Muut osakkeenomistajat, Perä mukaanlukien, jääköön nuolemaan näppejään. Vain valtio voi enää pelastaa tuon paskan täystuholta. Valtio jatkakoon kaivostoimintaa, jos se on taloudellisesti kannattavaa ja hoitakoon niillä tuloilla ympäristötuhot. Ainoa keino päästä eteenpäin. Muu tie on loppuun käyty.
Talvivaara valtion haltuun
ja heti
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jaa vai pitäis siihen pskakasaan vielä LISÄÄ muka veronmaksajien ja eläkeläisten tahoja mennä törsäämään, kun jo NYT siitä on tullut veronmaksajille jo lähes 100 miljooban lasku, ja 2 sitä omistavalle eläkeyhtiölle ei edes 100 miljoonaa RIITÄ! :/ Ja arvaapas kuka noiden eläkerahastojenkin tappiot joutuu maksamaan! :/
Talvivaaran kaivoskompleksi on otettava valtion haltuun. Sitten vuoden päästä se myydään viidellä miljoonalla eurolla jollekin ulkomaiselle kaivosyhtiölle, esmerkiksi Kanadaan.
Sillä tavalla tämäkin ongelma tuli ratkaistuksi.
Jyri Häkämies voi konsultoida tuossa myymisessä sitten EK:n puolelta. Jyri tietää Soklin myynnin peruja markkinahinnat millä kauppa hyvin käy.
Sosialisoidaan pakkokeinoin kaikki yksityinen omaisuus ja perustetaan "Suomestoliitto" niminen valtio!
Olet ilmeisesti nettosaaja?
Ja paljonkohan tulis maksamaan valtiolle ostaa takaisin edes noi kertaalleen yksityisille myydyt yritykset? :/ esmes katsastus, ja Kemira myytiin ihan pilkkahintaan, ja nyt molempien arvon on vähintään 20 kertainen tuohon myyntihintaan verrattaessa! :/
Vankilaan ja pakkotöillä maksamaan edes osa noissa sählingeissä menetetyistä rahoista noi myyneet poliitikot pitäs laittaa eikä mitään enää takaisin ostaa!?:/
Kuka tässä mitään ostamisesta on puhunut?
Pakkokeinoin vain haltuun. Ei muuta kuin poliisi ja armeija saranapuolelta porttia sisään ja valtion hallintaan vain tehtaat, metsät ja maat!
http://yle.fi/uutiset/vain_aaliot_uskovat_internetin_totuuksiin/6378204
Eikö yhtään hävetä olla tuollainen median aivopesemä joukkohysteerikko? Minua hävettäisi, kun professorikin pitää teitä ääliöinä. Ei teidän juttuihinne usko kukaan sivistynyt henkilö. Eskon olisi ollut syytä ottaa kantaa samalla myös näiden joukkohysteriaa tässäkin levittävien salaliittoteoreetikoiden propagandaan, jotta ihmiset ymmärtäisivät ettei niihin kannata uskoa.
Tuossa hieman lisää järkipuhetta, teille ääliöille.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/salaliittoteoriat-saaneet-valtavan-suosion-kolme-ryhmaa
älä vikise kommarisika
kansallistaminen olisi oikea ratkaisu, silloin mahdollinen hyöty, jos tuosta enää mitään saa, tulisi valtiolle eikä suomineidon raiskaajille.
Koska on varmaa että iso lasku tulee jossakin vaiheessa (viimeistään alueen siivous kun kaivostoiminta lakkaa) veronmaksajien piikkiin.
Kansallistamista ketjussa vaativat ovat joko natseja tai kommareita. Kummallekin ryhmälle on Äiti EU:mme päättäjät miettineet jo tulevaisuuden yksi suuntaisen lomamatkan toimintaleireille, joten älkää turhaan noista inisijöistä välittäkö.
olisi Pohjanmaan minkkirehutehdas.