Kaikkien kannattaa lukea tämä:

Demukat eivät tiedä pitäisikö olla kommaria vai ollakko sosialistia. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012103116265439_uu.shtml

Siinä kysymys ratkaistavaksi. Selvitäänkö tästäkln ottamalla veronmaksan nimissä lisää velkaa?
489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä kirjoitus. Demarit edustavat pakkoa ja sääntelyä. Se toimii vain niille, jotka eivät kykene omia asioitaan hoitamaan ja sellaisille, joilta puuttuu uskallus ottaa vastuuta omasta elämästä. Turvaverkostot pitää olla, mutta ei ole kenenkään etu estää lahjakkuuksia nousemasta rivistä. Demareille kuuluu kunnia mm. valinnaisaineiden poistamisesta peruskoulun yläasteelta. Ei ollut soveliasta, että lahjakkaat ja opinhaluiset kävivät vaativammassa opetuksessa omasta tahdostaan, kuin omasta tahdostaan koulusta viis veisaavat oppilaat.

Siinäkin mielessä sosialidemokraatit ovat jämähtäneet 70-luvulle, että tuo vuosikymmen oli epäilemättä konsensuspolitiikan kulta-aikaa. Nyt konsensuspolitiikkaan hukuttautuminen voi parhaimmillaan tarkoittaa sitä, että päätöksenteko jähmettyy, kun työmarkkinajärjestöt eivät saa aikaan sopimusta.

Äänestä
  • Voi voi demarit, oletteko huomanneet että yli miljoona ei kuulu mihinkään
    uskontokuntaan?
    Mitä puoluetta voisin äänestää? Olen kirkosta eronnut yrittäjä,mutta yritykseni
    joutuu maksamaan kirkolle pakkoveroa.

    Miksi työllistäjillä maksetaan hihhulistien toimintaa?

    Äänestä

Kaikille suomalaisille on saatava viiden vuoden irtisanomisaikaa. Se kansalaisoikeus, joka motivoi toimihenkilöä ja työntekijää parhaiten antamaan 100% työpanoksen. Lisäksi se poistaata työpaikoilta kyräilyn ja kateuden. Rahat tähän saadaan firmojen ottolainauksen kautta. Näin työttömyys poistuu kokonaan maastamme ja kaikki ovat vielä onnellsempia kuin ovat tänään!

Äänestä
  • Hieno esimerkki demariajattelusta.

    Demarit on vaatineet, että mitään työelämään liittyvää ei tehdä, ellei EK ja SAK pääse sopimukseen asiasta. Ehdottamaasi muutosta ei voida tehdä, koska EK ei sitä hyväksy ja kun tämä periaate on demareiden vaatimuksesta kirjoitettu jopa hallitusohjelmaan.

    Jos muutos olisi menossa lävitse, työnantajat irtisanoisivat ennen muutosta kaikki ne, joita ei ehdottomasti tarvita. Työntekijöiden eläkerahoilla eläkeyhtiö (jossa ammattiliitot ja EK ovat edustettuna) ostaisi osuuden ulkomaisesta laatikkofirmasta, jota uusi 5 vuoden irtisanomisaika koske.

    Kaikki puolitarpeelliset ihmiset menisivät uuteen työsuhteeseen entistä huonommin ehdoin (tätä laatikkofirmaa työehtosopimukset eivät koske). Puolitarpeettomat ihmiset menettäisivät kokonaan työpaikkansa ja heidän työpanoksensa ostettaisiin jatkossa henkilöstövuokrausfirmalta, joten saataisiin taas massoittain pahimman mahdollisen pätkätyöllisyyden uhreja.

    Pienet yhtiöt, jotka työllistävät pääosan suomalaisista eivät uudistuksen jälkeen enää uskaltaisi työllistää uusia työntekijöitä kuin korkeintaan pätkätyöllistettynä henkilöstövuokrausfirmoista.

    Tämä kuvaamani tapahtumaketju käynee hyvänä esimerkkinä siitä, kuin helposti demarien tavoitteet kääntyvät huonoimmaksi mahdolliseksi tulokseksi. Vaaleissa tälläkin teemalla voisi kuitenkim saada paljon ääniä - ollaanhan ihmisen puolella. Lopputulos, valtakiemurat ja suhmurointi kuitenkin johtavat täysin onnettomaan lopputulokseen juuri heidän kannaltaan, joiden asiaa oli tarkoitus parantaa.

    Eli lopputulos olisi onnettomuustakuu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shaeksperry kirjoitti:

Demukat eivät tiedä pitäisikö olla kommaria vai ollakko sosialistia. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012103116265439_uu.shtml

Siinä kysymys ratkaistavaksi. Selvitäänkö tästäkln ottamalla veronmaksan nimissä lisää velkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu