Mulla olis viisaudenhampaan poisto tossa parin viikon päästä. Juuri sillä viikolla alkaa maanantaina uusi koulu ja keskiviikkona on sit se aika sinne hampilääkärille...elikkäs, kuinkahan paljon se poski mahtaa turvota ja voiko syödä mitään vähään aikaan?
Mulla tilanne vielä sellainen, et ollu raudat ja sen takia ei oikein mahdu nuo viisurit tulemaan, se mikä poistetaan on kuulema ihan vinossa ja ei sen takia pystyisikään tulemaan kokonaan esiin. Toisella puolella on myös aika piilossa ja hiukan ikenen sisässä viisaudenhammas. Miten nämä poistetaan? (alhaalla on molemmat ongelma hampaat)...
Vähän pelottaa mennä sinne poistattamaan, vaikka ei mulla varsinaista hammaslääkäripelkoa olekaan.
Viisaudenhampaan poistoon
6
1643
Vastaukset
- tyttö
mulla ainaki poski turpos ihan mielettömästi, ei välttämättä kaikilla turpoa.
Onhan se sisäpuolelta arka jonkun aikaa, kannattaa syödä tosi varovasti ja jotain pehmeetä ja kylmää ainakin aluksi niin helpottaa kummasti.
Mulla oli muuten myös alaviisurit hankalat, eivät mahtuneet tulemaan ulos, ne leikattiin.
Leikkaus ei ole sen kummempi kuin muukaan viisurin poisto. Nopea ja puudutuksella kivuton.
Älä huoli, ne kun on poissa niin eipä tarvi saman vaivan takia uudestaan enää mennä=)
Tosin multa lähti kaikki kerralla joten ei se ihmekkään että turposi posket ja suu oli hellänä. Alhaalla tikit ja ylhäältä vain kammettiin. - siiri
En tahdo mitenkään pelotella, kerron vain omat kokemukseni.
Siis minnullakin on ollut raudat ja suu on aika ahdas, joten kaikki viisaudenhampaat on jouduttu poistamaan. Yleensä ylhäältä poisto käy hempommin ja reiät upeutuu nopeammin. Ylhäällä minulla oli molemmat hampaat jo puhjenneet eli näkyvissä ja ne poistettiin paikallispuudutuksessa, kun yleensäkin. En muista kauanko paraneminen kesti mutta varmasti pari päivää meni ihan jugustilla ja jätskillä. Ylhäältä molemmat poistettiin yhtä aikaa.
Alhaalta hapaat eivät olleet puhjenneet, joten ne otettiin yksitellen. Ekan alaviisaudenhampaan poiston jälkeen olin todella kipeä. Toipumiseen meni yli kaksi viikkoa. Hammas oli iso ja tiukasti kiinni leukaluussa. Se piti ensin pilkko pienemmäksi ja sitten vetää osa kerrallaan. Minulla on kova piikkikammo ja ennen puudutuspiikkejä sain ikeniä pintapuduttavaa ainetta. Muistaakseni sain viisi piikkiä vaikka normaalisti pitäisi selvitä kahdella. Hammas kuitenkin lähti. Tikit laitettiin, että reikään ei pääsisi ruuanmuruja ja se parantuisi paremmin. Poski ei turvonnut mutta kahden viikon aikana laihduin seitsemän kiloa, koska kaikki alahampaat lähtivät tietenkin liikkumaan kun yksi oli poistettu ja se aiheutti kipuja, joten en voinut lainkaan purra. Viikon päästä kipu meni korvaan ja sain penisiliinikuurin ja lisää särkylääkkeitä. Nyt on jo parantunut tietysti täysin kun aikaa siitä on jo 6 kuukautta.
Vähän aikaa sitten poistettiin se viimeinen hammas alhaalta. Poisto oli taas yhtä vaikea, mutta nyt sain jo lähtiessä, penisiliini kuurin ja leukaluu ei kipeytynyt niin paljon. Tosin tällä kertaa poski turposi todella suureksi ja koskeminen teki kipeää. Näytti siltä, että olisin pistänyt golfpallon poskeen. Luulen, että edellisellä kerralla paraneminen kesti siksi niin kauan, että hammas oli ensinnäkin suurempi ja koska en heti saanut penisiliinikuuria niin siihen pääsi joku tulehdus ja se pitkitti paranemista.
Nytkin on kyllä vielä vähän särkyjä mutta ei läheskään niin pahoja kun viimeksi. ´Viimeksi söin kolmiolääkkeitä ja ne eivät auttaneet särkyyn. Eikä yöllä voinut nukkua.
Alhaalta jouduttiin siis hampaat leikkaamaan, kun ne eivät olleet näkyvissä. Syöminen ei minulla onnistunut ollenkaan. Mutta nämähän ovat yksilöllisiä kokemuksia. Ystäväni kävi myöskin poistattamassa alhaalta viisaudenhampaan ja hän kuulemma saattoi syödä kunnolla jo seuraavana päivänä. Puhuminen on tietysti hankalaa ainakin samana päivänä, kun puudutusta on vielä jäljellä. Minulla se puhuminenkin sattui vielä monta päivää.
Nyt on kuitenkin kaikki viisaudenhampaat poistettu ja ainakin se asia on selvä.
Jäiköhän jotain vielä sanomatta, tai haluatko vielä tietää jotain?
Onnea ja kivutonta poistoa. - hammaspeikko
heips!
Itelläni ilmesty visurit jo 8lk:lla.
Miul on paljon kokemusta visureista, kaikki visurit poistettu (pitkän itseppäisyyden jälkeen "en varmasti mene vielä hampilääkärille, en mene, en!" sitten valvoin jo yöt ku sattu ja oli pakko mennä), otettu yks hammas pois visurin vierest ja toisen visurin viereiseen hampaaseen tehty juurihoito.. lukuisat paikkaukset..
Ei se hirveesti turpoa.. kaverit aina nauro että on ku ois turpii lyöty :Dheh heh.. no ei.
Laita poolopaita päälle nii vähä peittää poskee ja valita koko päivä kylmää, nii ei muut ihmettele miks näi lämpimäl ilmal oot poolos heilut.
Ainakaa kahteen tuntiin en saanu mtn syödä, eikä syljeksiä sillä se vaa edes auttaa veren vuotamista.
Mielestäni yleensä visurin annetaan ensin puhjeta(niin mulle ainakin sanottiin ja se on tuskallista, tiedän!) ja sitten vasta poistetaan..
Mulla on aina ollut kamala hampi lääkäri kammo, sillä joka kerta kun siellä oon käyny on porattu tai annettu aika seuraavalle kerralle.
Ei se puudutuksen kanssa satu :) kun puudutus lakkaa sitten se voi vähän sattua.
Kun hammas on poistettu joudut pitämään semmosta side-/vanu tuppoa pari tuntia poistetun hampaan kodalla, se edes auttaa veren hyytymistä. Ja tiedän omasta kokemuksesta että se ei ole kivaa kun joutuu menemään kesken tunnin vaihtamaan uutta tuppoa entisen tilalle.
Ota vain rennosti, ilman turhaa miettimistä :) visurin irrotus on aika nopee juttu!
Iloista koulun alkua :)!- siiri
Joillakin ne viisaudenhampaat ei vaan mahdu puhkeamaan ja siksi on otettava leikkauksella. Eli ien auki ja hammas tavallaan "kaivetaan" esiin. Joskus joudutaan vähän pienentämään sen viisaudenhampaan vieressä olevaa hammastakin, jos se on mennyt sen toisen hampaan alle. Pooloa, tai mitään muutakaan leukaa tai poskea peittävää ei kannata käyttää koska se saattaa enemmän vain painaa ja hangata sitä kipeää poskea.
Syödä eikä syljeskellä tosiaankaan ei saa pariin tuntiin, että veri pääsee kunnolla hyytymään.
Tuppoa ei silti tarvi pitää niin kauaa, vaan puolituntia riittää ja sitten sen voi ottaa pois. Jos leikkauskohta alkaa vuotamaan niin silloin kylmähaude poskeen, siis ulkopuolelle. Jos se alkaa vuotamaa vielä esim. päivän päästä tai vaikka yöllä, niin ainakin minua käskettiin ottamaan yhteyttä hammaslääkäriin. Yleensä se kuitenkin hyytyy ihan nopeasti. Toki se voi vähän vuotaa parinkin päivän päästä, mutta ei niin, että verta tulisi jatkuvasti. Kyllä sen itse huomaa jos jotain on vinossa.
Poistopäivänä en suosittele kyllä enää kouluun menoa. Kannatta levätä ja olla makuuasennossa, jos vähänkin tuntuu, että puudutusaineet alkaa huimaamaan. Ja itseään ei saa rasittaa, siis sykettä ei saa nostaa, ettei se leikkauskohta ala vuotamaan, eli siksikin on parempi olla ihan vain paikoillaan ja vältellä nostelemista ja nopeita liikkeitä.
- apua!
Nyt on sitten hammaslääkärissä käyty, ei aivan mennyt niin kuin olin luullut. Hammaslääkärini sanoi ettei voi poistaa tällä kertaa oikealla alhaalla olevaa hammasta, vaikka luulin juuri sitä meneväni poistattamaan. Röntgenkuvista näki, että oikean puoleinen alaviisaudenhammas on täysin poikittain ikenen sisässä, vähän näkyy tosin. Juuret ovat poskeen päin. Vaatii kuulema isomman toimenpiteen poistaa se. Lääkäri päätti sitten yhdessä kanssani, että alhaalta ja ylhäältä vasemmalta poistetaan molemmat viisurit, sillä alas ei tule koskaan mahtumaan puhkeamaan kunnolla ja ylhäällä oleva hiersi aina posken auki. Nyt sitten kamalan eilisen koettelemuksen jälkeen syön särkylääkkeitä. Suuta ei oikein kunnolla kärsi avata ja kiinteää ruokaa en ole uskaltanut ollenkaan syödä. Verta ei onneksi vuoda enää yhtään, nopeasti tuli hyytymät...n. vartin tupon pidon jälkeen.
Toimenpide itsessään oli suht helppo, alhaalla lääkäri joutui kokeilemaan ainakin kolmenlaisia pihtejä, kun ei saanut hammasta nostettua pois, vaikka se oli irti. Alhaallaa hampaan veto tuntui että lähtee viereinen hammas ja leukaluu irti, mutta onneksi toimenpide oli nopeasti ohi. Ylhäällä ei ollut kuin vain vetäistä hammas pois. Eilen säryt olivat aivan järkyttävät...ylhäällä ei juuri särkyä tunnu, mutta alhaalla jomottaa edelleen ikävästi, ien on turvonnut, poski onneksi ei.
Edessä on siis vielä oikealta ylhäältä viisurin poisto, kunhan se puhkeaa kokonaan ja alhaalla on edessä leikkaus, johon on jo aikakin varattuna...
Kiitos kaikille, jotka vastasivat silloin kysymyksiini, tiedoista oli apua ja nyt olen itsekin yhtä kokemusta rikkaampi. - ffttyjyfyj
Poistettiinko hampaat ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243