http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/pudasjarven-hirsikortteli-valmistui/612289/
Kipaiskaapas Pudasjärviset myyntimiehet kauppaamaan hiristalojanne noille maanjäristysalueille, uskoisn jotta kauppa kävisi!
Oikein rakennettu hirsitalo on ainoa kestävä talo maajäristyksen sattuessa !
Late Lapista. SSSS Ry!
Kipaiskaapas Pudasjärviset myyntimiehet kauppaamaan hiristalojanne noille maanjäristysalueille, uskoisn jotta kauppa kävisi!
Oikein rakennettu hirsitalo on ainoa kestävä talo maajäristyksen sattuessa !
Late Lapista. SSSS Ry!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sipilä: Talvivaaran tehtaan seisottaminen on ympäristöriski
Juha Sipilä sanoo Suomenmaassa, että Talvivaaran tuotanto kannattaisi käynnistää hallitusti.
Puoluejohtaja Juha Sipilän (kesk.) kannattaa Talvivaaran tehtaan käynnistämistä. Puoluejohtaja Juha Sipilän (kesk.) kannattaa Talvivaaran tehtaan käynnistämistä.
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä sanoo Suomenmaassa, että vain Talvivaaran tehtaan käynnistäminen voi estää ympäristökatastrofin syntymisen.
Puoluejohtaja muistuttaa, että kaivosalueelta on vuotanut ympäristöön 900 kiloa nikkeliä. Kaivoksen vesialtaissa nikkeliä on 65 miljoonaa kiloa.
Talvivaaran tehdas on itsessään vedenpuhdistuslaitos, joka ottaa nikkelin talteen.
Sipilän mukaan koko ajan kasvaa se riski, että prosessin laitteet jäätyvät. Sen jälkeen tehtaan ylösajo kestää kuusi viikkoa, eikä tehdasta välttämättä saada enää hallitusti käyntiin.
Keskustajohtaja on sitä mieltä, että Talvivaarassa täytyy myös laittaa asiat kuntoon.
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/sipila-talvivaaran-tehtaan-seisottaminen-on-ymparistoriski/612450/
"Puoluejohtaja muistuttaa, että kaivosalueelta on vuotanut ympäristöön 900 kiloa nikkeliä. Kaivoksen vesialtaissa nikkeliä on 65 miljoonaa kiloa.
Talvivaaran tehdas on itsessään vedenpuhdistuslaitos, joka ottaa nikkelin talteen."
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/talvivaaran-metallitehdas-ei-saanut-viela-aloituslupaa/612308/
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kylayhdistykset-raahen-kultakaivoksen-jatevesien-lasku-mereen-keskeytettava/612350/
Niinistön viket ja tenavatähti katalaiset ovat pitäneet helevetinmoista mekkalaa Talvivaaran päästöistä, samaan aikaan Raahen kultakaivos laskee myrkkyvetensä putkea pitkin suoraan mereen= LUONTOON !
Ja oikein ministeriöiden luvilla ja suosituksilla, miten kahdella melko lähekkäin olevilla kaivoksilla voi olla noinkin paljon eriävät luvat? luonnon sotkemiseen ??????
Late Lapista. SSSS Ry!
No onhan noita maanjäristyksen kestäviä hirsitaloja tullut vietyä Jaappaniin jo vuosia. Se onkin tarkkaa hommaa, minkälaisia sinne saa rakentaa.
Rungon pultitukset on tosi järeät ja hirsinurkien oltava riittävän pitkät, etteivät nyrjähdä. Samoin hirren saumat on oltava sikäli tiiviit, ettei tuli läpäise 95mm hirsiseinää puolessa tunnissa. Tästä syystä esim. kantikas tappi ei käy, kun siinä jää tappien sivuille ilmakanavat.
Enkä haluais kehuskella...no haluan mä! Ensimmäinen hirsiseinä, joka läpäisi Japanin valtion tutkimuskeskuksen tekemän tulitestin oli mun valmistama!
Mutta enivei, hienoa, että Pudasjärven kaupunki tekee yhteistyötä paikallisen hirsitehtaan kansaa. Kumpikin nostaa profiiliaa. Tuossa ei ole häviäjiä!!
Ei niin ole häviäjiä ! Vanhankansan tyylit, taidot ja kokemukset tulevat jälleen muotiin ja käyttöön Suomessakin! JA HYVÄ NIIN !
Late Lapista. SSSS Ry!