Mulle laitettin silarit 13 kk sitten ja vieläkään toisessa nännissä ei ole tuntoa, onko normaalia? Lisäksi ajoittain on kipuja ja saman rinnan alla on kovaa kudosta arven kohdalla. Kävin näyttämässä rintaa plastiikkakirurgille tuon kovuuden ja levinneiden arpien takia, hän sanoi että arpia voi operoida pienemmäksi ja että kovuus voi olla alkavaa keloidia. Tämä tunnottomuus ja kivut ajoittain nyt eniten huolestuttaa.
Onko normaalia?
huolestunut2
379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tunnottomuus voi parantua ajan kanssa tai sitten ei. Leikkauksessa hermoja vaurioituu ja ne voivat parantua pidemmän ajan kuluessa. Itselläni oli molempien rintojen alla leikkausarpien yläpuolella laajalti tunnoton alue. Tunto palasi hiljalleen ja parin vuoden kuluttua kaikki oli taas ennallaan. Rintojen suurennoksen jälkeen nänneissäni oli oikeastaan liikaakin tuntoa, ne aristi hyvin pitkään (tunnottomuutta ei ollut lainkaan).
Myös arven sisällä tuntui eräänlaisia muhkuroita, mutta ne olivat ilmeisesti itsestään sulavien ompeleiden jäämiä koska katosivat muutamien kuukausien kuluessa.
Oliko kapseloitumista? Se ainakin voisi selittää kipuja.
Tuota hermojen vaurioitumista mietin itsekkin että voiko ne pysyvästi vaurioitua vai miten se menee.. Onko muillakin mahdollisesti kestänyt yli vuoden kun tunto on palannut? kapselia ei kirurgi (eri kuin leikkasi) todennut ja sitä ihmettelenkin että miksi vain tämä toinen rinta oireilee, missä on tätä tunnottomuutta..