Millaisia ihmisiä keskimäärin autokoulun opet on? Miehiä, naisia? Minkä ikäisiä? Minkälaisia luonteeltaan? Yms. Kertokaa omia kokemuksia, kuulisin mielellään.
Millaisia on autokoulun opettajat?
9
1509
Vastaukset
- gtggrtgrtg
No riippuu ihan opettajasta. Minä asun tämmöisessä korvessa ja täällä suurin osa opettajista on plus 50v. miehiä. Osa mukavia ja osa ei. Autokoulun opettajat ovat erilaisia persoonia siinä missä kaikki muutkin ihmiset.
- kurvi suoraksi
Aika heterogeenistä porukkaa, siis valtaosa on tosimiehiä. Yllättävä kyllä, jos mennään esim aineenopettajapuolelle ja ammatinopettajapuolelle, niin suhde kääntyy aivan päinvastaiseksi (oma lähde).
Aikaisemmin, esim vuonna 1995, valinta oli tiukka ja edellytti psykologisten testien läpäisemistä. Uusilta opettajilta (esim 2011), sitä ei enää vaadita. Sen sijaan, ensi vuoden alusta ( muistaaksen 19.1,2013) alusta kaikilla liikenneopettajilla on oltava rikosrekisteriote :), siis positiivinen, eli siis negatiivivinen. Tämä on ollut jo pitkään monissa jutuissa lasten ja nuorten kanssa duunaaville. Hyvä juttu siis.
Nykylainsäädännön mukaan liikenneopettaja ei enää ole opettaja, vaan erikoisammattitutkinnon suorittanut alan amattilainen. Siis liikenneopettajilta ei enää vaadita opettajan pätevyyttä missän asteessa. Siis esim. aikuskoulutuksessa työskentelvä opettaja ei ole enää opettajakoulutuksen omaava opettaja, vaan alan ammattilainen. Tietty tietysti voi olla hyväkin juttu oppilaan kannalta.
Raha tietty on ollut muutoksen takana.Voisi ennustaa, että opettajapula, tai ainakin osaavien opettajien pula kasvaa tulevaisuudessa.
Jos esim. aloittelevan liikenneopettajan palkka on alle 2000 euroa, niin varsinkin pääkaupunkiseudulle voi ennustaa kroonista liikenneopettajapulaa.
- oppilasss
pervoja. testosteronit katossa?
- htrd
Minun opettajani (4 eriä) olivat ihan asiallisia. Mitä nyt yksi huusi kerran, että tästä (siis minun ajamisestani kai?) ei nyt tule hevon v177uakaan.
- voi olla miten vaa
Mulla oli kiva naisopettaja, mutta mun kaveri kerto että sillä oli hirveen hermostunu opettaja ja sen toisella kaverilla myös. Ne niiden opettajat ei säästelly kirosanoja. Jokaisen opettajan tulis kyetä ymmärtämään että jos itse osaa jotain niin se toinen, eli oppilas ei osaa ja pitää osata olla kärsivällinen. Toisen opettaminen on taitolaji.
Joillaki hermot pettää helposti. Mut onha se stressaavaa ku pitää olla koko ajan valppaana, ettei oppilas kolhi muita autoja autokoulun autolla. Seuraukset on vakavia ja kaikki on pienestä kiinni. Et jotenkin voin ymmärtää.. - Hyviä tyyppejä
Itsellä oli mukava nuorehko miesopettaja. Sellasta pientä hyväntahtosta piruilua huumorilla höystettynä sisältyi opetukseen. Ei ollut todellakaan mikään tiukkapipo. Tiedä sitten olisiko joku kovin herkkänahkainen tai huonolla itsetunnolla varustettu loukkaantunut jostain sanomisista, itsellä oli kyllä vaan hauskaa. Kerroin aloituskyselyssä kaipaavani opettajalta ymmärtäväistä huumorintajua ja kärsivällisyyttä ja se kyllä toteutui täysin :D Toisen opettajan kanssa käytiin yhdellä tunnilla ajelemassa ja sangen mukava nuorehko mies oli tuokin. Kovasti puheliaita molemmat. Pelkästään positiivinen mieli jäi tunneista ja opettajista!
- Hermot menee
Minun ajo-ope huutaa turhan paljon, koska en osaa ajaa ja olen epävarma liikenteessä, muutenkin elämä turhan rankkaa. Jos ei ope miellytä niin kannattaa vaihtaa jos mahdollista!
- Hyviä kokemuksia
Ihmisiä, kun kevaria hankin (ikää on siis 16,5 vuotta) molemmat olivat asiallisia, mutta toinen heistä oli huumorimiehiä, ihan hyväntahtoisia vitsejä heitteli.
- kortti kerralla.
Omalle kohdalle sattui autokouluopettajaksi täysi kokovartalo kyrp..On tästä jo aikaa parikymmentä vuotta, mutta vihaksi pistää vieläkin. Siis Mikkelissä..taitaa olla nyt jo eläkkeellä..onneks. Kyllä niillä hinnoilla vois saada jo kohteluakin, eikä vähättelyä ja vit..uilua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257057Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451315Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka291148- 75921
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49895Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62877Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.96856Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38811Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14786- 43763