Kyllä olisi hauska tietää mitkä oli riteerit kun aikoinaan annettiin lupa talvivaaralle ,eihän siellä ole mikään etukäteen suunniteltu ympäristösuojelun kannalta.
TALVIVAARA ,VANHASEN HALLITUS
ajattelija1
750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastuu ja kustannukset noista pohjois-Suomen kaivospelleilyistä pitää sälyttää ainoastaan kaivoksien omistajille.
Olisivat he niistä voitotkin pitäneet jos niitä olisi tullut.
No ne ovat sitten Pekka Perä, Suomen Valtio (Sodium), Suomen valtion eläkevakuutusyhtöt ja Paula Lehtomäen perhe.
Matti Vanhanen ilmoittaa pian että ampumaurheilijat ovat tähänkin syyllisiä.
Pääministeri ei koskaan voi olla vastuussa mistään, mutta ampujat voivat aina olla ja aselakia olisikin pikaisesti kiristettävä tuntuvasti että Talvivaaran kaltaiset tapaukset jatkossa vältettäisiin.
Onneksi lähes kaikki teollisuus muuttaa pois Suomesta ja saamme tulevaisuudessa nauttia puhtaasta luonnosta.
Tuollainen täysin tuottamaton pelkästään sotkua tekevä kaivosteollisuus saakin muuttaa pois.
Ei kaivos voi muuttaa mutta sellutehdas kyllä.
Porvarihallitus ensi töikseen alkoi purkaa ympäristövalvontaa, sehän in vain "vapaan yrittämisen este" ja nyt niitetään mitä Vanhasen hallitukset kylvi.
Raahe on toinen porvariskukkanen, kultakaivoksen jäteongelmat "ratkaistiin" laittamalla paskaputken pää kauemmaksi rannasta ulapalle.