erityisesti miehiä kohtaan.
humanistisissa tieteissä, kuten naistutkimuksessa, mies tunnustetaan arvokkaaksi sukupuoli-ilmentymäksi. jolla on täysi itsenäisen olemassaolon arvo.
luonnontieteissä mies saa objektin kohtelun. erityisesti empiriaan perustuva biologian ja sosiologian yhdistelmä muuntuu usein misandriseksi kielikuvissaa. esimerkiksi evoluutiopsykologian kannalta mies on ainoastaan aggressiivinen turhake, joka joutessaan tappaa ja hävittää kaiken. mennen tullen.
tässä tieteellisessä tulokulmassa valerie solanaksen "scum manifesto" on melko mieto kiusaantuneen mielen tuottama kostofantasia.
humanistisissa tieteissä, kuten naistutkimuksessa, mies tunnustetaan arvokkaaksi sukupuoli-ilmentymäksi. jolla on täysi itsenäisen olemassaolon arvo.
luonnontieteissä mies saa objektin kohtelun. erityisesti empiriaan perustuva biologian ja sosiologian yhdistelmä muuntuu usein misandriseksi kielikuvissaa. esimerkiksi evoluutiopsykologian kannalta mies on ainoastaan aggressiivinen turhake, joka joutessaan tappaa ja hävittää kaiken. mennen tullen.
tässä tieteellisessä tulokulmassa valerie solanaksen "scum manifesto" on melko mieto kiusaantuneen mielen tuottama kostofantasia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja kostofantasioita useimmiten feministien vihapuheet ovatkin, kun ei mene perille täällä, että ikiaikainen sorrettu asema saa kielet liikkeelle. Eikä kaikki feministit puhu mitään vihapuheita miehiä kohtaan, mutta tällä palstalla ollaan niin h#elvetin herkkänahkaisia. Miehistä ei saa sanoa mitään, itku tulee, mutta naisitsa saa puhua ihan mitä likainen mieli mieleen tuo.Se on niin kaksinaismoralia.
Samat säännöt kaikille, vihapuheet naisia, sekä miehiä kohtaan lopetettava.
täällä ei olekaan oikeaa moderaatiota siistimässä keskustelun kulkua, onneksi on jo olemassa järkeviäkin keskustelualustoja.
ehkä siirryn jatkossa käyttämään ainoastaan rekisteröityä nimimerkkiä ja selaan kommenttiketjut kutistetussa muodossa. silloin voi lukea halutessaan vain muiden rekisteröityjen viestit ja jättää nimettömät pulisijat väliin.
Mutta älä odota, että täällä kukaan olisi kuullut noista teorioista. Täällä tiede on höpötiedettä ja naiset tekevät vain naistutkimusta. Ei ole ihan välkyimmästä päästä nämä sovinistihemmot.
pitkän aikaahan täälläkin on vedottu luonnontieteeseen perusteltaessa sukupuolten eroja ja niistä johtuvia yhteiskunnallisia "rooleja", naisten heikompaa asemaa erityisesti .
huomioimatta lainkaan tuota essentialismiin piiloutunutta "miessyrjintää".
Olen käynyt palstalla vasta pari viikkoa ja paljon mitään muuta en ole nähnyt kuin sovinismia.
Höpötiede terminä taitaa ärsyttää kovasti, mikä oli tietysti tarkoituskin. Nyt onkin aika esittää tajunnanräjäyttävän upeita naistutkimuksen tuloksia ja pudottaa minut maanrakoon. Itse asiassa niiden ei tarvitse olla niin upeitakaan, kunhan selitätte, kuka niitä tarvitsee ja mihin niitä voidaan käyttää.
Niitä vaan ei tunnu löytyvän? Ei taida sitten feministinen naistutkija olla ihan välkyimmästä päästä.
Ei se ärsytä, hävettää vain puolestasi, mutta kymmenen pistettä yrityksestä pelastaa naama.
Häpeä sinä naistutkijoiden puolesta. Syytä onkin. Lasketaanko taas koulukirjoista, montako miehen ja naisen kuvaa niistä löytyy?
Mitä eroa on humoristilla ja humanistilla?
Humoristi kertoo vitsin, humanisti on vitsi.
Nimitätkö sinä feminismin pyhiä kirjoituksia kostofantasiaksi samalla vihjaten sen kirjoittajan kärsineen mielenterveysongelmista?
Sika. Naisvihaaja. Perussuomalainen. Sovinisti.
törkeän halventavaa kutsua minua sann finnarnaksi, tosin useat perussuomalaiset ovat mediamainettaan mukavampia.
"scum manifestoa" voi lukea omasta viitekehyksestään kumpuavaksi kostofantasiaksi ja muutenkaan tuona aikakautena kertoma- ja elokuvataiteessa ei kaihdettu brutaalia naturalistisuutta.
pier paolo pasolinin "sodoman 120 päivää" loukkaisi tänä päivänä tuotettuna kaikkia mahdollisia ammatti- ja amatööriloukkaantujia. elokuvassa kun esitetään sadismia, fasismia, perversioita, pedetrastiaa, pedofiliaa, koprofiliaa lähes autenttisesti. eli todenmukaisesti. se myös tuottaisi tukun vihapuhesyytteitä, onhan siinä selvästikin harjoitettu ankaraa kritiikkiä valtaapitävää uskonnollisuutta kohtaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sodoman_120_päivää_(elokuva)
Tuo oli selkeä sovinisti trolli, mies.
No kai sen nyt mannakin ymmärsi.
"mies tunnustetaan arvokkaaksi sukupuoli-ilmentymäksi"
Niin. Mitäpä olisi Jumala ilman Perkelettä?
jos nyt ei kuitenkaan sotketa teistisiä käsitteitä tähän viestiketjuun, erittäinkin näitä patriarkaalisia jumaluuksia.