1.Kor 12:28-31

28. Niinpä Jumala asetti seurakuntaan ensiksi muutamia apostoleiksi, toisia profeetoiksi, kolmansia opettajiksi, sitten hän antoi voimallisia tekoja, sitten armolahjoja parantaa tauteja, avustaa, hallita, puhua eri kielillä.
29. Eivät suinkaan kaikki ole apostoleja? Eivät kaikki profeettoja? Eivät kaikki opettajia? Eiväthän kaikki tee voimallisia tekoja?
30. Eihän kaikilla ole parantamisen armolahjoja? EIVÄTHÄN KAIKKI PUHU KIELILLÄ? Eiväthän kaikki kykene niitä selittämään?
31. Pyrkikää osallisiksi parhaimmista armolahjoista. Ja vielä minä osoitan teille tien, verrattoman tien.

Miksi siis väität kielilläpuhumista Pyhän Hengen saamisen ulkoiseksi merkiksi, kun Raamattu ei tämmöistä kerro?
1793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

* "Miksi siis väität kielilläpuhumista Pyhän Hengen saamisen ulkoiseksi merkiksi, kun Raamattu ei tämmöistä kerro? "

* Enhän minä mitään "väitä"! Kyllä juuri Raamattu sen todistaa, että jos ja kun, saadaan PH:n kaste, siinä puhutaan aina kielillä, yleensä kielet jää armolahjana saajlleen lopuksi elämää, mutta ei aina jää. ja vain Jumala yksin tietää, miksi ei jää ! Mutta silloinkin, vaikka ne ei jää lahjana, PH:n saaja puhuu tovin, eli sen ajan, kun PH: vaikuttaa sensaajan olemukseen. Se on merkki ulkopuolisille Hengen tulosta, muutoinhan sitä ei kukaan voisi huomta, ja väärien henkien erottamiseksi, kielet on merkki aidosta Pyhän Hengen kasteesta.

* Sitten oikein isoilla huomautat, ettei kaikki puhu kielillä. Ei tosin puhukkaan, ja ne, jotka ei puhu, eivät myöskään voi saada Pyhän Hengen kastetta. Tai sitten Paavali tarkoittaa niitä, joille kielet ei jää lahjana olemaan. He puhuivat sen hetken verran, kun PH: oli heidän päällään, mutta sitten ei voi puhua enemppä, koska kielet ei jääneet PH:n kasteen saajalle pysyvästi.

* Mutta itse olen sitämieltä, että kaikki vaan ei täyty koskaan PH:llä, eivätkä myöskään voi puhua kielillä, ja siksi Paavali sanookin, että " Eivät kaikki puhu kielillä"! Jokaisen uudestisyntyneen knnattaa jokatapauksessa pyrkiä saamaan Pyhän Hengen täyteys, ja niinikään armolahjoja kilillä puhumisen lisäksi. Lahja kuuluu kaikille, kaikkien kohdalla se vaan ei jostain syystä koskaan tapahdu, tunnen monia, jotka ovat odottaneet PH: kastetta koko elämänsä, saamatta sitä koskaan. Vastauksen, miksi ei, tietää vain Jumala ykskin, se on varmaa, ettei se ole Jumalasta kiinni, Hän on sen luvannut jokaiselle, maailman ääriin asti.

* Jos vaivaudut hakemaan Raamatusta kaikki missä saadaan Pyhän Hengen kaste, niin joka kerta puhutaan myös kielillä.

* Ja on sitten selvä lupaus siitä, että kaikki voi saada PH: kasteen kielillä puhumisineen.

* Apt. 2:1-4. " 1. Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
2. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat.
3. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
4. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi. "

* Kielet tuli jokaisen päälle, samoin "he kaikki tulivat Pyhällä Hengellä täyteyiksi"!

* Nythän ei tule enää näitä tulisia kieliä näkyvällä tavalla, niin kuin eka kerrlla tapahtui, se oli yksi ja kertakaikkinen tapahtuma.

* Nyt nämä "tuliset kielet" ovat vierailla kielillä puhumista, ja alkuperäisen mukaan KAIKKIIEN yllä oli "tuliset kielet, samoin he KAIKKI saivat Pyhän hengen kasteen. Joka tapahtuu , ja on tapahtunut ensimmäisestä kerrasta alkaen tähän päivään asti, samoin merkein, PH: kasteen seurauksena puhutaan aina kielillä. Ja niin tapahtuu siihen saakka, kunnes Jeesus tulee ja vie seurakunnan taivaaseen, samalla lähtee myös Pyhä Henki, joka on osa seurakuntaa ja sen voima ja koossa pitäjä.

* Tämän tapahtuman jälkeen ei enää kasteta PH:llä, eikä puhuta kielillä. Voi olla, että tempauksen jälkeisenä aikana palataan juutalais perinteeseen, ja silloin voi ehkä yksityiset Jumalan valitsemat saada PH: kasteen. Mutta seurakunta tasolla ja että se on vakio tapahtuma, se on loppunut temaamiseen.

Äänestä
  • "Jos vaivaudut hakemaan Raamatusta kaikki missä saadaan Pyhän Hengen kaste, niin joka kerta puhutaan myös kielillä. "

    Niin näissä tapauksissa, mutta sanotaanko siellä kuten sinä väität, että näin on kaikissa tapauksissa? Sen sijaan Raamatussa sanotaan, että kaikki eivät puhu kielillä, armolahjat ovat erilaiset.



    "* Ja on sitten selvä lupaus siitä, että kaikki voi saada PH: kasteen kielillä puhumisineen.

    * Apt. 2:1-4. " 1. Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
    2. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat.
    3. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
    4. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi. ""

    Niin tässä tapauksessa kaikki puhuivat kielillä, mutta siinä ei sanota, että näin on AINA, kuten väität.

    Äänestä

  • * PS. Sanotaanha Raamatussakin, että kielet ovat merkki ulkopuolisille, varmaan löytyy Korinttilaiskirjeestä.

    Äänestä

  • Raamatullinen totuus kirjoitti:

    "Jos vaivaudut hakemaan Raamatusta kaikki missä saadaan Pyhän Hengen kaste, niin joka kerta puhutaan myös kielillä. "

    Niin näissä tapauksissa, mutta sanotaanko siellä kuten sinä väität, että näin on kaikissa tapauksissa? Sen sijaan Raamatussa sanotaan, että kaikki eivät puhu kielillä, armolahjat ovat erilaiset.



    "* Ja on sitten selvä lupaus siitä, että kaikki voi saada PH: kasteen kielillä puhumisineen.

    * Apt. 2:1-4. " 1. Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
    2. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat.
    3. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
    4. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi. ""

    Niin tässä tapauksessa kaikki puhuivat kielillä, mutta siinä ei sanota, että näin on AINA, kuten väität.

    * Raamattuun on uskominen, niin myös tässä asiassa, on useita tapauksia, että saadaan saarnan jälkeen PH: kaste, ja joka kerta sen saadessaan puhuivat myös kielillä. Muutenhan se jäisi pelkän tunneteen tasolle, ja tuteita voi olla monenlaisia, joku voisi nousuhumalaassa väitää saaneensa Pyhän Hengen. Kielellä puhuminen on aito merkki, sitä ei voi matkia, varsinkaan siinä yhteydessä kun sitä anotaan ja saadaan, siinä tilanteessa on mahdotonta pettää PYhää Henkeä. Voihan toki Jumala antaa myös hyviä tunteita , mutta ne ei ole varsinaisesti Pyhällä Hnegllä täyttymistä. Kielet on merkkinä, senhan sanoo jo Raamattukin.

    * Kun Paavali sanoo, " Eivät kaikki puhu kielillä", ei voisikaan, koska kaikki ei myöskään täyty Pyhällä Hengellä, ja ellei täyty, ei voi puhua kielilläkään. Ei se siis tarkoita, että ei kaikki PH:llä täyttyneet puhu kielillä, sellaista ei Raamatu sano missään, vaan aivan yleisesti, kaikki ei puhu kielillä, koska kaikki ei myöskään täyty PH:llä !
    * Mutta jokainen, joka täyttyy PH:llä, puhuu myös aina kielillä, koska se on merkki ulkopuolislle PH;n tulosta jonkun henkilön ylle !

    Äänestä

  • " Kyllä juuri Raamattu sen todistaa, että jos ja kun, saadaan PH:n kaste, siinä puhutaan aina kielillä, yleensä kielet jää armolahjana saajlleen lopuksi elämää, mutta ei aina jää. ja vain Jumala yksin tietää, miksi ei jää !"

    Tämä on sinun omaa oppiasi, ei Raamatun. Uudestisyntyneet Pyhän Hengen omaavat eivät Raamatun mukaan puhu kaikki kielillä. Raamattu sanoo, että kaikilla ei ole kielilläpuhumisen ARMOLAHJAA. Näillä on siis Pyhä Henki.

    Äänestä

  • Raamatullinen totuus kirjoitti:

    " Kyllä juuri Raamattu sen todistaa, että jos ja kun, saadaan PH:n kaste, siinä puhutaan aina kielillä, yleensä kielet jää armolahjana saajlleen lopuksi elämää, mutta ei aina jää. ja vain Jumala yksin tietää, miksi ei jää !"

    Tämä on sinun omaa oppiasi, ei Raamatun. Uudestisyntyneet Pyhän Hengen omaavat eivät Raamatun mukaan puhu kaikki kielillä. Raamattu sanoo, että kaikilla ei ole kielilläpuhumisen ARMOLAHJAA. Näillä on siis Pyhä Henki.

    * Onhan toki, jokaisella uudestisyntyneellä on sisimmässään Pyhä Henki, koska PH:n sinetti saadaan uudestisyntymän yhteydesä

    On sitten aivan toinen asia se, kun saadaan PH: kaste, ja se ei ole sama, kun uudestisyntymisessä saatu, Henki on kyllä aina sama, Hengellä täyttyminen vaan on juuri saada kielillä puhumisen armolahja, ja sitten voi saada muitakin armolahjoja. Ilman PH: täyteyttä ei voi saada mitään armolahjaa, joista kielillä puhuminen on aina ensimmäinen, vaikka ei olekkaan parhaimpia, mutta tärkein, ilman sitä, ei voi saada muitakaan armolahjoja. Ja tätä on juuri niin Raamatun opin mukaista kuin vain voi olla, kaikki esm. tapaukset Raamatussa vahvistaa tämän totuuden. Aina puhutaan kielillä jos ja kun täytytään Pyhällä Hengellä, Raamatun totuus, ei ole minun keksimääni, pilkkaat Jumala, jos väität tätä kenen tahansa ihmisen keksimäksi.

    * Raamatun totuuksista ne opit syntyy, jos Raamatussa aina puhutaan kielillä, kun saadaan PH: kaste, se on silloin Raamatullinen opetus ja oppi kielillä puhumisesta. Mikä siinä hiertää? Miksi vaan et voi uskoa? Jos et ole puhunut kielillä, et ole myöskään täyttynyt Pyhällä Hengellä. Vai siksikö intätkin, että väität saaneesi PH:n ilman kielillä puhumista. Voi olla, että Jumalan on antanut jotain hyviä tunteita, mutta Pyhän Hengen kaste se ei ole ollut, jos olisi , olisit puhunut myös kielillä. Usko vaan Raamattuun nöyrästi, niin voit jopa saada kokea PH:n kasteen kielillä puhumisineen ! "Epäilijät älkööt luulko saavansa Jumallata mitään."

    Äänestä

  • old_profile_42272 kirjoitti:

    * Onhan toki, jokaisella uudestisyntyneellä on sisimmässään Pyhä Henki, koska PH:n sinetti saadaan uudestisyntymän yhteydesä

    On sitten aivan toinen asia se, kun saadaan PH: kaste, ja se ei ole sama, kun uudestisyntymisessä saatu, Henki on kyllä aina sama, Hengellä täyttyminen vaan on juuri saada kielillä puhumisen armolahja, ja sitten voi saada muitakin armolahjoja. Ilman PH: täyteyttä ei voi saada mitään armolahjaa, joista kielillä puhuminen on aina ensimmäinen, vaikka ei olekkaan parhaimpia, mutta tärkein, ilman sitä, ei voi saada muitakaan armolahjoja. Ja tätä on juuri niin Raamatun opin mukaista kuin vain voi olla, kaikki esm. tapaukset Raamatussa vahvistaa tämän totuuden. Aina puhutaan kielillä jos ja kun täytytään Pyhällä Hengellä, Raamatun totuus, ei ole minun keksimääni, pilkkaat Jumala, jos väität tätä kenen tahansa ihmisen keksimäksi.

    * Raamatun totuuksista ne opit syntyy, jos Raamatussa aina puhutaan kielillä, kun saadaan PH: kaste, se on silloin Raamatullinen opetus ja oppi kielillä puhumisesta. Mikä siinä hiertää? Miksi vaan et voi uskoa? Jos et ole puhunut kielillä, et ole myöskään täyttynyt Pyhällä Hengellä. Vai siksikö intätkin, että väität saaneesi PH:n ilman kielillä puhumista. Voi olla, että Jumalan on antanut jotain hyviä tunteita, mutta Pyhän Hengen kaste se ei ole ollut, jos olisi , olisit puhunut myös kielillä. Usko vaan Raamattuun nöyrästi, niin voit jopa saada kokea PH:n kasteen kielillä puhumisineen ! "Epäilijät älkööt luulko saavansa Jumallata mitään."

    "Ilman PH: täyteyttä ei voi saada mitään armolahjaa, joista kielillä puhuminen on aina ensimmäinen"

    Raamattu todistaa toista, joillakin on armolahjoja, vaikka eivät puhu kielillä. Oppisi ei ole raamatullinen. Mikä siinä on, että selvä Raamatun sana on niin vaikeaa?

    1.Kor. 12:28-31

    28. Niinpä Jumala asetti seurakuntaan ensiksi muutamia apostoleiksi, toisia profeetoiksi, kolmansia opettajiksi, sitten hän antoi voimallisia tekoja, sitten armolahjoja parantaa tauteja, avustaa, hallita, puhua eri kielillä.
    29. Eivät suinkaan kaikki ole apostoleja? Eivät kaikki profeettoja? Eivät kaikki opettajia? Eiväthän kaikki tee voimallisia tekoja?
    30. Eihän kaikilla ole parantamisen armolahjoja? EIVÄTHÄN KAIKKI PUHU KIELILLÄ? Eiväthän kaikki kykene niitä selittämään?
    31. Pyrkikää osallisiksi parhaimmista armolahjoista. Ja vielä minä osoitan teille tien, verrattoman tien.

    Äänestä

  • old_profile_42272 kirjoitti:

    * Onhan toki, jokaisella uudestisyntyneellä on sisimmässään Pyhä Henki, koska PH:n sinetti saadaan uudestisyntymän yhteydesä

    On sitten aivan toinen asia se, kun saadaan PH: kaste, ja se ei ole sama, kun uudestisyntymisessä saatu, Henki on kyllä aina sama, Hengellä täyttyminen vaan on juuri saada kielillä puhumisen armolahja, ja sitten voi saada muitakin armolahjoja. Ilman PH: täyteyttä ei voi saada mitään armolahjaa, joista kielillä puhuminen on aina ensimmäinen, vaikka ei olekkaan parhaimpia, mutta tärkein, ilman sitä, ei voi saada muitakaan armolahjoja. Ja tätä on juuri niin Raamatun opin mukaista kuin vain voi olla, kaikki esm. tapaukset Raamatussa vahvistaa tämän totuuden. Aina puhutaan kielillä jos ja kun täytytään Pyhällä Hengellä, Raamatun totuus, ei ole minun keksimääni, pilkkaat Jumala, jos väität tätä kenen tahansa ihmisen keksimäksi.

    * Raamatun totuuksista ne opit syntyy, jos Raamatussa aina puhutaan kielillä, kun saadaan PH: kaste, se on silloin Raamatullinen opetus ja oppi kielillä puhumisesta. Mikä siinä hiertää? Miksi vaan et voi uskoa? Jos et ole puhunut kielillä, et ole myöskään täyttynyt Pyhällä Hengellä. Vai siksikö intätkin, että väität saaneesi PH:n ilman kielillä puhumista. Voi olla, että Jumalan on antanut jotain hyviä tunteita, mutta Pyhän Hengen kaste se ei ole ollut, jos olisi , olisit puhunut myös kielillä. Usko vaan Raamattuun nöyrästi, niin voit jopa saada kokea PH:n kasteen kielillä puhumisineen ! "Epäilijät älkööt luulko saavansa Jumallata mitään."

    Mistähän kohtaa Raamatusta löytyy sellainen oppi, että Pyhän Hengen kasteeseen liittyy aina kielillä puhuminen?

    1.Kor.12:12-13
    osoittaa, että kaikki uskovat ovat Pyhässä Hengessä kastettuja. Kristuksen ruumiissa ei ole irtojäseniä.

    Tiit.3:5-7 osoittaa, että Henki vuodatetaan samassa yhteydessä kun ihminen vanhurskautetaan.

    Helluntailaisessa käsitteistössä kielillä puhumisen armolahjan saaminen ja Pyhän Hengen kaste yhdistetään samaksi tapahtumaksi.

    Oikeasti uudestisyntymisessä saadaan Pyhän Hengen kaste eli Pyhän Hengen sinetti. Tietenkin vasta tämän jälkeen (tai samassa hetkessä) voi saada vasta armolahjoja. Samasta hetkestä alkaen alkaa Hengen hedelmän kasvu.

    Se hetki kun helluntailainen saa kielillä puhumisen lahjan on se hetki, jolloin hän saa armolahjan, kielillä puhumisen lahjan.
    Helluntailaisuudessa on vain virheellisesti totuttu sanomaan ko. hetkeä Pyhän Hengen kasteen saamiseksi.
    Sanat ovat tietenkin vain sopimuksia käsiteltävästä asiasta, mutta tällä sekoituksella taakoitetaan kymmeniä vuosia uskossa olleita - sellaisia, jotka ovat saaneet uudestisyntymässä Pyhän Hengen kasteen, mutta eivät ole koskaan puhuneet kielillä.

    Pyhän Hengen täyteys on uskovan normaali olotila eikä mikään silloin tällöin toistuva kokemus.

    Äänestä

  • Knuutti exm kirjoitti:

    Mistähän kohtaa Raamatusta löytyy sellainen oppi, että Pyhän Hengen kasteeseen liittyy aina kielillä puhuminen?

    1.Kor.12:12-13
    osoittaa, että kaikki uskovat ovat Pyhässä Hengessä kastettuja. Kristuksen ruumiissa ei ole irtojäseniä.

    Tiit.3:5-7 osoittaa, että Henki vuodatetaan samassa yhteydessä kun ihminen vanhurskautetaan.

    Helluntailaisessa käsitteistössä kielillä puhumisen armolahjan saaminen ja Pyhän Hengen kaste yhdistetään samaksi tapahtumaksi.

    Oikeasti uudestisyntymisessä saadaan Pyhän Hengen kaste eli Pyhän Hengen sinetti. Tietenkin vasta tämän jälkeen (tai samassa hetkessä) voi saada vasta armolahjoja. Samasta hetkestä alkaen alkaa Hengen hedelmän kasvu.

    Se hetki kun helluntailainen saa kielillä puhumisen lahjan on se hetki, jolloin hän saa armolahjan, kielillä puhumisen lahjan.
    Helluntailaisuudessa on vain virheellisesti totuttu sanomaan ko. hetkeä Pyhän Hengen kasteen saamiseksi.
    Sanat ovat tietenkin vain sopimuksia käsiteltävästä asiasta, mutta tällä sekoituksella taakoitetaan kymmeniä vuosia uskossa olleita - sellaisia, jotka ovat saaneet uudestisyntymässä Pyhän Hengen kasteen, mutta eivät ole koskaan puhuneet kielillä.

    Pyhän Hengen täyteys on uskovan normaali olotila eikä mikään silloin tällöin toistuva kokemus.

    mitähän varten sitä polttoainetta laitetaan kulkuneivon tankkiin ?

    se lienee avankysymyksiä.

    ..eikös se alkuperäinen näkemys aiheesta sanota aika selvästi. kun PH tulee teihin, te saatte voiman...mihin ? täälläkö hiuksia halkomaan vai jonkin muuhunko.

    uskovan "normaali olotila" taitaa olla meko vaikeasti määriteltävä asia, luulen.

    enimmäkseen siihen ei suuria Pyhä Hnkiä tarvita, että täällä kiivaillaan polittisista näkemyksistä äänest'ämisitä ja valituksi tuilemisesta johonkin puolueseen, mikä ainakin näinä päivinä vaikuttaa olevan huolestuttavan vanhan saarnaajan olotila.

    Pyhää Henkeä tarvitaan jo enemmän olla eri mieltä näiden penseiden liperaaliuskovien kanssa, joiden suurin ponnistus on istua kerran viikossa jossain extrakokouksessa, tavalalinen ei enää aiheuuta mitään liikkeitä.

    Äänestä

  • aglius kirjoitti:

    mitähän varten sitä polttoainetta laitetaan kulkuneivon tankkiin ?

    se lienee avankysymyksiä.

    ..eikös se alkuperäinen näkemys aiheesta sanota aika selvästi. kun PH tulee teihin, te saatte voiman...mihin ? täälläkö hiuksia halkomaan vai jonkin muuhunko.

    uskovan "normaali olotila" taitaa olla meko vaikeasti määriteltävä asia, luulen.

    enimmäkseen siihen ei suuria Pyhä Hnkiä tarvita, että täällä kiivaillaan polittisista näkemyksistä äänest'ämisitä ja valituksi tuilemisesta johonkin puolueseen, mikä ainakin näinä päivinä vaikuttaa olevan huolestuttavan vanhan saarnaajan olotila.

    Pyhää Henkeä tarvitaan jo enemmän olla eri mieltä näiden penseiden liperaaliuskovien kanssa, joiden suurin ponnistus on istua kerran viikossa jossain extrakokouksessa, tavalalinen ei enää aiheuuta mitään liikkeitä.

    ...huolestuttavan monen vanhan saarnaajan...

    Äänestä

  • aglius kirjoitti:

    mitähän varten sitä polttoainetta laitetaan kulkuneivon tankkiin ?

    se lienee avankysymyksiä.

    ..eikös se alkuperäinen näkemys aiheesta sanota aika selvästi. kun PH tulee teihin, te saatte voiman...mihin ? täälläkö hiuksia halkomaan vai jonkin muuhunko.

    uskovan "normaali olotila" taitaa olla meko vaikeasti määriteltävä asia, luulen.

    enimmäkseen siihen ei suuria Pyhä Hnkiä tarvita, että täällä kiivaillaan polittisista näkemyksistä äänest'ämisitä ja valituksi tuilemisesta johonkin puolueseen, mikä ainakin näinä päivinä vaikuttaa olevan huolestuttavan vanhan saarnaajan olotila.

    Pyhää Henkeä tarvitaan jo enemmän olla eri mieltä näiden penseiden liperaaliuskovien kanssa, joiden suurin ponnistus on istua kerran viikossa jossain extrakokouksessa, tavalalinen ei enää aiheuuta mitään liikkeitä.

    Voima tulee siitä kun sydän tulee puhtaaksi ja pysyy puhtaana, kun Jeesus sen verellään pesee.
    Ei kielillä puhuminen voimaa anna.

    Käytäntökin todistaa edellisen. Uusi uskova joka on saanut syntinsä anteeksi, uskaltaa aukaista suunsa. Se todistusvoima tulee Golgatalta, ei yläsalista.

    Kun omatunto syyttää, todistushaluja ei löydy.


    Uskovan normaali olotila. Mikä se on?

    Olla täynnä Pyhä Henkeä.

    Hengen täyteys muuttuu paljon helpommaksi ymmärtää, kun ajattelee sen pyhityksen kääntöpuolena.
    Mitä enemmän Jeesus saa uskovaa pyhittää, sitä enemmän uskova on täynnä Pyhää Henkeä.

    Vertaus luvatun maan valloitukseen:

    koko maa oli israelilaisten, vaikka vasta Jerikon muurit olivat kaatuneet.
    Luvatun maan valloitus kuvaa pyhitystä.
    Välillä tuli voittoja, toisella kertaa tappioita.


    Toinen vertaus:

    laita kiviä ämpärin pohjalle ja kaada vettä päälle, ämpäri täyteen.
    Miten ämpäriin saa mahtumaan enemmän vettä?

    kivet = synti

    Juuri uskoontullut ei vielä tiedä kaikkea. Israelilaisetkaan eivät vielä tienneet kaikkea mitä Ain kaupungin takaa löytyy.

    Äänestä

Mohikaani tekisi JUMALAN tahdon, jos alkaisi tutkimaan Raamatun ilmoituksista mitä on Hengellä täyttyminen ja erikoisesti minkalainen ihminen on käyttäytymiseltään.

Mohikaanin myös olisi hyvä ymmärtää, miten ihminen Hengessä kastetaan seurakuntaan/yhdeksi ruumiiiksi.

>On sitten aivan toinen asia se, kun saadaan PH: kaste, ja se ei ole sama, kun uudestisyntymisessä saatu,<

Mohikaanilla onsiten ihan iki oma versio Pyhän Hengen kasteesta ja sen merkityksestä.

Olisi se JUMALA erikoinen ja puolueellinen, jos toisille soisi Pyhän Hengen kasteen , josta seuraisi kielilläpuhuminen ja taas JUMALA ilmoittaa, ettei kaikki puhu kielillä. No, ihminen voi järkiellä ja satuilla mieleisekseen mitä tahansa, mutta JUMALA ei edes korvaansa lotakuta näille jaarituksille.

Äänestä
  • Olen ollut näkemässä kymmeniä vuosia uskossa olleita joille on kauhun paikka tulla täyetyksi jollain muulla kuin omalla olemuksellaan.

    ja syykin on monen kohdalla selvä. on matkan varrella tullut niin paljon kompuraa, että jo ajatus Jumalan Hengen suuremmasta läsnäolosta ja sen tuomasta totuuden tarpeesta ja sen seurannaisista estää monen edes haluamasta mitään lisää, ja pitää tiiviisti takapoenkissä huokailemassa alahuuli saappaan varressa.

    Äänestä

  • Pyhän Hengen kertaluonteinen kaste ja jatkuva Pyhän Hengen täyteys pitää osata erottaa toisistaan.

    Joka tuollaista opetusta ei ole saanut, etsii turhaan kerta toisensa jälkeen sellaista erityiskokemusta, jota ei voi enää saada.


    Edellämainitusta pitäisi vallita yksi mielisyys riippumatta siitä sijoittaako Pyhän Hengen kasteen uskoontulon yhteyteen vai siitä erilliseksi ainutkertaiseksi kokemukseksi.


    Helluntailaisuudessa
    Pyhän Hengen kastetta sanotaan usein myös Pyhällä Hengellä täyttymiseksi ja sanotaan, että uskova voi ja hänen pitää täyttyä Hengellä myöhemminkin.
    Erikseen kysyttäessä, sanoja useimmiten tarkentaa tarkoittavansa, että ensimmäisestä Pyhällä Hengellä täyttymiskokemuksesta käytetään nimitystä Pyhän Hengen kaste ja myöhemmin tapahtuvat kokemukset ovat käsitteenä Pyhällä Hengellä täyttymistä tai Hengellä täyttymistä tai sitten jotenkin muuten ilmaisevat asioiden eron.
    Merkille pantavaa on juuri tuo, että noita myöhempiäkin täyttymisiä kuvataan erillisiksi kokemuksiksi ja että niitä tulee tavoitella.

    Yleensä eroa ensimmäisen Pyhällä Hengellä täyttymisen ja myöhemmin tapahtuvien täyttymisten välillä ei osata muuten selittää kuin, että ensimmäinen kerta on ensimmäinen tai että uskovalla on hyvä olla tuore kokemus Pyhän Hengen täyteydestä.

    Äänestä

Hölmöt, Kielilläpuhumistä on kahta eri sorttia. Jokainen usjkova saa täyttyessään Pyhällä Hengellä uudet kielet omaksi salatuksi rukouskieleksi. Mutta sitten on varsinainen kielilläpuhumisen armolahja. Tätä armolahjaa ei ole kaikilla ja tähän lahjaan tuleee myös kielten selitys. Kielillä puhuvä (oma rukouskielilläpuhuminen) puhuu salaisuuksia Hengessä, eivät ne mitään salaisuuksia olisi, jos niihin tulisi selitys. Helluntaiharhaoppiset eivät vaan ymmärrä mitenkään, että jokaiken uskova voi puhua kielillä Pyhässä Hengessä omaksi rakennukseen.

Äänestä
  • " Hölmöt, Kielilläpuhumistä on kahta eri sorttia. Jokainen usjkova saa täyttyessään Pyhällä Hengellä uudet kielet omaksi salatuksi rukouskieleksi. Mutta sitten on varsinainen kielilläpuhumisen armolahja. Tätä armolahjaa ei ole kaikilla ja tähän lahjaan tuleee myös kielten selitys. Kielillä puhuvä (oma rukouskielilläpuhuminen) puhuu salaisuuksia Hengessä, eivät ne mitään salaisuuksia olisi, jos niihin tulisi selitys. Helluntaiharhaoppiset eivät vaan ymmärrä mitenkään, että jokaiken uskova voi puhua kielillä Pyhässä Hengessä omaksi rakennukseen. "

    Kieleiläpuhumista on juuri kahta sorttia, kuten sanoit. Helluntailaiset ovat samaa mieltä, ainakin täällä päin, mistä olet tuollaisen ajatuksen saanut?

    Hellarit ei ole harhaoppisia.

    Äänestä

  • Setäsikö? kirjoitti:

    " Hölmöt, Kielilläpuhumistä on kahta eri sorttia. Jokainen usjkova saa täyttyessään Pyhällä Hengellä uudet kielet omaksi salatuksi rukouskieleksi. Mutta sitten on varsinainen kielilläpuhumisen armolahja. Tätä armolahjaa ei ole kaikilla ja tähän lahjaan tuleee myös kielten selitys. Kielillä puhuvä (oma rukouskielilläpuhuminen) puhuu salaisuuksia Hengessä, eivät ne mitään salaisuuksia olisi, jos niihin tulisi selitys. Helluntaiharhaoppiset eivät vaan ymmärrä mitenkään, että jokaiken uskova voi puhua kielillä Pyhässä Hengessä omaksi rakennukseen. "

    Kieleiläpuhumista on juuri kahta sorttia, kuten sanoit. Helluntailaiset ovat samaa mieltä, ainakin täällä päin, mistä olet tuollaisen ajatuksen saanut?

    Hellarit ei ole harhaoppisia.

    Ketjun aloittajan (anonymous) näkemys kielilläpuhumisesta on virallisen helluntaiopin mukainen. Kuulutko johonkin virallisesta opista hairahtuneeseen helluntaiseurakuntaan.?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raamatullinen totuus kirjoitti:

Mohikaani kirjoittaa: "voidaan toki kastaa hetikin, mutta sillä ei ole miään vaikutusta Hengen saamiseen, ja siinä yhteydessä kielillä puhumiseen, joka on AINA Pyhän Hengen kasteen ulkoinen merkki PH:n tulosta. Ja tämä kaikki on Raamatullista totuutta, eikä mitään helluntaiuskon aikaan saamaa"

Minun Raamatussani sanotaan, että kaikki eivät puhu kielillä:

1.Kor 12:28-31

28. Niinpä Jumala asetti seurakuntaan ensiksi muutamia apostoleiksi, toisia profeetoiksi, kolmansia opettajiksi, sitten hän antoi voimallisia tekoja, sitten armolahjoja parantaa tauteja, avustaa, hallita, puhua eri kielillä.
29. Eivät suinkaan kaikki ole apostoleja? Eivät kaikki profeettoja? Eivät kaikki opettajia? Eiväthän kaikki tee voimallisia tekoja?
30. Eihän kaikilla ole parantamisen armolahjoja? EIVÄTHÄN KAIKKI PUHU KIELILLÄ? Eiväthän kaikki kykene niitä selittämään?
31. Pyrkikää osallisiksi parhaimmista armolahjoista. Ja vielä minä osoitan teille tien, verrattoman tien.

Miksi siis väität kielilläpuhumista Pyhän Hengen saamisen ulkoiseksi merkiksi, kun Raamattu ei tämmöistä kerro?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu