Sairas(ko)

Moi,eli aattelin että vois kysästä täältä näi ens alkuu. Eli oon tässä ny pari viikkoa sairastellu (kurrkukipua,kuumeilua,silmien polttellua yms) Kävin lääkärissä ja lääkäri epäili Mononukleoosia ("pusutauti") ja otatti verikokeet. Nyt huomasin ku vessassa kävin niin tuli peniksen päästä jotain valkosta eristettä,ei ollu siemen nestettä. Oli hajutonta ja valkosta,ja virtsaaminen sattu paljon. Aloin miettimään että voiko kysessä mitenkään olla esim tippuri? Koska oon lukenu että jos se olis tippuri nii oireet näkyis suhteellisen nopeaa seksin jälkee. Mutta mie harrastin seksiä about 1kk sitten viimeks. Ja voiko mahdollinen tippuri näkyä verikokeessa?
2136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Miehillä tippuri aiheuttaa tavallisesti kovaa kirvelyä virtsatessa ja sen jälkeen virtsaputkesta valuu vaaleanharmaata märkää, joka muuttuu muutaman päivän kuluessa kellertäväksi. Hoitamaton tippuri voi miehillä aiheuttaa kuroumia virtsaputkeen. Suutartunnoissa voi olla kurkkukipua ja suutulehdusta, peräsuolitartunnassa limaista vuotoa. Bakteeri voi levitä sormien välityksellä myös silmiin. Hoitamattomassa tippurissa on mahdollista, että bakteeri pääsee verenkiertoon. Syntyy sepsis, "verenmyrkytys", jossa on sahaava, korkea kuume. Nivelten läheisyyteen ilmestyy noin puolen senttimetrin läpimittaisia verenpurkaumia."

Bakteerivärjäystä varten miehiltä otetaan virtsaputkesta märkää pienellä lastaimella tai pumpulitikulla, naisilta pumpulitikulla kohdunsuusta ja kohdunkaulankanavasta. Näyte värjätään ja tutkitaan mikroskoopilla. Tippurissa bakteerit (gonokokit) näkyvät ryhminä solujen sisällä.

"Tauti varmistetaan joko viljelyllä tai osoittamalla gonokokille tyypillinen nukleiini- eli tumahappo laboratoriossa. Viljelynäyte otetaan pumpulitikulla miehiltä virtsaputkesta, naisilta kohdunkaulankanavasta. Nukleiinihappo voidaan tutkia virtsanäytteestä tai vaihtoehtoisesti limanäytteestä, joka otetaan viljelynäytteen tapaan. Samasta näytteestä osoitetaan myös klamydia. Nukleiinihappotutkimuksen tulos selviää usein jo samana päivänä, viljelytulos muutamassa päivässä."

"Lääkäriin on hakeuduttava välittömästi, kun on sukupuolitautiin viittaavia oireita. Tippuri hoidetaan antibiooteilla. Tavallisesti yksi kerta-annos riittää. Hoidon onnistuminen on varmistettava lääkärissä viikon kuluttua. Hoidon ajan on pidättäydyttävä seksikontakteista."

Lähde: http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00520

Eli kyllä, kyseessä voi olla tippuri. Mene testeihin. Jos sinulla todetaan tippuri tai muu sp-tauti, tulee sinun kertoa asiasta seksikumppaneillesi, jotta he voivat käydä testeissä.

Äänestä

Sinulla voi sitten olla nielussakin tippuri jos olet harrastanut suojaamatonta suuseksiä ollen saaja......

Jep, tippuri tuosta tulee mieleen tai klamydia. (nielussa sekin voi olla). Ne nielussa olevat testataan sitten nielunäytteellä...

Ei näy tippuri verikokeessa.

Testauta sitten muutkin sp-taudit, vielä ei voi testata kaikkia, parin kuukauden kuluttua sitten

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asddfgfgh kirjoitti:

Moi,eli aattelin että vois kysästä täältä näi ens alkuu. Eli oon tässä ny pari viikkoa sairastellu (kurrkukipua,kuumeilua,silmien polttellua yms) Kävin lääkärissä ja lääkäri epäili Mononukleoosia ("pusutauti") ja otatti verikokeet. Nyt huomasin ku vessassa kävin niin tuli peniksen päästä jotain valkosta eristettä,ei ollu siemen nestettä. Oli hajutonta ja valkosta,ja virtsaaminen sattu paljon. Aloin miettimään että voiko kysessä mitenkään olla esim tippuri? Koska oon lukenu että jos se olis tippuri nii oireet näkyis suhteellisen nopeaa seksin jälkee. Mutta mie harrastin seksiä about 1kk sitten viimeks. Ja voiko mahdollinen tippuri näkyä verikokeessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu