Onko Euroopassa ollut viimeisen parin tuhannen vuoden aikana mitään muuta valtakuntaa joka pääsisi lähellekään roomalaisten saavutuksia? Roomalaiset olivat satoja vuosia aivan suvereeneja tunnetun maailman hallitsijoita, muista ei ollut vastusta. Mikä oli roomalaisten ylivoiman salaisuus?
Rooman valtakunta best ever?
Kertokaa viisaat
6127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On ainakin kaksi valtakeskitymää: Roomalais-katolinen kirkko paaveineen ja Pyhä Roomalais-saksalainen valtakunta. Molemmat pysyivät hallitsevina voimakeskuksina uskonpuhdistukseen asti.
Kolmantena voisi nimetä Bysantin Itä-Rooman valtakunta. Tosin Bysanti kuviteli olevansa se sama Rooma, jonka entinen pääkaupunki oli aikoinaan Rooma. jossain vaiheessa kuitenkin tajutiin ettei niin ollutkaan.
Hallitsiko nuo valtavaa valtakuntaa satoja vuosia yhden johtajan alaisuudessa? Eikö nuo ole vain halpoja kopioita Rooman valtakunnan loiston päivistä?
Onhan meillä nykyään Amerikan Yhdysvallat, heillä on siellä oikein senaatti ja kaikenlaista muutakin mitä Roomassa oli. Jenkit kun kuvittelevat että he ovat samanlainen maailmanmahti kuin muinaiset roomalaiset mutta väärässä ovat. Suhteessa Kiinaan Amerikka laskee ja Kiina nousee. Jenkkien suuruuden päivät ovat takanapäin, hidas mutta väistämätön taantuminen alkaa. Tulevaisuus on Aasian.
"Tosin Bysanti kuviteli olevansa se sama Rooma, jonka entinen pääkaupunki oli aikoinaan Rooma. jossain vaiheessa kuitenkin tajutiin ettei niin ollutkaan."
Bysantti piti itseään Roomana loppuun asti, eli vuoteen 1453. Bysantti on vasta 1500-luvulla lännessä kehitetty nimi, itse bysanttilaiset kutsuivat valtiotaan Roomaksi (ei Itä-Roomaksi), itseään roomalaisiksi ja puhumaansa kieltä roomaksi (tarkoittaen sillä kieltä mikä nykyään tunnetaan kreikkana). Joillain alueilla identiteetti säilyi vielä kauan valtakunnan tuhouduttua; kun 1820-luvulla Kreikan vapaussotaan vapaaehtoisina osallistuneet länsieurooppalaiset kutsuivat paikallisväestöä kreikkalaisiksi, nämä olivat tyrmistyneitä, hehän olivat roomalaisia! Suurin osa 1800-luvusta ehti kulua ennenkuin Kreikan kansalaiset saatiin omaksumaan kreikkainen identiteetti.
Tuo nyt on tiedetty jo 20 vuotta. Rooma oli aidosti 1000 vuotinen valtakunta, joten siitä tietty pisteet, ei ole kuitenkaan syytä väheksyä Kiinaa jonka eri dynastiat kestivät käsittämättömän pitkiä aikoja. Nyt tuo Aasian mahti valmistautuu maailmanherruuteen.Se mahti jolla on ollut suurin valta ympäri maailman on kuitenkin Iso-Britannia. USA oli ehkä eniten lähellä sitä asemaa 1950-70 , mikä briteillä oli yli 100 vuotta.
Kävivät nurkan takana oksentamassa herkuteltuaan ja menivät jälleen herkuttelemaan!