klotriptyl mite

käytetäänkö klotriptyliä unettomuuden hoidossa? itse käytän 1-3 tapl.illalla.tuleekohan siihen riippuvaiseksi kun joutuu käyttämään joka ilta.voi olla että joudun syömään sitä ikuisesti.
1572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

toleranssi kehittyy,siinähän on mukana bentsodiatsepiiniä.
Ja kyllä,käytetään unihäiriöiden hoidossa,itsellänikin ollut joskus,nykyisin käytän mielummin Tolvonia,Remeä tai Doxalia miniannoksella (mitä mat.annos,sitä paremmin aut.unettomuuteen) kuin bentsoja.
Kurkkaahan lisätietoja lääkkeestäsi vaikka siv. www.lääkelaitos.fi tai www.yliopistonapteekki.fi.
Vähänhän siinä on bentsoa,mutta on kuitenkin ( ja mitessä toki vähemnän kuin tavallisessa klopossa).
En suosittele jatkuvaan käyttöön.
Oletko kokeillut esim. Remeronia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


timo kirjoitti:

käytetäänkö klotriptyliä unettomuuden hoidossa? itse käytän 1-3 tapl.illalla.tuleekohan siihen riippuvaiseksi kun joutuu käyttämään joka ilta.voi olla että joudun syömään sitä ikuisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu