Eikö kukaan välittäisi käydä morjestamassa mua ja pyytäisi kaverikseen edes äänestispaikalle?
mua väsyttää ja oon niin yksin.
ihmisen ikävä toisen
1494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Morjes!
No moika nyt, soita vaalitoimistoon heillä kuljetuspalveua ja kahvitusta! Ps. auttaa aina!
Moi.
Olet nykyään niin yksin, mutta se on silti sinulle hyväksi. Ja sinulla on sentään siinä lohtua, että selviydyt elämässä eteenpäin.
Ei se ole mikään hauska olla yksi jos ei ole mitään kontaktia toisiin ihmisiin. Kaikilla on vaan omat menot ei ne toisten huolista välitä sitä tämä maailman meno on nykyään.
Moni ihminen on nykyään yksin, liian yksin. Jotkut ovat panostaneet urakehitykseensä ja ovat vapaa-ajan aivan vailla mitään ihmiskontakteja. Perheellisillä on taas vaimo/mies ja lapset.
Suomessa on ylivoimaisesti eniten yhden ihmisen talouksia verrattuna muuhun Eurooppaan.
`No tuskin nyt 5milj. kansassa on ylivoim. eniten sinkkutalouksia tai edes yksinäisyyttä jos verrataan vaikka Pietarin kaupungin asukaslukuun noin 5 milj. jo ydellä alueella on varmasti melko lailla yskinäisyyttä!
Lainatakseni kuuluisaa ajattelijaa (mikähä sen nimi nyt taas olikaan? :/ ):
"Mitä paremmin olen oppinut tuntemaan ihmisiä, sitä enemmän pidän eläimistä"
;)
Ööö?!? Solet VÄKISINKIN nainen ton pettämättömän logiikkasi kanssa!
Eli: mitä tiiviimmin ihmiset pakkaa toisiinsa nähden, sitä enemmän heistä tulee yksinäisiä?!? Jaahas!
Mahtaa olla keskellä SAHARAA iha STNMOISET BILEET! :P
No toi taas johtuu suomen kansan luontaisesta epäsosiaalisuudesta!
Jo kivikaudella, kun tääl asu öbaut 1 ihminen per 100 neliökilometriä, ENSIMMÄINEN minkä esi-suomalainen teki, kun kohtas toisen samanlaisen, oli heittää sitä KIVELLÄ! :P
ja nykyään kun ei o KIVIÄ käden ulottuvilla, niin pitää laittaa luuri äänettömälle jos toinen suomalainen soittaa! :/
Mä muutin Suomesta 1993 ja oon nähnyt kavereita viimeks 7 vuotta sitten, tää on aika tylsää mutta mulla ei ollut paljon vaihtoehtoja siinä asiassa.
you are not alone, aren't you? Ei nukuta, kuu vain kulkee, on meri harmain... quo vadis? Ken tietää saako barbi seuraa äänestysreissulle, täh? Uskon et saa. Samalla raijaa “raijan„ romut vaihtarille, mikan faijan bmw.n taksarille. Jeesus saattaa tulla olethan fredi? Öö.
Moro! Tuli jo äänestettyy ennakkoo! Sori! Koita pärjätä! Hei!
Keitä pannullinen kahvia jos väsyttää ja ole kiitollinen etuoikeudesta saada olla yksin ja päättää itse kaikista asioistasi. Saat käyttää rahasi mihin tahdot, mennä ja tulla kenenkään tenttaamatta. Että on siinä puolensa, hyvinkin.
joo, tämä se on minullakin se verraton etu, että yksin elo tarjoaa kuiteski käänröpuolena vapauden eikä tarvitse kenenkään nalkutusta/mökötysvaiheita sietää...