Anssi Manninen TV:ssä (to 1.11.)

-KPO-

A-studio: Talk

TV1 to 1.11. klo 21.05

Sekaisin D-vitamiinista

Kohu D-vitamiinivalmisteiden ympärillä kiihtyy. Kaikki sai alkunsa, kun Ylen Akuutti-ohjelma esitteli viime viikolla Itä-Suomen yliopiston tutkimuksen, jonka mukaan osa D-vitamiinivalmisteista sisältää selkeästi vähemmän D-vitamiinia - tai ei lainkaan - kuin pakkauksessa ilmoitetaan. Kuluttajat raivostuivat, ja vitamiinivalmistajat ovat saaneet jopa tappouhkauksia. Apteekkariliitto reagoi nopeasti yliopiston väitteisiin ja veti D-vitamiinivalmisteita pois myynnistä.

Nyt vitamiinivalmistajat ovat toimittaneet liitolle selvityksiä tuotteistansa ja osa D-vitamiinivalmisteista on vapautunut Apteekkariliiton pannasta takaisin myyntiin.

Vitamiinivalmistajat vannovat tuotteidensa aitoutta ja yliopiston tutkijat vakuuttavat tehneensä tieteellisen tutkimuksen, jonka tulosten takana he seisovat. Kenen sanaan D-vitamiinia ostava suomalainen voi luottaa?

Vieraana:

Itä-Suomen yliopiston biokemisti Tarja Nurmi vakuuttaa, että heidän D-vitamiinitutkimuksensa on tieteellinen tutkimus. "Totta kai valmistajilla on väitteitä, ettei meidän tutkimuksemme ole validi, koska on kyse heidän bisneksestään", sanoo Nurmi. Hän kuitenkin toteaa, että he tekevät vielä lisää testejä.

Nutraceuticalsin toimitusjohtaja Anssi Manninen sanoo, että D-vitamiiniarvoa on vaikea laskea. "Tarja Nurmi on tottunut erottamaan sen verestä tai virtsasta, mutta on ihan eri asia tutkia tabletin D-vitamiinipitoisuuksia", painottaa Manninen. Hän toivoo omankin oikeusturvansa kannalta, että asia selvitetään.

Apteekkariliiton varapuheenjohtaja Risto Kanerva painottaa, että apteekissa myytäviin tuotteisiin pitää voida luottaa. "Tämän takia Apteekkariliitto otti asiassa tiukan kannan ja veti yliopiston listalla olleet vitamiinit pois myynnistä", kertoo Kanerva.

Vitabalanssin laboratoriopäällikkö Pasi Tapanainen moittii Apteekkariliittoa hätäilystä. "Olisivat odottaneet testien valmistumiseen asti, tämmöinen hätäily ei anna hyvää kuvaa alasta. Lääketeollisuudella on eri tutkimusmenetelmät kuin biotieteissä, Tarja Nurmi meni nyt biotieteiden puolelle", moittii Tapainen.

http://atuubi.yle.fi/ohjelmat/a_studio_talk

1

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -OPI-

      Sekaisin D-vitamiinista. Vieraina: Tarja Nurmi Itä-Suomen yliopistolta, Risto Kanerva Apteekkariliitosta, toimitusjohtaja Anssi Manninen sekä laboratoriojohtaja Pasi Tapanainen.

      http://areena.yle.fi/tv/1688604

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4203
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1302
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      769
    Aihe