Kävin tänä iltana hammaslääkärissä. Täytyy sanoa, että näin potilaan kannalta olisi paljon mukavampaa jos voisivat hoitotoimenpiteen ajaksi laittaa pois tästä maailmasta vaikka kevyellä ilokaasunukutuksella. Kevyt anestesia ei varmaan lisäisi hoidon kustannuksia kovinkaan paljoa, mutta potilaan oloa se helpottaisi kummasti.
Kävin hammaslääkärissä
miksei nukuteta?
2145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ilokaasulla ei voi nukuttaa, ilokaasua voidaan toki muiden nukuttavien aineiden kanssa käyttää tehostamaan niiden vaikutusta, mutta yksinään sitä ei voi nukutusaineena käyttää.
Yleensä hammaslääkärien toimenpiteet eivät vaadi nukutusta, poikkeukena pitkät toimenpiteet erityisesti lapsilla tai pelkopotilailla. Suurimmalla osalla ihmisistä hammaslääkärissä käyminen ei ole mikään ponnistuksia vaativa homma eikä edes niin epämukava. Anestesia-aineet voivat sen sijaan aiheuttaa pahoinvointia, allergiaa ja ovat toki lisäkustannuskin kun suurin osa kuitenkin kykenee hammaslääkärissä olemaan ihan hereillä. Yksityisellä puolella on mahdollisuus saada nukutus, jos niin haluaa.
Miten sen nyt ottaa niin epämukava on tietenkin liukuva käsitys. Nukutushoitoja hammaslääkärit mainostaa täällä päin.