Kristityt kääntymässä Israelia vastaan

22 suurta uskonnollista järjestöä vaativat EU:ta boikotoimaan Israelin siirtokunnissa tehtyjä tuotteita.
Mukana Israel-boikottia on vaatimassa on Suomen Evl-kirkko Kirkon Ulkomaanapunsa kautta.

http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2012/10/30/kirkon-ulkomaanapu-mukana-vaatimassa-eulta-israel-boikottia/201241006/12

Israel on jo pitkään miehittänyt alueita ja käytännössä varastaa miehittämiensä alueiden tuotteet ja myy ne eteenpäin.

Suomen helluntailaiset eivät ole mukana, ja herääkin kysymys, miksi ei ole?

Toisaalta helluntailaisuus on Suomessa hajanainen, keskenään riitelevä porukka ja yhtenäisenäkin se olisi vain pieni pisara suurten kirkkojen joukossa, mutta hyvä se olisi vähäinenkin tuki boikotille.

30

158

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • לברך

      Niimpä. Ei uskonnollisuudessa ole mitään hyvää. Uskovat eivät käänny Israelia vastaan.

    • KTS (Ei kirj.)

      Onhan toki selvää, että jos me haluamme NOUDATTAA kristillisyyteen sisään niitattuja oikeudenmukaisuuden ja vanhurskauden periaatteita, meidän kuuluu tukea palestiinalaisia ja torjua kaikin mahdollisin keinoin Israelin mielivaltainen ja imperialistinen politiikka.

      HYVÄ!

      • Herran nimessä...

        Oikeat kristityt ei osallistu tämän pahan vallassa olevan vääryyden muakisesti ja pahuuden puolesta touhuihin eikä politiikkaan Kristityt on tästä saatanaa tuomiokseen, onnettomuuksikseen ja sodikseen palvelevasta touhuista ja politiikasta uloskutsuttuuja.

        Sitä kaikille hyväksi "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävää Krist. vaihtoehtoa, sitä turvallisen ja turvatun kaikinpuolisen rauhan ja rakkauden omaisen ja mukaisen hyvinvointi elämän ja tulevaisuuden mahdollistavan ja takaavan, sen; ei mitään pahaa, eikä väärää ketään eikä mitään Luojan hyväksemme luomaa kohtaan Totuuden / kaikkia kohtaan ja kaikille Laillisen, = Jumalan Luvallisen Oikeuden mukaisen vaihtoehdon, kaikkiin nähden puoluettomasti elävästi ja toimivasti / vaikuttavasti rakentaviksi.

        Kristuksen Jeesuksen nimessä muistuttaen ja valistaen. Puolustaja Pyhä henki, joka Totuuden henki, / vähäisen, valkeudeksi / herätykseksi työhön kutsutun palvelijansa.


      • Jallu akhbar

        KTS on oikeassa.
        Israel on tulppana muslimien valloituspyrkimyksille ja islamin leviämiselle.
        Kun Israel saadaan tuhottua, niin muslimivalloitus voi jatkua rauhassa
        Eurooppaan.


      • Le Haim !!!
        Jallu akhbar kirjoitti:

        KTS on oikeassa.
        Israel on tulppana muslimien valloituspyrkimyksille ja islamin leviämiselle.
        Kun Israel saadaan tuhottua, niin muslimivalloitus voi jatkua rauhassa
        Eurooppaan.

        No huh huh.

        Onneksi on Israel joka todellakin tulppana pysyy. täyskahjoille puolikuunpalvelijoille.


    • NäinSeVaanMenee

      No mutta peku! Kai sinä sen verran Raamattua tunnet, että siellä kerrotaan Israelin joutuvan kaikkien vihaamaksi ja hylkäämäksi. Tässä silmiemme nähden ja korviemme kuullen toteutuu sitä, mitä Jeesus ja apostolit jo ennustivat.

      Jumala kutsuu Israelia "minun maaksi", Jeesus Jerusalemia "suuren kuninkaan kaupungiksi" ja Raamattu Israelin alueeksi "Egyptin purosta Efratvirtaan".

      • "No mutta peku! Kai sinä sen verran Raamattua tunnet, että siellä kerrotaan Israelin joutuvan kaikkien vihaamaksi ja hylkäämäksi."

        No, mutta eihän kyseessä ole Raamatussa kerrottu Israel, vaan ihan toinen kansa.

        Tokihan kyllä palestiinalaisista osa juuriltaan Raamatun Israelin kansaa, mutta ei juutalaisia.


    • Sam ja Sam

      Poikasi otti uskovien kasteen ja se aluksi salattiin sinulta. Oliko Pe.ku kova paikka?

      • Sam ja Slim

        Onko tomumajan avovaimo ottanut uskovien kasteen? Ei koska ensin täytyy tulla uskoon, sitten kaste.


    • Teologian lääkäri

      Lukekaa Aamulehti maanantai 29.10., toimittaja Kari Huovialan Näkökulma Haavelaivan propagandalasti!

      Vielä löytyy toimittajia, joiden aivot ei ole pesty vasenvihreällä lipeällä!

      Kristityissä on valtaosa Jumalalle vieraita, Sanaa tuntemattomia. Paljon vakavampaa on silloin, kun uudestisyntyneet uskovat ovat pimeässä!

    • KTS (Ei kirj.)

      Me toki tuemme Palestiinalaisia, rauhanlaiva Estellaa ja kirkon EAPPI -projektia.

      HYVÄ!

      http://www.eappi.fi/

      • toki, toki,

        Hyvä, hyvä KTS!!!

        Muhammed tarvitsee sinunlaisiasi hyväuskoisia hölmöjä, jotka käyvät
        Israelin kimppuun.
        Muutoin ei islam leviä länsimaissa. Israelin olemassaolo estää sen.


      • Eläköön Israel

        KTS (Ei kirj.)
        31.10.2012 09:49
        Me toki tuemme Palestiinalaisia, rauhanlaiva Estellaa ja kirkon EAPPI -projektia.

        Ketkä me??? En tunne yhtäkään ihmistä, joka tukisi jotain olematonta kansaa palestiinaa ja noita terroristi-muslimihuijareita, joita paleiksi kutsutaan.

        Estellan kirottu musu-natsilaiva ei ollut loppujen lopuksi yhtään mitään humanitääristä apua, koska niiden idiottimaisten musu-lipojien ainut tehtävä saa-tanalta oli mustamaalata Israelia, kuten tavallista - mutta nolostippa noille hörhöille kävi. Ja saivat suuren häpeän ja Jumalan kirouksen teollaan.


    • am Israel chai

      Voi teitä boikotti sekoilijoita, jotka sitten itkette kun Jumalan tuomiot kohtaavat eurooppaa näistäkin sekoiluista. Se, että luopunut babylonian porttokirkko nousee vastustamaan Israelia ei ole mikään ihme, onhan se kuvattu ilmestyskirjassa olevan juovuksissa pyhien verestä!

      Tässä on muuten kirjoitettu Israel pilkkaajien ja vasustajien kohtalo:

      Sananlaskut:

      1:23 Kääntykää minun nuhdeltavikseni. Katso, minä vuodatan teille henkeäni, saatan sanani tiedoksenne.
      1:24 Kun minä kutsuin ja te estelitte, kun ojensin kättäni eikä kenkään kuunnellut,
      1:25 vaan te vieroksuitte kaikkia minun neuvojani, ette suostuneet minun nuhteisiini,
      1:16 niin minäkin nauran teidän hädällenne, pilkkaan, kun tulee se, mitä te kauhistutte;
      1:27 kun myrskynä tulee se, mitä te kauhistutte, kun hätänne saapuu tuulispäänä, kun päällenne tulee vaiva ja ahdistus.
      1:28 Silloin he minua kutsuvat, mutta minä en vastaa, etsivät minua, mutta eivät löydä.
      1:29 Koska he vihasivat tietoa, eivät valinneet osaksensa Herran pelkoa
      1:30 eivätkä suostuneet minun neuvooni, vaan katsoivat kaiken minun nuhteluni halvaksi,
      1:31 saavat he syödä oman vaelluksensa hedelmiä ja saavat kyllänsä omista hankkeistaan.
      1:32 Sillä yksinkertaiset tappaa heidän oma luopumuksensa, ja tyhmät tuhoaa heidän oma suruttomuutensa.
      1:33 Mutta joka minua kuulee, saa asua turvassa ja olla rauhassa onnettomuuden kauhuilta.

    • Onko Jumala TÄNÄ PÄIVÄNÄ, Israelia vastaan vai puolesta ??

      Mitä sanoo Jeesus ??

      Matt 10:32 Sentähden, jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa.
      33 Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä, sen minäkin kiellän Isäni edessä, joka on taivaissa.

      Miten on ???
      Jokainen joka TUNNUSTAA; ( KTS, saattaa avata kreikkalaisen sanan :) ? )
      mitä tunnustaa merkitsee, eli jos olen oikein käsittänyt, se on olla samaa mieltä eli sama mieli ja asenne.

      Puolustaja, tunnustaa sen mitä "asiakas" eli Jumalan lapsi tunnustaa.
      mutta ei valhetta tahi vääryyttä.

      Asianajajan tehtävä on Puolustaa oikeutta ja "päämiestä".
      jos tietää että ei ole totuus mukana, asianajaja luopuu tehtävästä.

      eli Jumala ei aja kuin omaa asiaansa kuten on Kirjoitettu:

      Joos. 5:13 Ja tapahtui Joosuan ollessa Jerikon luona, että hän nosti silmänsä ja näki miehen seisovan edessään, paljastettu miekka kädessä. Ja Joosua meni hänen luokseen ja sanoi hänelle: "Oletko sinä meikäläisiä vai vihollisiamme?"

      14 Niin hän sanoi: "En, vaan minä olen Herran sotajoukon päämies ja olen juuri nyt tullut". Niin Joosua heittäytyi kasvoilleen maahan, kumarsi ja sanoi hänelle: "Mitä herrallani on sanottavana palvelijalleen?"

      mahdollisesti, (Moshe Zew voi avata nimen) Joosua, eli Jeesus ?
      mo sama tuo, Jumala taistelee oikeuden ja Totuuden puolesta, ei vääryyden tai valheen.
      tahi murhaajan joka ei syntiä kadu.
      tämä on esitetty, Pyhän Hengen suulla, Isän Kaikkivaltiaan edessä ja Jumalan Pojan seisoessa tapausta seuratessa:

      Ap. t. 6:5 Ja se puhe kelpasi kaikelle joukolle; ja he valitsivat Stefanuksen, miehen, joka oli täynnä uskoa ja Pyhää Henkeä,

      "täynnä uskoa ja Pyhää Henkeä,"
      15 "hänen kasvonsa olivat heistä niinkuin enkelin kasvot."

      51 Te niskurit ja ympärileikkaamattomat sydämeltä ja korvilta, aina te vastustatte Pyhää Henkeä-niinkuin teidän isänne, niin tekin.
      52 Ketä profeetoista eivät teidän isänne vainonneet? He tappoivat ne, jotka ennustivat sen Vanhurskaan tulemista, jonka kavaltajiksi ja murhaajiksi te nyt olette tulleet,

      "aina te vastustatte Pyhää Henkeä-niinkuin teidän isänne, niin tekin."

      "murhaajiksi te nyt olette tulleet,"

      Tässä on siis Jumalan PUHETTA, Pyhän Hengen kautta ja itse Kaikkivaltias ja Jumalan Poika todistaa tätä puhetta ! !

      Ei ihmisen puhe vaan Jumalan !

      55 Mutta täynnä Pyhää Henkeä hän loi katseensa taivaaseen päin ja näki Jumalan kirkkauden ja Jeesuksen seisovan Jumalan oikealla puolella
      56 ja sanoi: "Katso, minä näen taivaat auenneina ja Ihmisen Pojan seisovan Jumalan oikealla puolella".


      "aina te vastustatte Pyhää Henkeä-niinkuin teidän isänne, niin tekin."

      "murhaajiksi te nyt olette tulleet,"

      AINA ! eli ei ole tehty parannusta eikä muutettu ajatusta:

      Tappakaa perillinen ja me (juutalaiset) saamme perinön ! !
      ei vaan mitä Jumala tekee heille ???

      Matt. 21:38 Mutta kun viinitarhurit näkivät pojan, sanoivat he keskenänsä: 'Tämä on perillinen; tulkaa, tappakaamme hänet, niin me saamme hänen perintönsä'.

      40 Kun viinitarhan herra tulee, mitä hän tekee noille viinitarhureille?"

      41 He sanoivat hänelle: "Nuo pahat hän pahoin tuhoaa

      eli mitä Jumala NYT ajattelee Israelista ????

      43 Sentähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä.
      44 Ja joka tähän kiveen kaatuu, se ruhjoutuu, mutta jonka päälle se kaatuu, sen se murskaa."
      45 Kun ylipapit ja fariseukset kuulivat nämä hänen vertauksensa, ymmärsivät he, että hän puhui heistä.

      no sama tuo, aika on lähelle, itkekää ja valittakaa !!

      • Clear

        Hyvin kirjoitit "Vastavoima".

        Jokainen päätelköön itse mikä on Jumalan edessä soveliasta, ja mikä sitten ihmisten.


    • ei veroja ev.luteill

      Vieläkös Haaviston Pekka on kirkonulkomaanavun hallituksessa? Kaikkeen sitä on, joskus tullut rahaa lahjoittaneeksi. Nyt tietää, ettei tuonne enää latiakaan. Siirtokuntien alueet olisivat joutomaata tänäkin päivänä, kuten viime vuosisadan alussa mikäli ei israelilaisten toimin niitä olisi muunnettu hedelmällisiksi.

      Siirsin yrityksenkin Viroo, en maksa yhteisöveroa ev.lutin homo/lesbokirkolle

      jämpti on näin !

    • nyt tuli stoppi

      Mitäpä jos Eu rupeaisi boikotoimaan maita, jotka kasvattavat ääri-islamisteja, joiden ainoa viesti on meidän kaikkien tappaminen? Islam ei tunnusta kenenkään oikeuksia, vaan kaikki ei-muslimit ovat islamin vihollisia, jotka pitää joko käännyttää, tai tuhota.

      Tämä olisi tietenkin piispan-irvikuva irja Askolan uskoa vastaan; sillä hänhän jo vaati että kirkot muutetaan moskeijoiksi.

    • lisää

      Hyvä että listasivat Israelista tulevat tuotteet, niin tiedän mistä niitä löytää ja voin näin tukea Israelia, joka muutti maan autiomaasta hedelmälliseksi, niin että sieltä tulee hedelmiä kaikkeen maailmaan - aivan kuten Raamattu ennusti yli kaksi tuhatta vuotta sitten.

      Lienekköhän on sattumaa, että puoli vuotta sen jälkeen, kun kirkon ulkomaanapu teki tämän pahamaineisen Kielletyt Hedelmät -tutkimuksen ja aloitti Israelin boikotoimisen, niin nyt Johan Bäckmanin johdolla Venäjällä on alkanut 50 tuotteen Suomi boikotti. Kyllä Jumala muistaa ja maksaa takaisin. Kaksi viikkoa sen jälkeen, kun USA pakotti Israelin luovuttamaan Gazan kaistale, niin iski hirmumyrsky Katriina. Sama tarina jatkui myös Utoyan leirillä, menemättä yksityiskohtiin.

      "Ja minä siunaan niitä, jotka sinua (juutalaisia) siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä." - 1. Moos. 12:3

      Katsokaa itse tästä TV7:n tekemästä haastattelusta paikan päällä, kuinka ihmiset itse reagoivat näihin boikotteihin, niin arabit kuin juutalaisetkin kyseisellä alueella.
      http://www.tv7.fi/vod/player/?program=24038

      "Ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi." - Joh. 8:32

    • Sophiina*

      Helluntailaiset eivät ole kristittyjä ja heillä itsellään on nyt tällä hetkellä muita, antisemitistisiä kiireitä.

      Helluntailaisethan ovat aina halveksineet muun uskoisia ja perustaneet toimintansa proselytismin keinoin toteutettavaksi, eli kristityille he esittävät kristittyjä, kuitenkin ainoana tarkoituksenaan kalastella jäseniä seurakuntiinsa, pois kristillistä kirkoista.

      Juutalaisille he esiintyvät "messiaanisina", jälleen tarkoituksena eksyttää ja houkutella juutalaisia pois omasta uskostaan.

      Köyhille ja hädänalaisille he esittävät suurta hyväntekijää: "kun liityt meihin, elämäsi muuttuu hetkessä. Minäkin istuin ennen vuosia linnassa, kunnes Herra pelasti ja nykyään vaihdan autoa isompaan, joka puolen vuoden välein!" Näin he ovat haalineet kannattajiaan eri suunnilta, jo 100 vuoden ajan Suomessakin.

      Mikään heissä ei ole totta. Ei edes se hajuvedelle tuoksuvan helluntaisaarnaajan, sori: PASTORIN! (vaikkei opintoja olisikaan) valkoinen sudenhymy.

      Helluntailainen raha haisee internetissä. Kun on kavereita eri foorumeilla, voidaan totuudenkertojat bannata. Toivottavasti S24 on lahjomaton.

    • le haim Israel

      han vain noin havannollisuuden vuoksi, jos katsot Lähi-idän karttaa, Israel in pikkruinen valtio mahtavien islamisten valtioiden keskellä.

      Kysymys miksi esim Jordania edelleen kieltäytyy ottamasta palestinalaisia vastaan maalleen? Kysymys miksi palestinalaiset kasvattavat lapsensa vihaamaan Israelia lastentarhaikäisestä alkaen?
      Kysymys miksi palestina ei ole hyväksynyt yhtäkään rauhansopimusta? Kysymys miksi esim nyt kirkkomme kääntyy Israelia vastaan?

      Vastauksia saa paljonkin jos haluaa hakea netistä ja muualta.

      Yksi asia omassa mielessäni on varma, Israel on epätäydellinen, mutta ainoa joka todella kaipaa ja haluaa rauhaa.

      Ja tarjoaa myönnytyksiä myönnytysten jälkeen, jotka hylätään vihan vallassa (vihaan kasvatetulta!) olevan naapurin taholta joille Israelin tuhoaminen on ainoa hyväksyttävä päämäärä.

      Israel on ainoa todellinen DEMOKRATIA Lähi-idässä.
      Israel on vastaanottanut pakolaisia suunnattomat määrät, kotiinpaluumuuttajia, ja pitänyt heistä huolta. Voisi kirjoittaa vaikka kuinka, ei korostaen jotain maata ja kansaa sokeasti, mutta sentään että kirkko tukee avoimesti islamisteja Jumalan valittua kansaa vastaa, se on todella paha juttu. jne jne

      Vaikka epätäydellisenä Israel tarvitsee Junmalan armoa niinkuin esim Suomikin, tai mikä Euroopan maa tahansa, niin silti moinen viha jolla se yritetään ajaa tuhoon tavalla jos toisella, ja kirkon taholta vielä tässä tapauksessa on mielestäni täysin, sanonko mistä!

      Kauan eläköön Israel, Jumalan siunaamana, ja niin se myös tekee. Toivotamme rauhaa Jerusalemille.

      • NäinSeVaanMenee

        Hyvin kirjoitit.


    • arabit tappaa arabia

      Säälittävää "humanismia" jolla ei ole mitään tekemistä OIKEUDENMUKAISUUDEN kanssa.

      Jos arabeilla on asiat huonosti Israelissa, niin he varmaan muuttaisivat saudi-arabiaan jjossa he saisivat elää orjina.

      Tää on vain vaemmisto-sekulaarimedian epätoivoinen yritys kääntää huomio pois Syyria kansanmurhasta.

    • Clear

      Kiihkojuutalaisuus on aivan yhtä pahaa kuin kiihkokristillisyyskin.

      Miltä vihahihu-nimittely tuntuu teistä ???

      Ei varmaan hyvältä.

      • israel pysyu

        Louskuttakaa leukojanne vaan muslimien ja muiden Israelia vihaavien ryhmien kanssa.Israel pysyy pystyssä koska Herra pitää sen pystyssä!Saatte sitten niittäää sitä mitä olette louskuttaneet yhdessä portto babylonin kanssa!


      • Clear
        israel pysyu kirjoitti:

        Louskuttakaa leukojanne vaan muslimien ja muiden Israelia vihaavien ryhmien kanssa.Israel pysyy pystyssä koska Herra pitää sen pystyssä!Saatte sitten niittäää sitä mitä olette louskuttaneet yhdessä portto babylonin kanssa!

        Eihän kyse ole mistään vihasta Israelia kohtaan.

        Kysymys on sairaasta kiihouskovaisuudesta, johon sekä kiihkoarabit ja juutalaiset, molemmilla puolilla syyllistyvät.

        Rauhantekijöitä Jumala rakastaa.


    • KTS (Ei kirj.)

      Me toki tuemme Palestiinalaisia, rauhanlaiva Estellaa ja kirkon EAPPI -projektia.

      HYVÄ!

      http://www.eappi.fi/

    • Raportoija hyi

      On olemassa taho, joka vihaa Israelia leppymättömällä ja sen teoista riippumattomalla vihalla.

      Vihan syy: Jumalan nimi.

      Israel kantaa Jumalan nimeä ja siksi paholainen lapsineen on aina sen kimpussa riippumatta mitä se tekee tai missä se on.

      Harmi vain että näin on paholainen siirtynyt yllä mainittujen uskonnollisten järjestöjen johtoon johdattamalla heidän lihallista 'oikeudentuntoa'.

      Se on harmi. Varsinkin kun nuo luopiot julkeasti kantavat myös Jumalan nimeä teeskennellen olevansa Hänen lapsiaan. Kristuksen seurakunta muka. Häpeä tuollaiselle vääryydelle.

      • KTS (Ei kirj.)

        EI!
        Vaan on olemassa lössi, joka fanittaa Israelia sen teoista riippumattomalla tavalla.

        Me tosi kristityt toki tuemme Palestiinalaisia, rauhanlaiva Estellaa ja kirkon EAPPI -projektia, koska se on oikein ja kristillistä.

        HYVÄ!

        http://www.eappi.fi/


      • 21y
        KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

        EI!
        Vaan on olemassa lössi, joka fanittaa Israelia sen teoista riippumattomalla tavalla.

        Me tosi kristityt toki tuemme Palestiinalaisia, rauhanlaiva Estellaa ja kirkon EAPPI -projektia, koska se on oikein ja kristillistä.

        HYVÄ!

        http://www.eappi.fi/

        On myös olemassa lössi, jolle ei omat foorumit riitä, vaan pitää anastaa juutalaisilta se ainoakin foorumi, joka oli juutalaisille tarkoitettu.
        Näin Hel'vetinkirkon (Hell-kirkko) oppia voidaan levittää useilla S24 foorumeilla yhtäaikaa, "israelinystävyydenkin nimissä", mutta tosiasiallisesti vaientaen Israel.

        Palestiini sentään on rehellisesti vihollinen, hel'vetinkirkkolaiset hyökkäävät, ystävää teeskennellen, sekä kristittyjä että juutalaisia vastaan.

        Ei nää edes fanita Israelia, heillä on Israelia varten omat katalat suunnitelmansa, ryövätä sekin pois juutalaisilta ja käännyttää omaan uskontoonsa. Suomesta on tätä työtä runsaasti rahoitettu mm. muilta kavalettuilla rahoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      773
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      569
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      495
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      102
      466
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      406
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    10. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      373
    Aihe