http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288515163309.html
Vaikuttaa siis siltä että päkmannen tarinat on pelkkää mielikuvitusta, mutta mitäpä muuta voisikaan odottaa valehtelijalta.
Vaikuttaa siis siltä että päkmannen tarinat on pelkkää mielikuvitusta, mutta mitäpä muuta voisikaan odottaa valehtelijalta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jospa ne haastatteluaineistot tulivat yllättäen ja pyytämättä...
Bäckmannille tuli tämä asia yllättämättä ja pyytämättä!
Kävi taas kerran niin että kun valehtelussa ei pysytty "kohtuudessa", niin nehän sitten paljastui. Kaikella todennäköisyydellä herra kuvitteli ettei kukaan kysele aineiston alkuperää ja luotettavuutta enää jälkikäteen.
En kyllä usko noita haastateltuja keksityn. Itsekin useita haastattelututkimuksia tehneenä olen havainnut sen, että kyllä ne haastattelut on paljon helpompi ja nopeampi itse tehdä kuin keksiä päästään. Yhden haastattelun tekeminen vie aikaa ehkä 1-2 tuntia, ja kirjallisten versioiden tekeminen ehkä 2-4 tuntia per haastattelu, paitsi jos on kirjoittanut kaiken jo haastattelutilanteessa, jolloin lisäaikaa ei siihen mene.
Ilta Sanomien juttukin on iltasanomamainen. Eli kun haastatellulta on kysytty, muistaako tämä Bäckmanin haastatelleen häntä, ja hän on vastannut "En todella muista", lehti on tulkinnut vastauksen evidenssiksi siitä, ettei haastattelua ole tehty. Vaikka ihminen on sanonut, että hän nimenomaan ei muista, onko sellaista haastattelua ollut.
Jos haastateltu on litteroituna olemassa, kuten Bäckman väittää olevan, asia on helppo kyllä tarkistaa. Tuossa Bäckmanin nimilista:
http://kohudosentti.blogspot.fi/2012/11/backman-paljastaa-supo-lahteensa.html
Pidän varsin ymmärrettävänä sitä, jos moni ei muista, mihin kaikkiin haastatteluihin on yli 10 vuotta sitten osallistunut. Itsekään en muista. Olen osallistunut useaan kymmeneen tutkimukseen viimeisen 10 vuoden sisällä, mutta juuri minkään näistä kohdalla en muista enää tutkimuksen tekijää, tai osaisi yhdistää, että olen osallistunut juuri tämän tutkimukseen. Haastatteluja ja kyselyjä on ollut ja mennyt.
STT:n uutisen mukaan osa listalla olevista muistaa olleensa haastateltuja:
"Supon entinen päällikkö, nykyinen eduskunnan pääsihteeri Seppo Tiitinen on yksi Bäckmanin nimeämistä haastatelluista.
- Minä en kerta kaikkiaan tämmöistä muista. Mutta en voi käsi Raamatulla sanoa, etteikö yhteydenottoa olisi joskus ollut, mutta minulla ei ole muistikuvaa siitä, sanoi Tiitinen STT:lle.
STT:n tietojen mukaan ainakin jotkut muista nimetyistä supolaisista ovat tavanneet Bäckmanin. Kaikki eivät välttämättä mieltäneet, että kyse olisi haastattelusta tutkimustarkoituksessa.
Ainakin muutama muu lähteeksi nimetty viranomainen kertoo STT:lle, että muistaa antaneensa Bäckmanille haastattelun. "
ihmisistä joista suurin osa on jo kuollut. Tosin olisi ollut liian epäilyttävää jos kaikki olisivat olleet jo kuolleita, joten muutama eläkeläinen piti lisätä mukaan.
He eivät muista antaneensa minkäänlaista haastattelua desantti bäckmanille.
Ei todellakaan listan henkilistä ole "suurin osa" jo kuollut. Kyllä suurin osa noista on yhä hengissä. Muutama kuollut listalla on, kuten Supon entinen johtaja Seppo Nevala, mutta selvästi suurin osa on kyllä ihan hengissä.
Väitöksen vastaanottanut henkilökin on ilmoittanut ettei hänellä ole ollut velvollisuutta selvitellä mitään tutkimusten ja haastattelujen oikeellisuutta.
Hän ei ole kuullut edes niitä ns. bätmännin salaisia nauhoja joita kuulemma säilytetään turvallisessa paikassa.
Mikäli tämä pätmänni ei pysty näitä nauhoja esittämään satujensa tueksi niin hänen tutkijan uransa sekä kaikki akateemiset oppiarvonsa ovat melkoisen kyseenalaisia...näin maallikkona ajatellen perämettäläinen sivisymätön moukka vainka olenkin ajattelen asiasta.
Tämä väitöksen vastaanottanut henkilökin saisi lopettaa kaikki toimensa välittömästi.
Mielestäni kaikki tähän ketjuun kirjoittaneet pitäisi haastaa oikeuteen Dosentti valt.tri Johan Bäckmanin kunnianloukkauksesta. Hävetkää fasistit!
Sittenhän tulisit itsekin haastetuksi kun kerran pöljiä kirjoittelet.
Minun mielestäni kaikki ennen minua kirjoittaneet pitäisi haastaa tai ainakin haastatella ja aineisto luovuttaa Päckmannille.
Poika alkaa olla sellaisessa pulassa että säälistä voitais jeesata sille edes jotain aineistoja, sama se mitä kun eihän niitä tarkasteta.
Tein juuri väitöstutkimuksen. Minne voin mennä väittelemään itseni dosentiksi? Luulisin että tuolla tittelillä baarissa irtoaisi. Tai voisihan sitä suoraan valehdella olevansa dosentti. Ja vaikka kaikkien alojen erikoisasiantuntija.