Ostan aina jobbarilta.

Joo, kaverini on jobbari, ja kun löydän jostakin liikkeestä sopivan auton, tämä jobbari kaveri käy ostamassa sen itselleen, ja sitten minä ostan sen häneltä. Jobbari saa vähän välitysrahaa, senverran että leivässä ja voissa pysyy, en tiedä saako työttömyyskorvausta, työtön hän kuitenkin on. Jobbarin nimeä ei tule mihinkään kauppapapereihin, vaan ostan auton "suoraa" liikkeestä papereiden mukaan.
397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miksi maksat veropetoksia tekevälle rikolliselle välityspalkkion?

Jos olisit järkevä, ostaisit auton itse suoraan sieltä laillista kauppaa tekevästä autoliikkeetä.

"en tiedä saako (jobbari) työttömyyskorvausta, työtön hän kuitenkin on."

Kymmenet suomalaiset ovat saaneet tänä vuonna vankeustuomion Kelaan kohdistuneesta törkeästä petoksesta.

Osa Kelan asiakkaista yrittää keplotella itselleen oikeudettomia etuuksia tuhansien eurojen edestä antamalla vääriä tai puutteellisia tietoja.

www.iltalehti.fi/uutiset/2012111216293820_uu.shtml

AIVAN VASTAAVASTI,

jos saat vuodessa tuhansien eurojen edestä tuloja

esimerkiksi auton tai autojen myymisestä,

etkä kerro niitä veroilmoituksessa, eli annat puutteellisia tietoja,

syyllistyt törkeään petokseen.

LAIN MUKAAN KAIKISTA TULOISTA PITÄÄ MAKSAA VEROT.

Vaikka myisit vuodessa vain yhden auton, mutta jos saat siitä voittoa, sinun pitää maksaa voitosta veroa 30 %. Muussa tapauksessa syyllistyt veropetokseen.

Äänestä

Vanhan virren toistamista.

Äänestä

Eli elätät kaveriasi sossuna, miksi et anna rahat käteen ilman sitä autokauppaa, ihan saman maksaa sulle = kaveri hakee auton kaupasta esim. 2000€ sitten maksat "hakista" 200€=2200€, kun itse hakisit niin maksais sulle se auto 2000€, aika hölmöläisen hommaa, kaveris kusettaa sua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tuttujobbari.,. kirjoitti:

Joo, kaverini on jobbari, ja kun löydän jostakin liikkeestä sopivan auton, tämä jobbari kaveri käy ostamassa sen itselleen, ja sitten minä ostan sen häneltä. Jobbari saa vähän välitysrahaa, senverran että leivässä ja voissa pysyy, en tiedä saako työttömyyskorvausta, työtön hän kuitenkin on. Jobbarin nimeä ei tule mihinkään kauppapapereihin, vaan ostan auton "suoraa" liikkeestä papereiden mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu