http://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2480
http://en.wikipedia.org/wiki/Orlets-1
Miksi venäläisten uusimmatkin satelliitit käyttävät filmiä vielä nykyäänkin? Kun nuo satelliittit ovat kuvanneet kohteensa, niin sen jälkeen ne tiputtavat filmirullan kotelossa takaisin maahan. Mitä varten ne tuollaisia käyttävät vielä vuonna 2012?
http://en.wikipedia.org/wiki/Orlets-1
Miksi venäläisten uusimmatkin satelliitit käyttävät filmiä vielä nykyäänkin? Kun nuo satelliittit ovat kuvanneet kohteensa, niin sen jälkeen ne tiputtavat filmirullan kotelossa takaisin maahan. Mitä varten ne tuollaisia käyttävät vielä vuonna 2012?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä venäläiset hallitsevat tekniikan. Jos tiedot lähetettäisiin radioteitse, niin lännen vakoilijat voisivat siepata tiedot. Siksi käytetään filmejä.
Eivät siis osaa salata linjojaan kunnolla.
Amerikkalaiset lopettivat filmien käyttämisen kun huomasivat neukkujen sukellusveneiden olevan aina kytiksessä paikassa johon filmin oli määrä tippua. Jenkit ovat jo vuosikmmeniä lähettäneet KAIKEN tiedon radioteitse ja hyvällä syyllä.
Ja tuollaiset filmirullia pudottelevat satelliitit eivät ole kovin käytännöllisiä, esimerkiksi vihollisen joukkoliikkeitä ei tuollaisen avulla pysty reaaliajassa seuraamaan.
Kiinalaiset ovat melko lähellä jenkkejä mitä tulee tuohon satelliitien avulla vakoiluun.
http://www.ft.com/cms/s/0/cf83817a-abaa-11e0-8a64-00144feabdc0.html#axzz2AVKzolkC
Onhan nuo paljon toimintavarmempia, radiolähetykset kun pystytään myös blokkaamaan, ei ainoastaan kaappaamaan. Mites mahdat saada kuvaa ulos jos mikään tieto ei kulje mihinkään suuntaan? Toinen vaihtoehto on esimerkiksi EMP.
Ei se yksinkertaisin tapa ole aina huonoin, vaikka se ei olekaan coolein. Venäjällähän on paljon perinteitä käyttää poikkeusoloissakin toimivaa yksinkertaista tekniikkaa - koska se toimii poikkeusoloissakin.
Paras esimerkki lienee se jenkkien miljoonien avaruuskynä ja venäläisten lyijykynä.. ja tottakai AR-15/ AK- 47 rakenne.
Avaruudesta lähetettävää radiolähetystä on mahdotonta häiritä tehokkaasti laajalta alueelta. Ja samalla tavalla se EMP toimii ryssän sateliittiin, loppuu nauhotus lyhyeen.
Lisäksi tuo kynäjuttu on pelkkä myytti