Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini sanoi tämän illan vaalivalvojaisissa että ennen joulua euroopassa rävähtää. En muista käyttikö hän sanaa rävähtää mutta kaikille kävi selväksi että hän tarkoitti sitä että eurokriisi kärjistyy radikaalisti. Minua jäi vaivaamaan että tarkoittaako tuo Timo Soinin eräänlainen tuomiopäivän profetia kenties Kreikan eroa eurosta vai Espanjan usean sadan miljardin hätälaina hakemuksen julkistamista vai jotain muuta ?
SOINI: " Ennen joulua euroopassa
rävähtää"
47495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
No kun ne nämä soinin profetiat ovat jääneet tulematta. Kreikka ei kaatunut, Euro ei kaatunut, Espanjan piti Soinin profetioiden mukaan olla jo meidän sylissä...
Kreikka on jo kaatunut! Irlanti on jo kaatunut! Portugal on jo kaatunut! Espanja on jo kaatunut!
Pidän SITÄ kyllä selvänä merkkinä kaatumisesta, jos maa ei tule omilla verotuloillaan toimeen, eikä sillä ole varaa/mahdollisuutta ottaa enää ulkomailta lainaakaan! :/
Vai minäs SINÄ sitä pidät?
Demokratian kaatuminen on myös tapahtunut, sillä vain noin puolet äänesti kuntavaaleissa. Kylmien numeroiden valossa, vain kaksi puoluetta voitti: Perussuomalaiset ja Nukkuvien puolue. Kaikki muut hävisivät, tappiota tuli.
Kansasta noin puolet ei usko enää äänestämällä voivansa vaikuttaa. Miksi? Oma käsitykseni on, että useimmat ovat erittäin pettyneitä viime eduskuntavalien selkeän viestin jättämisestä huomiotta.
Eduskuntavaaleissa kansa antoi vahvan valtakirjan Perussuomalaisille, jotka selkeästi vastustivat Euroopan unionin pankkiireille lapioitavan eurojen miljardimääräistä lisäämistä. Kaikki muut puolueet olivat valmiit hallitukseen, joka alkoi toimia vastoin kansan tahtoa. Kaikki muut puolueet olivat kärsineet MIINUS-merkkisen tappion vaaleissa.
Presidentti Halonen nimitti, vaalituloksesta piittaamatta, Katalaisen hallitustunnustelijaksi, joka vaati lupautumista kansan tahdon vastaiseen toimintaan. Siihen ei Soini suostunut, ryhdikkäänä ja selkärankaisena miehenä, eikä minään sanansa syöjänä.
Valtapuolueet saavat hännystelijöineen katsoa peiliinsä, mistä äänestäjien epäusko johtuu!
Akuutti lompsa-propleema.
TYhjällä lompakolla ei juhlita (kansa), joten joulu perutaan ja siirrytään suoraan nälkävuosiin
Tarkoittaa sitä xxl tukipakettia, eli satoja miljardeja lähtee jonnekin suuntaan!
SoiniKatainen kuolaa natomiljardien perään ja kansa maksaa !
PersuKokoomus koettaa varastaa valtion rahat veropakolaiseliitin asebisneksiin, sitä se rötösherra tarkoittaa.
Sinun puheissasi ei ole päätä ei häntää. Käytä hieman aivojasi, jos siellä jotain pientä viisautta kytee. Ei pitäisi puhua aivan lööperiä.
nimim:lle SoiniKatainen
P.S. Vasemmistolaisiltahan tuollainen puhe irtoaa. Ei oikeaa tietoa, turhaa leuan louskuttamista.
Jaa no kerroppas sitten, että miten IHMEESSÄ Persut OPPOSITIOSTA käsin varastaa YHTÄÄN MITÄÄN?!!
Ja tässä sulle sitten mustaa valkosella että mukä on PERSUJEN kanta Euro-tukiin, kun niistä 20.7.2012 äänestettiin!
Tässä ensin istunnon pöytäkirja:
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/ptk_73_2012_p.shtml#kohta_linkki1
Ja tässä itse lopullinen äänestystulos:
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/thw.cgi/trip/?${APPL}=aanestysu&${BASE}=aanestysu&${THWIDS}=0.29/1351479149_131826&${oohtml}=aax/hex5000&${html}=aax/aax5000&${snhtml}=aax/aaxnosyn&${savehtml}=
Ymmärtäisitköhän MITENKÄÄN mitä se Perussuomalaisten edustajien perässä lukeva "Ei" tarkoittaa? Ymmärtäisitkö? :)
muuan akka.......kovin itseäsi akoittelet......minusta sinä olet fiksu ja älykäs nainen....olen samaa mieltä kanssasi tuo on tyypillistä punavihreeta leuan louskuttamista josta puuttuu järki!
Tietenkin etteivät hyväksy
Selvittäisi ensin Soinin Vatikaani omat takapihansa puhtaaksi.
Kreikan kohtalon hetket voivat olla todella lähellä. 31,5 mrd tukipaketti pitäisi saada marraskuussa, muuten maa kaatuu samantien. Saa nähdä.
Kreikka ei täytä troikan ehtoja, mutta kysymys kuuluu kuinka pitkään tätä katsotaan Saksassa läpi sormien? Se on varmaa, että Kreikka ei koskaan pysty noita rahoja takaisin maksamaan.
http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikka 315 miljardia tanne ja heti/a2151364
Miten pystyisikään?!? Kaikki maahan pumpatut miljardit menevät samantien muualle heitä tukeneisiin pankkeihin, maa on monista säästötoimista huolimatta vähentänyt alijäämäisyyttään vain marginaalisesti, ja lisäksi yhä vähenevistä (vähenevät, koska mm. Palkkoja alennetaan, joten myös tulo- ja etenkin kulutusverotulot vähenevät) verotuloista iso osa menee lainojen korkoihin ja vanhojen lainojen lyhennyksiin!? :/
Ei tappiota tekevä yrityskään voi miinusmerkkisestä tuloksestaan mitään maksaa! :/ ja mitään ihmelääkettäkään ei siihen löydy, että NOIN pahasti asiansa sössinyt maa yht'äkkiä alkaisi rikastua, ei ole!
Onko Jutta jo lähettänyt Suomen osuuden Kreikkaan? 1,4 miljardia hän lupasi kertaheitolla.....korkoja emme saa, niin kuin muut, kun vaadimme vakkuuden.
Urpilaiselta puuttu neuvottelutaito. Suomella oli valtit kädessään...lainaa ei tipu ilman vakuutta, mutta Monti sujautti siihen väliin sanana, että ok 20% vakuudet saatte laina on ilman korkoja ja koko erä on maksettava kerralla!!!
Kukaan muu maa eiole tälläista sopimusta vaatinut....naureskeli makarooni Monti! Ne nauraa Jutalle ja meille siellä ja pitävät hulluina....ja sitähän tuo onkin silkkaa hullutta ja tyhmyyttä ! Kun ei ole neuvottelutaitoa pitäisi pysyä kotona neuvottelemassa miehensä kanssa kaapin paikasta..
>No kun ne nämä soinin profetiat ovat jääneet tulematta. Kreikka ei kaatunut,
Kysehän ei ole yksistään Soinin profetioista. Saksassa monet ministeritason ihmiset ovat pitkään vaatineet Kreikan irroittamista Euroalueesta.
Kreikka on käytännössä kaatunut, koska se on 100 mrd € velkojen anteeksiannonkin jälkeen konkurssissa. Uutta velkojen anteeksiantoa tarvitaan pikaisesti 30 miljardin verran, ja 4 vuoden sisään 100 miljardin euron verran. Maksajana ovat muut Euromaat. Onhan tällainen valtio konkurssissa, ei siitä mihinkään pääse.
Eurooppa on satoja vuosia ollut sellainen ruutipesä, aina on joltakin nurkalta konflikti räjähtänyt liikkeelle. Hyvin todennäköistä on nytkin että jonkinlainen nopea ja hallitsematon ja ennalat arvaamaton kehitys tulee tapahtumaan. Joku tekee jotakin.
kylläkin EU-parlamentaarikkojen vaaleihin.
Suomi myydään ennen Joulua:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5OaanwN1vFQ
Epäilen että Italia pyytää MYÖS apua? Muiden avuthan tässä onkin jo öbaut hoideltu, ja niihin on jo suht hyvin varauduttu! Tai sitten tulee joku järkyttävän suuri EVM-pääoman korotus?
Suomikin elää pelkällä velalla ja kusiset paikat on vielä edessä,kun teollisuus katotaa ja verot jää saamatta tarvitaan lisää miljardi tolkulla velkaa.
Näinhän se nyt menee juu, että Suomikin joutuu auttamaan pers-aukisia maita pers-aukiintumalla itse! :/
Aivan älytöntä! :/ ja ennenpitkää ollaan sitten ITSE Kreikan jamassa! Jos ei ensi eduskuntavaaleissa saada tähän muutosta, tuhoon tuomittuja ollaan! :/
Ja sittenkin on vielä tekemistä ennenkuin ollaan takaisin jaloillamme vaikka muutoskin tulisi! Vastii huomattavia veronkorotuksia kaikille osa-alueille, jonkullaista yhteiskuntasopimusta valtion- ja kuntien työntekijöiltä että voisko palkkoja alentaa, ainakin toistaiseksi, ja tod. näk. on karsittava sosiaali- ja työtyömyysturvaakin! Ehkä eläkkeitäkin?
Eli: iso poru tulee syntymään molemmissa tapauksissa!
Ja nuokkn vielä pahimpaan mahdolliseen aikaan, kun näyttää olevan tulossa raju lama, ja ruuan hinnatkin vaikuttaa olevan aina vaan nousujohteisemmat! :/
Karut ajat on edessä! :/
Miten olisi ero EU:sta ja eurosta, sitten vasta sen jälkeen on otsaa vaatia suomalaisilta jotain kiristyksiä?
Kohta rävähtää..........kohta tulee loppu........odota vain, viimeistään alkuvuodesta........mutta en sano minä vuonna....kohta tulee jytky.....kannattaa odottaa....ihan kohta....odota kärsivällisesti....
... laukesitko?
Nämä vaalit oli vähän vitsivaalit. Euro ja eduskuntavaaleissa PS on oleva suurin. Kukaan ei oikein jaksanut edes äänestää näissä vaaleissa.
Juu näihä se menee et me Persut ollaa vielki vähä liian profiloituneit "ei-EU" puolueeks! :/ mut et eihöhä se parin vuoden päästä taas uus Jytky ennätys tuu eduskuntavaaleis! :P
Varsinki ku näittäis oleva iha JÄRKYTTÄVÄN pskoi EU-uudistustuksia (lausutaan: huononnuksia) tulossa!
Mikäs se todellinen profiili sitten on? Kyllä-EU -puolueko?
Kansa on PUHUNUT.
Aivan sama äänestikö vai ei.
Rahat menee pankkiireille muka euron pelastamiseen.
Kunnallisveroprosentti nousee, tuet ja palvelut heikkenee.
Miten äänestät, kun edes kuntauudistus ei ole selvillä?
No eipä sitä ny KUNNANvaltuustot juuri mitään VOISIKAAN joillekin EUn tukimiljardeille! :P
Mutta onhan sekin (kuten kävikin) aina kannanotto hallituspuolueiden EU-politiikkaa vastaan, jos niitten mittarit näyttää punaista kuntavaaleissakin! ;) Luulis ainakin pistävään NEKIN miettimään että mitähän tässä nyt oikein ollaankaan tekemässä?!?
tulee iso rytky. ennemmin tai myöhemmin. ei elämä voi olla jatkuvaa nousuhumalaa ja ikuista orgasmia. krapula se aina lopulta saa voiton. krapulan jälkeen alkaa uusi elämä. ehkä parempi, jos otamme jotain opiksemme. eli emme.
mutta taantuma on ihmiselle terveellistä välillä. silloin saamme oppia mikä oikeasti on tärkeää.
Köyhän elämä on ikuista krapulaa, joskus muutama lyhyt nousuhumalan poikanen, ja sitten tulee se iso rytky, joka lopettaa kaiken
Pankkiirit ovat saaneet rahansa. Euro ja Eurooppa saavat kaatua.
Ei hätää Kreikan ei tarvitse maksaa velkoja tämä on hyvä bisnes Suomelle:
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2012/10/29/lehti-suomi-uhkaa-menettaa-oikeaa-rahaa-kreikalle-ensi-kertaa/201240834/12
Kauheaa, että Kreikalle annetaan lainoja anteeksi ja tämä tietää nyt sitä, että Suomenkin lainat realisoituu maksettaviksi veronmaksajille. Kiitos hallituksen typerysten, etteivät perussuomalaiset päässeet hallitukseen panemaan piikkiä kiinni. Demokratia ei toteutunut ja nyt kuitenkin odotetaan, että nekin, jotka äänestivät perussuomalaisia ja heidän eu-politiikkaansa joutuvat maksamaan verovaroistaan näiden erittäin taitamattomien poliitikkojen tekemien päätösten tulokset. Muistakaa nyt, kun euroopassa maat toisensa jälkeen tulevat Suomen kukkarolle, ketä siellä hallituksessa on nämä päätkset tehnyt. Kokoomus, sdp, vasemmisto, vihreät, kristilliset ja rkp. Kuuden petturijoukon kokoonpano ja sinä maksat taas.
Mutta kallis raato johon pumpataan jatkuvalla syötöllä käsittämättömiä summia rahaa.
Kerhoon liittyy kohta Espanja ja Italia, ja sitten sitä rahaa vasta palaakin.
Mutta eipä hätää, koska suomessa voidaan lopettaa lapsilta kouluruokailut. Monta muutakin vastaavaa leikkausta voidaan tehdä, jotta Katainen voi taas uutisissa hehkuttaa kuinka fantastisesti suomella riittää rahaa "vastuun kantamiseen".
Kun rävähtää, niin lapsilta viedään maitokin!
Kaikissa lausunnoissaan, mitkä eurooppaa koskee.
Niistä ei vaan pysty mitenkään hyötymään Kataisen kusetuksen alaisena. Kusikin lämmittää sukassa vähän aikaa pakkasella. Aika loppuu kesken, kun tiedotus on vain kabineteissa. Meiltä ehdittiin viedä oikeudet päättää itse asioistamme ja ennen kaikkea verotuloistamme. Ehkä näin ajatellaan jo keväällä 2013??
Kapitalismi jatkaa mätänemistään.
Englanti on jättämässä eu:n ja Espanjalle pitää lapata lisää rahaa. Englannillekin lapataan lisää että se ei lähde EU:sta.
Katainen lappaa.
Me kannetaan vaan vastuuta, sillä "vastuu" ja sen kanto eurooppaan
tekee suomalaiselle veronmaksajalle vain hyvää.
Espanjan talous horjuu. Soini lupasi ison eu paukun ennen joulua.
Nyt hallituspuolueet voisivat tykönänsä miettiä, kannattiko kansan kus-tus? Kun valtakirja annettiin Perussuomalaisille, väkisin runnottiin hävinneistä koostuva hallitus, joka jatkoi vastoin kansan tahtoa rahan lapiointia ulkomaille. Ei ole mikään ihme, että kansa on pettynyt ja passivoitunut äänestämään!
Jos Suomessa aletaan lakkoilla ja kapinoida, voivat vanhat valtapuolueet katsoa peiliinsä, mistä johtuu!
Noin 66% kansalasista vastustaa minkäänmoisiin EU-tukipaketteihin enää osallistumasta. Mukana tässä porukassa on myös PALJON kokoomuslaisia, hekään eivät enää halua maksaa.
Silti antoivat kuntavaaleissa valtakirjansa edelleen kokoomuslaisille. Katainen laittoi heti Hawkit partiolennoille Islantiin, ja varautuu kaivamaan Suomineidon lompakosta rahaa jonnekin Espanjan lisätukipaketteihin.
Katainen on karmea pääministeri Suomelle. Tuota ukkoa pitäisi vastustaa ihan joka vaaleissa, on vaikka kuuntavaalit tai mikä tahansa.
Hullu pääministeri vie meidät perikatoon, Suomella tulee nälkävuodet.
Niinpä. Tämä on tosiaan mielenkiintoista, että Katainen saa kokoomuksen kanssa yksin päättää asioista. Luulisi, että asiat ratkaistaan eduskunnassa, mutta tämä tosiaankin alkaa näyttämään varsin kyseenalaiselta touhulta, että yksi puolue päättää omavaltaisesti kaikista suurista asioista ja tähän ollaan nyt tultu.
Kokoomuksen porukoissakin alkaa olla hajontaa Kataisen, Vapaavuoren ja Stubbin liian pitkälle menemiseen ja hyvä niin. Luulevatko nämä kolme, että he pyörittävät tätä yhteiskuntaa ihan niin kuin haluavat, kysymättä mitään muilta?
Näin näyttää olevan tällä hetkellä, että muut hallituspuolueet vaan nyökyttelevät ja suostuvat tähän kaikkeen, joka heikentää suomnalaisten asemaa ja saattaa vielä kyseenalaiseksi koko eduskunnan päätäntävallan.
Jopa pressakin on joutunut aikamoiseen valoon samassa rytäkässä. Venäjä tuskin tykkää kokoomuksen linjasta. Presidentti Tarja Halonen pitäisi palkata yleiseksi neuvontantajaksi Venäjä-asioissa, koska nämä "lapsukaiset" muuten tuhoavat koko Suomen tulevaisuuden.
Ehheehhee!
Tanskakin haluaa alennusta jäsenmaksuunsa. Käteinen vastuuta kantavana pääministerinä ottanee tämän maksun harteilleen.
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=KAL_newssite/AMLayout&cid=1194773735310&p=1194596114313&packedargs=packedargs=AMArticleCommentThreadDetails%3AcurrentPage=2&pagename=KALWrapper
Ensimmäinen ihka oikea lasku on muuten tulossa Kreikasta lähiaikoina (lainojen leikkaus eli "haircut"). Lasku on vähintään satoja miljoonia euroja, ellei sitten yli tuhat miljoonaa...
Tätä ehkä Soini tarkoitti. Tulee Jutalla, Käteisellä ja kumppaneilla olemaan piilopaikoista uupelo.