Merkel: lama kestää 5 vuotta ja ylikin

http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9653205/Angela-Merkel-eurozone-crisis-will-last-at-least-another-five-years.html


We need a long breath of five years and more,” she told a conference in Sternberg, Germany. “We need rigor to convince the world it’s worth investing in Europe.”

Koko maailma pitää kuulemma saada myös vakuuttuneeksi siitä, että Eurooppaan kannattaa investoida.
767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuotantoteollisuus ,joka on laman torjumisessa avainasemassa, on nyt vähenemässä myös Saksassa ja Ranskassa.

Manufacturers were the driving force behind the bloc's recovery from the last recession, but the downturn in factory activity that began in smaller periphery countries has now engulfed core members Germany and France.

Äänestä

Toivotaan niin. Toivottavasti emme palaa talouskasvun aikaan enää ikinä.

Äänestä

Toivotaan todella niin että tämä ikuisen talouskasvun ajattelu hylätään ja valitaan ihmisläheisempi talousajattelu, olkoon se sitten vaikka maailmanlaajuinen sosialismi.

Äänestä

... ja ongelmaa ratkaistavana.

Siinä missä tuotanto katoaa euroopan vauraista maista, samalla katoaa (siirtyy tuotannon mukana) myös tietotaito ja osaaminen. Tämä on itseään ruokkiva kierre.

Taantuvilla markkinoilla entistä isompi osa liikkeellä olevista varoista siirtyy entistä harvemmalle (erityisesti aina kasvavat johtajien palkat ja bonukset, raha ei palaudu tehokkaasti kiertoon), joka taas kiihdyttää sisätalouden rapautumista.

Millä ihmeen ilveellä tällainen taloudellinen tilanne käännetään kasvu-uralle?

Äänestä

viikonloppuna salaa sovittiin Helsingissä. Merkelin johdollla päätetään, kuinka kauan "lama" kestää. Se kestää niin kauan, kuin setä ja täti EU haluaa sen kestävän.

Äänestä

Spain Oct jobless rises 2.7%m/m
Written by Pete Jackson
November 5, 2012 at 08:04 GMT

Ouch !…or 128,242 people.. Takes total to 4.8 million according to Spanish Labour Ministry

3rd consecutive fall since the end of the tourist season

Spanish IBEX is down 1.2%

--------------------------------------------------

Espanjan tyyöttömien määrä kasvoi lokakuussa 128.242:lla. Työttömien määrä jo 4,8 miljoonaa!
Ja lisäksi Espanjan lainakorot ovat nousussa: lähestymässä 6%:ttia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja me maksamme kirjoitti:

http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9653205/Angela-Merkel-eurozone-crisis-will-last-at-least-another-five-years.html


We need a long breath of five years and more,” she told a conference in Sternberg, Germany. “We need rigor to convince the world it’s worth investing in Europe.”

Koko maailma pitää kuulemma saada myös vakuuttuneeksi siitä, että Eurooppaan kannattaa investoida.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu