Miten merkkaatte paikan

Uutena matkailuauto karavaanarina kiinnostaa miten merkkaatte paikan kesäisin/talvella kun lähdette autolla käymään esim kaupassa. Olen kuullut juttuja että paikka siinä menee ja alkaa uuden etsiminen.
22382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Näinhän siinä käy, paikka menee ellei hae isännältä varauslappua.

Äänestä

Ja jos joku menee varatulle paikalle , niin eikun turpaan vaan , jos ei älyä.

Äänestä

Varauslappu tai pyytää jotakin juopporetkua vartioimaan paikkaa.

" Tuon sinulle pikku laarseenin"

Äänestä

Hyvä idea siellähän näitä numeroituja juoppoja on pilvin pimein.

Äänestä

Jätän paikalle helevetin ison puutarhatuolin, 48 numeron nokialaiset, haulikon, mp-liivini, harrikkani ja kaksi rottweiler -urosta.

Kun palaan on yleensä 5-8 paikkaa kaikkiin suuntiin tyhjentynyt. Havaintokykyistä porukkaa nuo caravaanarit.

Äänestä

Mää ihan oikeesti luulin, että se pyssy oli niiden koirien varalle, kun tulivat häiritsemään bajamajakäyntiäni. Epämukava istua tuollainen lötkö kumipotta, vaikkakin Nokian tekoa. Onneksi tykkään syödä paljon luumuja.
Ai niin tuolisi pitää pirun pahaa kitinää lähdin vaimoni kanssa hakemaan mopollasi jotain voidetta.

Äänestä

Oksennusta joka nurkkaan ,niin paikka pysyy varattuna

Äänestä

Lohduksi aloittajalle kukaan näistä vastaajista ei todellakaan ole karavaanareita-Paitsi käytäntö tämä muut jotakin aivopieruja

Äänestä

Jätä pöydän , pyörän, kiilat tai jotain muuta vastaavaa merkiksi. Tuo varauslappu on hyvä.

Äänestä

Käytä yksityisiä alueita. Niissä ei näitä kirjoittajia ole. Respassa ohjaavat oikeille paikoille ihmiset. Ihan tietokoneelta katsovat uudelle ihmiselle vapaan paikan. Toki merkiksi kannattaa jättä esim joku halpa muovituoli yms.
Sulla on sen oman paikan numero avaimessa, jolla saat sähköä, sillä todistat paikkasi, jos tulee jouku SFC-jäärä jankkaamaan jotain juttua, että näin 70-luvulla toimittiin.
Ja vielä tiedoksi, nämä kirjoittelijat ovat ihan katkeroituneita karavaanareita. Löydät heidät sieltä korvesta, jossa nykyään liiton omat kausipaikka-alueet on. Itse en niille majoitu

Äänestä
  • Eipä sinua känkkäränkkää kukaan SFC alueelle päästäisikään, jos sellainen erehdys kävisi niin kyllä äkkiä saisit lähdön.

    Äänestä

  • meininki meillä kirjoitti:

    Eipä sinua känkkäränkkää kukaan SFC alueelle päästäisikään, jos sellainen erehdys kävisi niin kyllä äkkiä saisit lähdön.

    Juu ei päästetä, kun pierun hajuista porukkaa. Pierun ja viinan hajuisia Virtasia.

    Äänestä

  • meininki meillä kirjoitti:

    Eipä sinua känkkäränkkää kukaan SFC alueelle päästäisikään, jos sellainen erehdys kävisi niin kyllä äkkiä saisit lähdön.

    Joo, elä pelkää. En tule, saatte keskenänne rymytä siellä luonnon rauhassa. 2o km päässä palveluista. Ai niin onhan siinä se huoltamo, siitä saa olutta. Ja sitten sen yhdityksen sauna......

    Äänestä

Eipä niitä juoppoja ja örveltäjiä lähemmäksi sivistystä voisi päästääkään.

Äänestä

Itse pystytämme siirrettävän aitauksen, se on autossa aina mukana. Myös 2 betoniporsasta isäntä nostaa aina eteen ettei siihen aja kukaan.

Äänestä

Niin tässäpä vastaus, miksi ei sfc-alue

Äänestä

Ei voi todeksi uskoa. Aikuiset ihimiset ajatelkaa nyt vähän mitä kirjoitatte -Aloitus oli asiallinen kysymys

Äänestä

Pari rihkamatuolia ollaan jätetty merkiksi ja toistaiseksi se on riittänyt. On kyllä käynyt noissa nurmileirinnöissä mielessä myös värikkään muovinarun ja neljän telttakiilan yhdistelmä, jolla merkata suorakaide kolmelta reunalta auton ympärille. Se olisi vikkelä laittaa ja poistaa.

Äänestä

Varattu kyltti riittää ei tartte mitään virityksiä

Äänestä

Olemme v.93 saakka olleet autolla liikentessä.Meillä on kyllä aina mukana entisöidyt
ponit.Eli pyörät.
SFC-alueella olessamme jätämme jonkun tuolin tai pöydän ja ilmoitamme
isännille/emännille kun lähdemme autolla käymään jossain.
Aina on ollut "meidän paikka vapaana" odottamassa.

Äänestä

Jätethän par matkhailusta vierannthunutta kusaiskeon vierhen makkuulensa merkhiksi.

Äänestä

Ei niitä jättää tarvitse, safa alueilla niitä muutoinkin makkoilee, muiren harmina.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


väliaikaisesti pois kirjoitti:

Uutena matkailuauto karavaanarina kiinnostaa miten merkkaatte paikan kesäisin/talvella kun lähdette autolla käymään esim kaupassa. Olen kuullut juttuja että paikka siinä menee ja alkaa uuden etsiminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu