Kun tahdot tutustua Jeesukseen niin

tartu kiinni lupauksiin ja ano Herran Hengen hyvää hengellistä siunausta!

Älä jää pelkästään tämän maailman turhuuksiin, sillä vain hengellistä kuolemaa se ylläpitää ilman Jeesusta.
557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mihin "jeesuksen anominen" auttaa? Ratkaiseeko se jonkin ongelman? Ulkoisesti tarkasteltunahan asia näyttää seuraavalta:

1. henkilö "anoo jeesusta" puhuen itsekseen
2. mitään ei tapahdu
3. ihminen rauhoittuu

Tuo kohta numero kaksi saa miettimään, mahtaako olla kyse jonkinlaisesta plasebo-efektistä? Tulisiko sama helpotuksen tunne jos yksin ollessaan ääneen jäsentelisi kaiken sen mikä tuntuu ahdistavalta ja anoisi helpotusta vaikkapa pelle hermannin nimeen. Ehkä avain on juuri siinä että käsittelee niitä asioita jotka ahdistavat. Ehkä helpotuksen avain on ihminen itse.

Äänestä
  • tahtoessasi tehdä parannuksen. Sinä itse päätät ketä uskot, Jumalaa Jeesuksessa tai valheen isää ilman Jeesusta!

    Äänestä

anoessaan saa hyvää Jeesukselta. Ihminen voi myös selkänsä Jeesukselle kääntää. Ollaan kuin ihmiset jotka anovat ja kiittävät hyvästä hengellisestä. Jeesus on hyvä ja vastustajansa eksyvät valheisiinsa.

Äänestä

Jeesus on Herra ja elää ikuisesti! Ajatelkaa miten hyvän Herran Jumala on meille valinnut Kuninkaaksi! Synnittömän! Virheettömän! Halleluja!

Äänestä

Vaan katsokaas kun minun mielestäni jeesus on vain legenda joka perustuu löyhästi jonkun vähän radikaalimman rabbin tai ehkä muutamankin eri henkilön osittain keksittyihin tempauksiin. Asia on toki hieman monimutkaisempi mutta tuo on lähtökohta.

Täten, en siis käännä selkääni jeesukselle, en vain pidä koko legendaa yhtään minään. Sillä ei ole enempää arvoa kuin legendalla kuningas arthurista.

Eli väitteeni oli, että kun ihminen höpisee jeesukselle jotain murheitaan, saisi ihminen saman helpotuksen ongelmiinsa vaikka kohdistaisi yksinpuhelunsa ihan mille tahansa muulle taholle. Voisiko joku nyt ottaa kantaa tuohon seikkaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lue Raamatusta ja kirjoitti:

tartu kiinni lupauksiin ja ano Herran Hengen hyvää hengellistä siunausta!

Älä jää pelkästään tämän maailman turhuuksiin, sillä vain hengellistä kuolemaa se ylläpitää ilman Jeesusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu