kokoomus vie Suomen sotaan tämmöisellä uhittelulla

35168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

siinä sitä on venäläisillä naurussa pitelemistä kun kapteeni niinistö, ylikersantti katainen, sivari haglund ja pasifisti tuomioja alkaa hyökkäämään naton univormut päällä venäjälle, kuka lähtee niiden joukkueisiin.

Äänestä
  • Kuinka joku voi kirjoitella ulkopolitiikasta noin lapsellisesti. Onko edes 12 v täynnä?
    Vai oletko aivosi lopullisesti pihalle ryypännyt vanha komukka?

    Äänestä

Unohdit vielä yhden kovan kokoomusjätkän, korpraali Stubbin..

Äänestä

"- Minä olen sitä mieltä, että kokoomus hoitaa itse kansalliset päätökset Suomessa, kansan selän takana. Emme mekään lähde neuvomaan sitä, miten Venäjän pitäisi järjestää vapaat vaalit, Salolainen sanoo."

-fixed

Oudon epäsivistyneitä poliitikkoja meillä. Puuttuu diplomatiataidot täydellisesti. Kokoomuksen lobbarit aina haistattelevat huonolle ainekselle, että: "lähe kommari muualle Suomesta", mutta en minä ole kommari, haluan vain Suomesta rahavallan pois.

Äänestä
  • no puuttuhan se vielä luutnantti salolainen ja otetaan mukaan lotta jaakonsaarikin. siinä on semmonen iskujoukko että alta pois, salolaisen lausuma menee venäjä fobian piikkiin ja kalkkiaivon piikkiin, salolainen ei muista että vain jokunen viikko sitten salolainen neuvo kovastikin, minkälainen venäjän kulttuurin ja perheen pitäisi olla, mikälainen kasvatus ja lapsista huolehtiminen sekä huostaanotto venäjällä pitäisi olla.

    Äänestä

  • kalkkis salolainen kirjoitti:

    no puuttuhan se vielä luutnantti salolainen ja otetaan mukaan lotta jaakonsaarikin. siinä on semmonen iskujoukko että alta pois, salolaisen lausuma menee venäjä fobian piikkiin ja kalkkiaivon piikkiin, salolainen ei muista että vain jokunen viikko sitten salolainen neuvo kovastikin, minkälainen venäjän kulttuurin ja perheen pitäisi olla, mikälainen kasvatus ja lapsista huolehtiminen sekä huostaanotto venäjällä pitäisi olla.

    Ei muuten neuvonut. Asia oli päin vastoin. Venäjä pyrki neuvomaan Suomea.
    Mistä teitä korpikommunisteja vieläkin löytyy.

    Äänestä

Oletko sitä mieltä, että meidän pitäisi vielläkin olla itään päin rähällämme ja antaa heidän puuttua maamme sisäisiin asioihin, kuten Medvedev puheellaan teki.
Ne ajat ovat ohi, kun kaikelle Moskovasta tulevalle piti nöyränä kumartaa.
Jos tuo on mielestäsi sotaan vievää uhittelua, niin hankkiudu kiireesti hoitoon.

Äänestä

Suomessa vallan rakenne on sellainen, että jos presidentti ja ministerit sanovat, että keisarilla on uudet vaatteet vaikka se on alasti niin sitten se on niin.

Presidentti Niinistö, pääministeri Katainen, kokoomuspuolue, ulkoministeri Tuomioja, demaripuolueen oikeisto ovat luvanneet USAlle liittää Suomen NATOon.

Sitä ei pysäytä mikään koska perässähiihtäjiä riittää. Ainoa mahdollisuus saada noi sotahullut sivuun, on, että Suomi lähtee NATOn kanssa hyökkäämään Venäjälle. Se on selvä, että Venäjä voittaa. Silloin Niinistö, Katainen, Tuomioja, Häkämies, Stubb, Salolainen, Jaakonsaari, Haglund, Wallin saadaan tuomituksi ja Suomeen rauha.

Äänestä
  • Tuomioja ei ikinä olisi liittämässä Suomea NATO:oon.
    Pressalla ei sen suhteen ole mitään todellista valtaa.
    Ihan kuin olisit pari vuotta sitten tullut tynnyristäsi ulos. Hallitukset ja ministerit vaihtuvat, mutta Suomen suhde natoon ja Venäjään on ollut johdonmukainen jo parikymmentä vuotta.

    Hyökkäys Venäjälle on typerintä, mitä aikoihin olen lukenut. Oletko jonkun mielisairaalan avohoidokki, vai mistä ihmeestä mieleesi on tuollaista tullut.

    Ps. Suomessa on rauha. Ollut 27. 04. 1945 lähtien kun Lapin sota päättyi. Tuskin sinäkään suljetulla osastolla olet ihan siitä asti ollut. Olet tainnut seota vasta myöhemmin.

    Suomessa on kuitenkin lähes kelvollinen mielenterveyshoito. Ota vaan rohkeasti yhteyttä paikkakuntasi mielenterveystoimistoon.

    Äänestä

hei mielenterveydellä vitsailijat - ei se ole mielenterveyden ongelma jos on huolissaan siitä ett Nato-intoilu senkun jatkuu, taidatte olla suomi24:n maksamia kommentoijia, jotka vain ajavat täällä uutta maaimanjärjestystä -

Äänestä
  • Jos joku kertoilee suomalaisten ministerien hautovan hyökkäysaikeita Venäjälle, on mielenterveydetä huomauttaminen aivan varmasti paikallaan. Mutta kun pää on oikein sekaisin salaliittohömpästä, ei mikään näytä soittavan kelloja. Juttunne ovat niin kaukana hämärän rajan tuolla puolen, että jos ette ole alle kymmenenkesäisiä kakaroita, niin todellisuudentajunne on pahasti vinksahtanut.

    Äänestä

Varsinkin, kun natottaminen on kiihtynyt jo hyvän aikaa, ja nyt ollaan jo kastamassa varpaita Islannin ilmatilaan.

"Meneminen tai menemättä jättäminen ei liitä meitä Natoon millään lailla".

Lyödäänkö kokoomus miljardista vetoa, että ollaan 5 vuodessa Natossa?

Äänestä
  • Ei olla ja kun teillä raasuilla ei ole varaa maksaa satastakaan.
    Tuo "miljardista vetoa" kuvaa vallan mainiosti ajattelunne ja kirjoittelunne realismin tasoa.

    Äänestä

1)NATO ei hyökkää minnekkään Venäjälle, katsos kun ydinaseet.
2)NATO tuo varman turvan venäjästä, katsokaa nyt viroakin. Natojäsenyyden jälkeen Venäjälle tuli paskat housuun ja uho loppui

Äänestä
  • mieti sekoomus kokoomus mihin jengiin niinistö on meitä liittämssä, viroon, latvian, liettuan, tanskan, norjan kanssa lhdetään venäjää vastaan, noi nato hullut pitäisi sulkeamielisairaalaan, niillä on menyy suhteellisuustaju kokonaan, usa ei tue tota jengiä puolustamaan, se käy omaa sotaansa kun vaan käyttää meitä ja alueitamme hyväksi.

    Äänestä

  • natottajilla heittää kirjoitti:

    mieti sekoomus kokoomus mihin jengiin niinistö on meitä liittämssä, viroon, latvian, liettuan, tanskan, norjan kanssa lhdetään venäjää vastaan, noi nato hullut pitäisi sulkeamielisairaalaan, niillä on menyy suhteellisuustaju kokonaan, usa ei tue tota jengiä puolustamaan, se käy omaa sotaansa kun vaan käyttää meitä ja alueitamme hyväksi.

    Keneltä on mahtanut mennä suhteellisuudentaju. Vilkaisehan peiliin. Juttusi ovat kuin suoraan Pitkänniemen suljetulta.

    Äänestä

natottajilla heittää, totta, että Pohjolan Nato ei näytä hyvältä edes paperilla. Siinä on sellainen rupusakki, että sillä ei tee mitään. Sinne uppoaa Suomikin.

Norja ei olmeisesti edes lähde Venäjää vastaan koska se pelkää menettävänsä Venäjän kanssa yhteiset öljybisnekset ja omatkin.

Äänestä

Oikeassa olet, Pohjolan NATO ei pysty minkäänlaisiin vaativiin sotilasoperaatioihin.

Siksi on erittäin riskaabelia ja hulluntyhmää, että presidentti Niinistö ja hallitus ryhtyvät asemoimaan sotilaallisesti liittoutumatonta maatamme Venäjää vastaan erittäin heikkoon NATOon ympärillämme.

Äänestä

Naton sotilaille kuntokeskus tänne. Eilen Katainen määräili naiset töihin. Sotaan noi kokoomus nilkit on meitä viemässä.

Äänestä
  • oku sotasuunnitelma kokoomuksella ja natolla on kun suomeen aletaan tuomaan naton haavottuneita.

    Äänestä

  • kokkareiden sotaa kirjoitti:

    oku sotasuunnitelma kokoomuksella ja natolla on kun suomeen aletaan tuomaan naton haavottuneita.

    Mitä ihmeen NATO:n haavoittuineita? Kaikkea sinäkin raukka uskot ja pelkäät.

    Äänestä

NATO-kytky on nyt jo niin pitkällä, että kokoomus ehdottaa Niinistölle oma CIAta.

Ideana perustaa CIAlle oma armeija joka sotii NATOn kanssa niin kuin tykkää.

Tiedustelu-CIA alkaisi vakoilemaan, vangitsemaan, kiduttamaan, tappamaan, hävittämään niitä, jotka arvostelevat armeija-CIAta ja NATOa.

Esimakua mollaamisesta, kiusaamisesta, vakoilemisesta on Tavallinen Olet hullu maisteri, joka vakoilee ja haukkuu mm. täällä Suomi24:ssä, Hesarissa, ALssa, KUssa jne.

Äänestä
  • varusmiehet joutuu naton palvelukseen, jos puolustat suomen armeijassa suomea et saa veteraanihoitoa, mutta jos haavoitut naton palveluksessa saat veteraanihoitoa.

    Äänestä

Presidentti, kokoomus ja hallitus yrittävät saada veteraanien hoitokodit NATO-veteraaneille ensi vuonna kun helmikuussa liitämme Suomen ilmavoimat NATOon.

Äänestä
  • Salkkaripalstan mielenterveyspotilaat pitäisi saada hoitoon heti, eikä heinäkuussa.

    Äänestä

Helmikuussa alkaa uusi tv- sarja: NATO-salkkarit. Sarjaa tehdään sotaveteraanien hoitokodeissa.

Äänestä

Kokoomus vie Suomea vaaran vuosiin. NATO-Viro yhteistyö ei ole millään tasolla kärkevää, ei sotilaallisesti, ei poliittisesti, ei taloudellisesti, ei strategisesti, ei kulttuurisesti.

Äänestä

Ei ole ei. Kokoomus on täysin saatanan sokaisema puolue, joka luulee olevansa hyvällä asialla toivo-talkoissa mutta ne ovat epätoivoiset talkoot joilla Suomi-neito astuu kurkkua myöten paskaan.

Äänestä
  • Ja nyt sitten "ainoa oikea uskontokin" mukaan, niin hyvä tulee.

    Äänestä

Niinistön Nato-Suomi joutuu maksamaan hirvittäviä summia Usalle ja Natolle Islannin tukikohtaan ja Viron tukikohtaan.

Onko Nato-Niinistö jo mukana Usan ja Naton suunnitelmissa iskeä Pohjolan ja Baltian tukikohdista Venäjän öljy- ja kaasulaitoksiin sekä mineraali-, kulta-, timanttikaivoksiin arktisella alueella, Siperiassa, Barentsin merellä.

Äänestä
  • Mitä parin koneen lähettäminen huoltohenkilöstöineen maksaa. Ei sen enempää. Harjoittelu tulee ulkomaan päivärahan ja kuljetusten verran kalliimmaksi kuin mitä se tulisi Suomessa. vastaavanlaista hyötyä ei kotimaassa tehdystä harjoituksesta kuitenkaan saataisi.
    Eikä siihen mistään ylimääräistä rahaa tuupata. Ilmavoimien kansainvälisen toiminnan budjetista se taitaa mennä kokonaan.

    Äänestä

Wikileaks paljasti USA:n ulkoministeriön salaisen dokumentin. Missä oli USAn ja NATOn suunnitelma aloittaa Baltiasta hyökkäys Venäjälle.

Se tulee ajankohtaiseksi kun Suomi on integroitu pääosiltaan NATOon ja Viroon on rakennettu NATOn tukikohta.

Venäjällä suunnitelma tiedetään. Siksi Putin uudistaa asevoimiaan ja aseistustaan kovalla kiireellä.

Äänestä

Totta. Näin se just menee. Mutta sitä Suomen vitun tyhmä lammaskansa ei tajua, ei vittu että vituttaa olla suomalainen kun täällä on suurimmalla osalla pää perseessä.

Äänestä
  • Sitten levittämään tietoa. Nettikommentointi ei riitä, kun parhaat kommentit sensuroidaan, ja loput on helppo peittää propagandalla.

    Tietoa pitää jakaa; kansa ei ole tyhmää, sitä vain pidetään tietämättömänä. Ilmoitustauluille selkeitä, mutta ei liian järkyttäviä lappuja. Ei mitään, minkä ohikulkija tuomitsee vihapuheeksi, tai miksikään, minkä on ehdollistunut sulkemaan pois mielestä.

    Puhua pitää. Aika käy vähiin, ja nyt se on foliohattujen vastuulla levittää tietoa. Rauhassa ja vittuilematta. Tiettyjä avainsanoja kiertämällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokoomus sekoomus kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012111616335955_uu.shtml

oksettavaa paskaa tuommonen uho

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu