EU:n sorretuin kansa

Muuttanut

Ammulehti suomalaisten huonosta ostovoimasta

Päivän Ammulehti toteaa suomalaisten palkkojen olevan Länsi-Euroopan huonoimmat. Edes insinöörityötä ei kannata viedä Itä-Eurooppaan, koska palkkaerot ovat niin pienet.
Huomatkaa suomalainen korkea työttömyys ja jatkuvat vaatimukset kilpailukyvyn parantamisesta :-) Eli Suomen talous on vain erittäin huonosti hoidettu. Kilpailukyvyssä ja kustannustasossa ei ole mitään vikaa, päin vastoin, ne ovat erinomaiset.

8

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunniassa

      Suhteellista, kun ei asuta pilvenpiirtäjissä, sillloin selvitään vähemmällä, pienemmät menot ja tulolotkin, lopputulos usein parempi

      Eli: jos puutteita työn saannissa sun muussa, ja muutkin, luonnosta vain hakemaan antimia, parhaita jatkeita ruokapöytään sieltä, ajatellen pilvenpiirtäjä asukkeja, ei ole muuta kuin marketista vain ostaa marjojakin.

      Jos ei itse huolehdi asioistaan , sitten jää "ala-asteelle" , toisaalta elämä voi olla rikasta ala-asteellakin

    • rautaharkko

      siksipä olenkin ensi tilassa lähdössä emännän kanssa tekemään resitenttimmekin paheksumaa "social shopping":ia. olen jo hetken tässä tutkinut sopivia maa- ja työpaikkavaihtoehtoja, mutta ei ole vielä semmosta napakymppiä löytynyt. mutta heti lähtö kun napsahtaa.
      sitten joskus kakaroiden kanssa takaisin, kun kouluikä lähestyy. ja toivon mukaan tilillä on hieman rahaa säästössä ja työhistoria näyttää hyvältä. sitten voikin täällä kotomaassa pyytää ihan eri palkkaa kun on kokemusta myös ulkomailta.

      hajotkaa sillävälin tänne kaikki pakkoruotsien ja muiden pakollisten perusopetuksen kieliopintojen vastustajat. itse koen olevani etuoikeutettu puhuessani sujuvasti kolmea kieltä suomen lisäksi.

      • mogggg

        djkhdgj


    • hhhh

      hhhh

      • jjjj

        jjjj


    • työllistäjä

      Palkka on vain osa siitä mitä työnantaja joutuu maksamaan. Kun verrataan työntekijästä aiheutuvia kokonaiskustannuksia on tilanne aivan toinen.
      Missä siis vika. Työnantajan muita kustannuksia pitäisi vähentää reippaasti ja heti. Rahojen ei kuitenkaa pitäisi valua työantajien taskuun vaan siirtyä vähintään 90%:sti työntekijöiden palkkoihin. Tulisi vähän sitä ostovoimaakin lisää.
      Suomen talous on erittäin huonosti hoidettu valtion taholta!

      Yritysverotuksesta en puhu mitään Jorma varmaan hoitaa sen. Sillä kun on vähän enemmän vaikutusvaltaa...

      Ja niin kilpailukyky on aika laaja käsite samoin kustanustasoon kuuluu kuljetuskustannuksista alkaen jos jonkin näköisiä asioita, joten näitä ei pidä yksinkertaistaa palkkatasoksi.

      • Elemo

        Aamulehdessä kerrottiin myös että työvoimakulut ovat Länsieuroopan matalimmasta päästä.


      • tero

        Kuvitteletko että esimerkiksi Saksan ja Belgian työnantaja t eivät joudu maksamaan pakollisia sivukuluja, vakuutuksia ym.?

        Suomen heikko kilpailukyky johtuu lähinnä pääomien puutteesta. Katajaiselta kansalta puuttuvat sekä henkiset, että aineelliset pääomat. Se taas juontaa historiastamme. Me emme ole rikastuneet riistämällä muiden maiden luonnonvaroja, ja toisaalta byrokraattinen asenneilmastomme ei tue innovatiivisuutta ja yrittäjyyttä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      283
      5847
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      37
      3406
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      143
      2637
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      221
      2112
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      79
      1644
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1057
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      126
      856
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      855
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      804
    Aihe