Sittenkin viisaudenhammas viisikymppisenä?

outo tapaus

Olen 48-vuotias, ja joskus n. 20 vuotta takaperin otettiin kuvat, jonka jälkeen sanottiin, että minulle ei tule viisaudenhampaita ollenkaan. Eli kuulun siihen onnekkaaseen 2 %.iin, joille ei niitä tule.

Nyt sitten ylätakahampaan takana on ien on ollut jo monta päivää ärtyneen oloinen ja tuntuu kielellä jotenkin sileältä ja pehmeältä. Ihmettelen, että mistä on kyse, eli onko jotain ruvennut kuitenkin "itämään".

Mitä tuossa röntgenkuvassa oikeastaan näkyy? Onko se 100 %:sti varmaa, että niitä hampaita ei tule ollenkaan?

Kait tästä täytyy hammaslääkärille mennä, jos ei mene ohi. Sitä miettii tietysti muitakin (pahempia) vaihtoehtoja, kun sanotaan, että jos on joku vaurio tms. suussa, joka ei parane niin pitäisi mennä lääkäriin.

Onko kellään tietoa tällaisesta tapauksesta?

7

5595

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikinuori muori

      Minulla vain yksi alaviisaudenhammas puhkesi normaalisti ja vedettiin heti pois. Seuraavta syntyivät ylös ja alas samanaikaisesti yli kolmekymppisenä. Ylähampaissa takana oli monia pahoja oireita vuosia ja lopulta todettiin viisaudenhampaan viereisen hampaan juuren katkenneen. Ko. hamams poistettiin välistä ja visuri hammas alkoi kasvaa edelleen ja ilmeisesti katkaisi vireisen hampaan juuren ensin. Hammas ei ole vieläkään kokonaan näkyvissä ja hammaslääkärit eivät oireideni syytä vuosiin tajunneet. Ko. paikassa oli muutakin vinossa ja visuri sai jatkaa rauhassa. Ehkä prosessin ymmärtää kun lääkäreille opetetaan, että viisaudenhampaat eivät kasvat 26 ikävuoden jälkeen, vaan jäävät suutariksi, Viimeisen tiedon mukaan (tutkimus) 3% kasvaa 26-32 vuoden välissä vielä ja vain 1% 32-42 vuoden ikäisillä. Minun aloitti uuden yrityksen yli 50 ikäisenä, enkä tiedä mitä sen kanssa tulisi tehdä.

      • Umppu

        Viisaudenhampaat alkavat kehittyä vähän yli kymmenvuotiaana ja niiden kehitys valmistuu reilun kahdenkymmenen vuoden kohdalla. Ne eivät kehity enää sen jälkeen kenelläkään.
        Kokonaan toinen asia on, että ne saattavat kyllä aiheuttaa oireita myöhemminkin. Kuten mainitsit, vinoon jämähtäneet viisaudenhampaat saattavat ikävässä tapauksessa esim. resorboida naapurihampaan juurta. Niiden kruunua ympäröivä pehmytkudospallukka eli ns. kruunufollikkeli voi myös laajentua kystaksi, joka voi kasvaa isoksikin ja syödä luuta hampaan ympäriltä, jolloin se täytyy poistaa. Hammas itse ei kuitenkaan enää kasva, kun sen juurten kärjet ovat sulkeutuneet siinä kahdenkympin jälkeen.


      • outo tapaus
        Umppu kirjoitti:

        Viisaudenhampaat alkavat kehittyä vähän yli kymmenvuotiaana ja niiden kehitys valmistuu reilun kahdenkymmenen vuoden kohdalla. Ne eivät kehity enää sen jälkeen kenelläkään.
        Kokonaan toinen asia on, että ne saattavat kyllä aiheuttaa oireita myöhemminkin. Kuten mainitsit, vinoon jämähtäneet viisaudenhampaat saattavat ikävässä tapauksessa esim. resorboida naapurihampaan juurta. Niiden kruunua ympäröivä pehmytkudospallukka eli ns. kruunufollikkeli voi myös laajentua kystaksi, joka voi kasvaa isoksikin ja syödä luuta hampaan ympäriltä, jolloin se täytyy poistaa. Hammas itse ei kuitenkaan enää kasva, kun sen juurten kärjet ovat sulkeutuneet siinä kahdenkympin jälkeen.

        Eli jos on kuvattu ja todettu, että niitä ei tule, niin siihen voin luottaa. Ien on vielä kipeä , mutta ei tunnu enää niin pullealta, joten toivottavasti menee itsestään ohi. Tässä on kaikenlaista muutakin kremppaa, joten mitään hammasjuttuja en todellakaan enää kaipaisi.

        Kiitos vastauksista ;).


    • aijaijai

      Hidas on kasvamaan. Itsellä tullut alhaalta jo heinäkuusta asti ja Hammas näkyy jo melkein kokonaan.

      Koko ajanhan se on lievästi arka koskettaessa jostain kohdasta, kun se työntää ikenen läpi eikä se mitään vaarallista ole. Ei todellakaan poiston arvoinen.

      Listerineä ja huolellista pesemistä niin ei tulehdu.

      Kasvukipuja valitettavasti... ja varaudu, että kestää kuukausia. Esimerkiksi yläviisaudenhammas on vasta nyt saavuttanut täyden mittansa ja se alkoi kasvamaan yli vuosi sitten. Sekin vaivasi alussa, mutta pari kuukautta meni ja ei ole sen jälkeen tuntunut.

    • Hampaita saava >50

      Sinulle Umppu tiedoksi, että en huvikseni kertonut omista hampaistani, enkä tilastoja. Omani ensimmäinen viisaudenhammas syntyi 20v ja vedettiin helposti reikiintyvänä heti pois. Seuraavat kaksi puhkesivat 32v oikealle ylös ja alas yhtäaikaa, poski litistyi väliin ja ylähammas ei mahtunut paikoilleen ja vedettiin pois alas jätettiin hammas. Vasemmalla ylhäällä ei näkynyt merkkiäkään kasvusta silloin vielä. Vasta noin 50v se alkoi hitaasti kasvaa ja rikkoi viereisen hampaan juuren. Toivoin, että se olisi jatkanut kasvuaan, kun vireinen hammas poistettiini ja niin se tekikin, mutta niin hitaasti, että tuskin kestän enää odottelua, se on jatkuvasti kipeä. Kuvien mukaan se on sekä kasvanut, että siirtynyt hieman tyhjälle paikalle. Hammas on yhtä korkea kuin viereiset hampaat, mutta kokonaan ikenen alla. Tässä on jo kyse samasta ilmiöstä kuin "keisarin uudet vaatteet". Vaikka hammas on suussani ja kasvanut sitä ei sitten ole kun kirjat ja kirjoihin uskovat ihmiset niin väittävät.
      Kysehän on nyt ilmeisesti siitä onko alkuperäisellä kirjoittajalla ollut viisaudenhampaiden aiheitakaan. Toiseksi siitä, että usein väitetään , että ellei hampaat ole 25 vuoteen mennnessä ilmestyneet , puoliksi tai edes osittain, ne eivät enää ala kasvamaan. Omani on selvä poikkeus kuvineen kaikkineen.Kuulun siihen häviävän pieneen joukkoon, jonka yksi hammas alkoi kasvaa vasta >50v. Hammas ei ole vino, mutta oli liian takana leuassa eikä mahtunut kunnolla paikoilleen. Aiheesta on väitöskin, jonka mukaan juuri 2% visuri alkaa kasvamaan yli 26 vuotiaana ja 1%:lla vielä 30-50 vuotiaana.

      • Umppu

        Puhumme ehkä hieman toistemme ohi. Hampaan kehityksellä tarkoitetaan prosessia, jossa hammas pikkuhiljaa kehittyy pienestä epiteelikuroutumasta suussa valmiiksi mineralisoituneeksi hampaaksi. Viimeinen vaihe hampaan kehityksessä on sen juuren päiden sulkeutuminen, jonka jälkeen hammas ei enää kasva. Viisaudenhampailla tämä tapahtuu suomalaisilla keskimäärin 22 vuoden iässä, kuitenkin alle kolmikymppisenä.

        Hampaan puhkeaminen on erillinen prosessi. Yleensä viisaudenhampaatkin puhkeavat suuhun kehityksensä loppuun mennessä, sikäli kun yleensä mahtuvat. Mikäli hampaita esim. menetetään myöhemmin, hampaat tyypillisesti liikkuvat jonkin verran keskiviivaa kohti menetettyjen tilalle. Tällöin voi esim. osin puhjennut tai puhkeamatonkin viisaudenhammas päästä puhkeamaan enemmän esille ja aiheuttamaan oireita vanhemmillakin ihmisillä. Hammas ei kuitenkaan tällöin enää "kasva" vaan puhkeaa.


    • Anonyymi

      Olen 48 ja minulta on poistettu jo 10 viisaudenhammasta ja nyt tuntuu tulevan 11 sta Olen saanut vakavan aivovammaruhjeen 16 sta vuotiaana joskus tuntuu että olen jäänyt fysiaalisesti sille tasolle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2752
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      362
      2005
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1727
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1638
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1370
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe