Epäilen että tietyt gallupit tilattiin ennen vaaleja taas tietynlaiseksi. Esimerkiksi Perussuomalaisille luvattiin yli 15% kannatusta. Kun tulikin vain 12,5 prosenttia, mikä siis historiallisen kova tulos edellisiin kuntavaaeihin verrattuna, saivat tietyt tahot ja toimittajat mahdollisuuden vähätellä Perussuomalaisten käsittämättömän kovaa tulosta. Keinot on monet, kun Perussuomalaisia pelätään.
Tilatut gallupit ennen vaaleja
Ei mene läpi
659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulle tuli aivan sama ajatus mieleen.
Varsinkin kun kokkari omistaa johtavan galluppifirman.
Ovat näköjään persut tilanneet nuo gallupit, kun noin korkeita prosentteja niille lupasivat ennen vaaleja.
Niin, ennen edellisiä eduskuntavaaleja Perussuomalaisille ennustettiin 4-5 % pienempi kannatus, kuin mitä todellisuus oli. Kun kansaa ei tämä tapa hämännyt, kokeiltiinkin nyt tehdä juttu toisin päin, eli annettiin liian positiiviset luvut ennen vaaleja. Vaikka Persujen voitto oli murskaava, antoi tämä medialle mahdollisuuden vähätellä asiaa. Ministeri Arhinmäki piti persuja vaalien suurimpana häviäjänä, heh.
Ilta-sanomat lööpissään mollasi perussuomalaisten voittoa. Miksi. Ps oli murskaava voittaa.
Kova on pudotus eduskuntavaaleista ja suunta on alaspäin. Seuraavissa eduskuntavaaleissa taidetaan olla ja 10% heikomalla puolella.
Tulevien eurovaalien suurin voittaja tulee olemaan PS.