SDP:n erikoisuudet: Tradeka ja KMS

Osmium 76

SDP sai eduskuntavaalivuonna 2007 ammattiliitoilta ja itseään lähellä olevilta järjestöiltä ja yrityksiltä (Tradeka) suoraa tukirahaa yhteensä noin puoli miljoonaa euroa. Viime vuonna vastaava summa oli samaa luokkaa. Lisäksi rahaa tuli taidemyynnistä, seminaareista ja muun muassa KMS:ltä.

Vuonna 2007 puolue sai avustuksia seuraavilta ammattiliitoilta: JHL 113 000 euroa, Metallityöväenliitto 101 301 euroa, PAM 76 800 euroa, Paperiliitto 24 401 euroa, PAU 16 575 euroa, Puu- ja erityisalojen liitto 14 862 euroa, Toimihenkilöunioni 12 920 euroa, Viestintäalan ammattiliitto 8771 euroa, Rautatieläisten liitto 7729 euroa ja Kemianliitto 6190 euroa.

Vuonna 2008 puolue sai tukimaksuja seuraavilta ammattiliitoilta: JHL 113 000 euroa, Metallityöväenliitto 135 069 euroa, PAM 54 900 euroa, Paperiliitto 18 899 euroa, PAU 15 045 euroa, Puu- ja erityisalojen liitto 14 914 euroa, Viestintäalan ammattiliitto 8512 euroa, Rautatieläisten liitto 7328 euroa ja Kemianliitto 3600 euroa.

Muilta työväenliikkeen toimijoilta puolue sai 2007 seuraavia summia: Työväen Lehdistön Kannatusyhdistys ry 100 000 euroa ja Osuuskunta Tradeka-yhtymä 30 000 euroa.

Vuonna 2008 saadut summat olivat seuraavat: Työväen Lehdistön Kannatusyhdistys ry 100 000 euroa ja Osuuskunta Tradeka-yhtymä 50 000 euroa. Tradeka tuki myös Vasemmistoliittoa suurilla summilla.

SDP:n taidemyynnin tuotot olivat vuonna 2007 21 020 euroa, ja vuonna 2008 6000 euroa. Taideostajia olivat Kiinteistö Oy Karihaara (11 000 euroa), Urheiluopistosäätiö (5 000 euroa) ja Suomen Viestintärahoitus Oy (5000 euroa).

Muiden avustusten yhteissumma oli vuonna 2007 54 800 euroa ja vuonna 2008 35 700 euroa. Avustajiin kuuluivat Kehittyvien maakuntien Suomi (KMS) 10 000 eurolla ja Osuuspankkikeskus 8 000 eurolla.

Vuonna 2007 SDP:n seminaarituotot olivat 84 040 euroa ja 71 126 euroa vuonna 2008. Osuuskunta Tradeka-yhtymän (vuonna 2007) ja Urheiluopistosäätiön lippujen (vuonna 2008) yhteissummat

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onkos niomimerkkivaras sitä mieltä, etei saisi antaa laillisesti vaaliavustuksia, vain Syöttiläspuölueen rikolliset toimet ovat laillisia?

      "Puoluetta johtaa puolirikollinen poppoo, joka velj

      Kas kas syöttiläspaskanaama käyttää nimimerkkiäni, mutta tuntien Syöttiläät, heidäntapansa ja puolueensa Suomen Keskustan ja heidän syvän epärehellisyyden, joka ilmenee muun muassa jatkuvana epärehellisyytenä ja julkisen omaisuuden kavalluksina kuten Nuorisosäätiössä, Markku Kauppisen heitämänä 30 miljoonana kovanluokan talousrikollisten tarpeisiin, jota tietysti tuli korsimonprosentit Syöttiläspuölueelle ja osalle sen pamppuja ja pamputtaria, olenkin rekistöroinnyt oman.
      Ole Syöttiläsvaras ihan onnellinen. Kyllä me työtätekevät teidät Syöttiläspaskanaamat elätämme. Ettehän te muuten eläisi, syöttiläät ovat syöttiläitä...onneksi Uusi Itsenäisyyspäivä meni jo. Onko KekRi se Älypelin jätiläisten päivä? Pas`kaA NAAMAAN ENEMMÄN KUIN TAVALLISESTI VAI VAAN NORMIN JA TUKIANOMUSTENVÄÄRENTÄMISEN MUKAINEN NMÄÄRÄ?

      Esimerkiksi sinä, et tiedä vieläkään mitä osmium on ja mitä sen lopussa oleva luku 76 tarkoittaaa. Ole ihan rauhassa, miten voisit hoitaa jotakin merkittävää tehtävää, kun et mistään mitään tiedä?. Ei teidänlaisten typerysten kirjoituksia kukaan järkevä ota vakavasti, mutta punikkien on pakko teidät Tolliskot elättää, siis Syöttilästolliskot.

      Te paskanaamasyöttiläät ja nimimerkkivarkaat votte jatkaa valitsemallanne linjalle; syvän kaunan, kateuden ja ankaran vihan tiellä, mitään muuta teillä ole ollut ei koskaan, eikä tule olemankaan, ethän sinä onneton nimimerkkivaras edes tiedä mitään kemiasta, fysiikasta tai muista luonnontieteistä, vai mitä? Tolliskojen kuningas, vai onko vielä joku sinua tuhmempi?

    • vaimoni väliin

      "vai onko vielä joku sinua tuhmempi? "

      • No..senverran>

        "edes tiedä mitään kemiasta, fysiikasta tai muista luonnontieteistä,"

        Näkyi vesipannu kiehahtavan.
        Höyryksihän se muuttui.

        "Ei teidänlaisten typerysten kirjoituksia kukaan järkevä ota vakavasti, mutta punikkien on pakko teidät Tolliskot elättää, siis Syöttilästolliskot. "
        -juu, samalla haukkaan teen kanssa juusto/kinkku sämpylän.

        Hyvät Yöt Osmium.
        Lähdenkin tästä.


      • Varas on suomen kielessä tuhma. Syöttiläspuolueessa se on, siis varas kunnioittetava ja arvostettu puolueen jäsen.

        Syöttiläspuolue palkitsi Valtakunnan Oikeudessa tuomitun ja ministerin virasta erotetun Kauko Juhantalon suurella äänimäärälllä kansanedustajaksi. Rikollisuus ja lain rikkominen ei ole Syöttiläspuolueessa tuhmaa, vaan mitä kunnioitettava saavutus.

        Vanhanen ja Antti Kakkonen kavalsivat tai varastivat Nuorisosäätiöltä varoja itselleen. Se on muiden mielestä tuhmaa ja lain mukaan rikollista, mutta Syöttiläinä elämään oppineille ja varsininin Syötiläspuoluelaisille se oli oikeaa toimintaa. Kavaltamista tulivat puolustamaan Syöttiläspuolueen "parhaat voima" Arto Merisaloa ei ihme kyllä Rehellinen Syöttiläspuolue ei haastanut todistajaksi.

        Mitähän on Syöttiläsapoulueen kiltti, oikeudenmukainen ja rakentava toiminta?

        Sitä ei SYÖTTILÄSPUOLUEESSA NÄY, EI OLE NÄKYNYT KEIKÄ TULLA NAKEMÄÄN.


    • Nähdään huomenna

      Osmium eikö olisi jo aika laittaa nukkuun.

      Muista lääkkeet.

      Huomenna jännä päivä, vai onko sittenkään.
      Kaikkihan me ollaan maamme parhaaksi asioita tekemässä.
      Kunnissa lähinnä henkilö kemiaa edustajat.

    • Osnium1

      Aitä ei SYÖTTILÄSPUOLUEESSA NÄY, EI OLE NÄKYNYT KEIKÄ TULLA NAKEMÄÄN.

    • valehtelevat sdp

      Eihän tuo vasta kuin SDP ilmoitus kerro se 3x

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      57
      11867
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      48
      4874
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      291
      2988
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      181
      2840
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      129
      1962
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      20
      1285
    7. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      11
      1149
    8. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      214
      1067
    9. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      90
      1043
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      70
      901
    Aihe