Kaatopaikka HAISEE ! haju tuntuu kilometrien päässä Seinäjoella asti ! kitkerä myrkyn haju on viime aikoina lisääntynyt seudulla aina tuulen suunnan mukaan.
Oli tosi järkevää rakentaa kaatopaikka lähelle asutusta, saastuttamaan vielä pohjavedetkin.
ajattelemisen aihetta:
http://www.litorina.org/etappi/Laskunmaki.html
Oli tosi järkevää rakentaa kaatopaikka lähelle asutusta, saastuttamaan vielä pohjavedetkin.
ajattelemisen aihetta:
http://www.litorina.org/etappi/Laskunmaki.html
Vastaukset 36
Vanhimmat
Lievä roskapussin haju tosin tuntuu Seinäjoella saakka. Mutta ei tuo haju montaa kertaa vuodessa tänne asti lemua. Parempi että ne roskapussit päätyy tuonne kaatopaikalle, ettei tehdä niin kuin Kreikassa...
Ruotsissa on jo vuosikymmeniä käytetty polttolaitoksia. Se on niin tehokas järjestelmä että polttavat jo Norjan roskia. Hamuavat vielä euroopasta lisää, koska varsinkin italiassa on vaikea ongelma roskien suhteen. http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2012/10/28/163823839/sweden-wants-your-trash
Suupohjassa on polttolaitos otettu juuri käyttöön http://www.botniarosk.fi/tiedostot/taitto_kevat2012.pdf
Ruotsissa 4% roskista menee kaatopaikalle. Polttolaitokset tuottavat energiaa 250 000 kodille.
Jos poltto on se juttu niin se asia on jo ratkaistu:
http://www.westenergy.fi/
Siellä palaa myös Etapin alueelta kerätty polttojäte, ja sitähän nyt on jo kerätty jonkin aikaa ainakin omakotiasujilta. Mutta, alkuperäisten puheitten mukaan tuohon nykyisen kokoisen jätevuoren muodostumiseen olisi pitänyt mennä aikaa monta kymmentä vuotta.
Ja missä viipyy se poliitikkojen lupaama yritystoiminta Laskunmäen alueelta? Sillähän tätä hanketta aikanaan Ilmajokisille markkinoitiin, penkkaa ei tehdä vaan kaikki kierrätettävä materiaali lajitellaan raaka-aineiksi alueelle muodostuvissa alan yrityksissä jotka työllistävät kymmeniä työntekijöitä.
Niinhän ne poliitikot markkinoivat niitä tuulivoimalojakin, työpaikkoja tulee muka lisää ja ihmiset uskovat...
Kaikista paras olisi tietysti jos ihmiset kompostoisivat ruoantähteet, muut hyötykäyttöasemalle ja sitten pakkauset polttolaitokselle. Ruottis tosiaan on poltettu jo vuosikymmeniä ja jätteet palaa puhtaasti.
Ilmajokiset ovat vastustaneet kaikki yrittäjät pois ei kukaan täysjärkinen tule Ilmajoelle. Ilmajokinen LYH meni Ylistaroon itsekkin pakoon heimoveljiä
Kyllä Etapilla on työllistävä vaikutus.Ainakin palokunta työllistyy.Olikohan 3. palo tölle vuodelle.
Niin tuo työllistää virolaisia, palopoikien kortinpeluunkin muutaman kerran keskeyttävät.
dsfgui
.
Se on vain RAHA mikä haisooo
Olokaa hilijaa sielä
.
Kyllä tuo kaatopaikka on aivan vääräs paikas, Tuomikylä Pojanluoma Ritolankylä kaikki alle 3000metrin sisällä, nämä kaikki ovat kasvavia asuinalueita.
Jos syttyy taas tulipalo kuten viimekesänä (onneksi ei tuullu) niin saattaa myrkyllisiä kaasuja levitä kyliin.
Olipas pelottavan mielenkiintoista tekstiä.
Laskunmäki on yksi esimerkki omavaltaisuudesta, jolla hankkeita runnnotaan.
Kaatopaikan rakentamisen este on (oli ainakin tuohon aikaan) ruhjeinen kallioperä -
ks. geologinen raporttini valaisevine valokuvineen osoitteessa
/www.litorina.org/etappi/Laskunmaki.html/ . Talvivaara jatkaa perinnettä...
linkin toimivaksi http://www.litorina.org/etappi/Laskunmaki.html
Allasta altaan perään : ) montakohan on kesään mennessä tehty??
Tuo poltettava jäte ei mene tavallisen kansan kaaleen millään. Naapuri ainakin kehuskeli laittavansa aivan kaikki (ruuat, paristot, lasit, peltipurkit, muovit, maitopurkit) sinnevvaan hälläväliä samaan roskikseen, kyllä se jäteauto ne vie kumminkin. Eikä perästä kuulu mitään. Syy on siinä, että omakotiasujalla ei ole paljoa mahdollisuutta lajitella. Tai no ehkä komposti, mutta ei se ole kaikkien juttu. Moni laittaa ruuat ja kaikki jätteet polttojakeeseen, aivan samalla tapaa kuin aikaisemmin laitettiin sekajätteeseen. Kukaan ei kontrolloi polttojakeen sisältöä. Se jää kansalaisen omalle vastuulle. Toki kyllähän se ruoka siellä hiiltyy joukossa, mutta hajuhaittoja tästä tulee ympäri maakuntaa kun mädäntynyttä ruokaa savustetaan. Kerrostaloissa on monesti biojäte astia, mutta omakotiasujalla tätä ei tietenkään ole. Noin 10-15% harrastaa kompostointia omakotiasujista, se on valitettavan vähän. Eihän tällä polttojakeella ole muuta merkitystä, muuta kuin että roskiksen nimi on vaihtunut. Jäte on samaa mitä tähänkin asti. Lisäksi jätteen lajittelusta ei ole infottu yhtään mitään, eikä moni edes tiedä, ettei polttojakeeseen saisi laittaa muuta kuin puhtaasti palavaa materiaalia. Tämä on tapahtunut vähän kuin kaikessa hiljaisuudessa. Tietoisku olisi voinut olla poikaa, ehkä moni olisi ostanut kompostorin. Ai niin mutta kun se haisee, näitä korkokenkäisiä on liikaa, joiden nenä ei siedä hajua, ja tämän takia roskataan ja saastutetaan, ja haisuutetaan palavaa pilaantunutta rotalle haisevaa ruokaa. AAAAARRRRGGGHHH!!!!
Haiseeko Tuomiluomassakin? Sitä niin mainostetaan luonnonläheisenä ym.
Kyllä omakotiasujallakin on mahdollisuus lajitella. Minä, omakotiasuja, laitan ruoan tähteet lämpökompostoriimme. Paristot, lasit, peltipurkit, muovit, maitopurkit, lehdet ja pahvit vien Joupin Citymarketin pihassa oleviin kierätysastioihin kun siellä päin kaupassa käyn.
Meillä ei paljon jättreitä tule joten jäteastia meillä tyhjätään joka toinen viikko.
Maitopurkit, lehdet ja pahvit ja pakkausmuovithan on kätevää polttaa patterien lämmöksi ja käyttövedeksi keskuslämmityskattilassa,( jos se on.)
Meidän säiliö tyhjätään 4 viikon välein ja sekin on aika tiuhaan.
ret7y89l0
dsfrtyu789
Kyllä se on ikävä tosiasia. Karmea haju! Lähialueen tonttien arvo laskee tuon takia.
tänään 10.12 2012 kauhee lemu kyrkkärillä.
Työlaitoksen suoralla,kt 67 on haissu viikon ku on tuulet ollu Epatilta päin.Ensi luulin jotta raatoauto menöö johonaki edelläpäin,mutta ei se ny voi joka päivä,ja vielä samas kohtaa.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/kunnanvaltuutettu-jorma-yli-suomu-sai-ehdollista-vankeutta-1.1181721
Taitaa haju tulla biokasulaitokselta.
http://www.youtube.com/watch?v=DJCEDeuLXZQ
Paskakasaan silimällensä.
tyy
Paree paskakasaan ku tuulivoimalan ropelliihin :)
joka kuuseen kurkottaa se katajaan kapsahtaa.
Hyi helevetti ! mikä käry taas tuloo...prkl..
Onnea vaan Seinäjoen uudelle asuntomessualueelle rakentaville. Oli sellaisetkin käryt taannoin kun tuuli oikeasta suunnasta.
etapin hajuhaitasta pitäisi ehdottomasti ilmoittaa lähialueen tuleville rakentajille ja myös niille jotka suunnittelee ostavansa tontin 10km säteellä etapista.
Ei ainakaan ahonkyläs asti oo tuoksunu kertaakaan, vaikka linnuntietä on alle 10km matkaa. Pari vuotta asunut, onkohan tuulet ollut suotuisia. En kyllä mitenkään usko, että Seinäjoelle asti tuoksuisi.
Ahonkylässä en ole ns. kantakylän puolella huomannu hajuhaittoja, mutta uudemmilla alueilla mm. Käpälämäessä on kieltämättä muutamina pakkasaamuina ollut hajua ilmassa. Valitettavaa, mutta totta.