Minua on pitkään risonut se tosiasia, että mm seurakuntamme kirkko on rauhanyhdistyksen maalla. Seurakuntakotimme omistaa rauhanyhdistys ja seurakunta maksaa siitä tuhansia kuukaudessa rauhanyhdistykselle.
Rippikoulut käydään rauhanyhdistyksen tiloissa, joista seurakunta luonnollisesti maksaa vuokran. Seurakuntamme on köyhtynyt ja se joutui myymään lahjoituksena vuosikymmeniä sitten saamansa maat metsineen jotta kirkko saataisiin pysymään lämpimänä.
Seurakunnastamme on tullut lestadiolaisten lypsylehmä. He kun eivät itse voi verottaa, pitävät kyllä huolen, että kirkon verotulot päätyvät heidän kassaansa. Tämä on ärsyttäävää, kantellut ei mitään auta kun tämä pohjoinen alue on lestojen hallinnassa myös keskushallinnossa.
Rauhanyhdistys kuppaa seurakuntaa
rosvoja seurakunnass
1
165
Vastaukset
- vastarannan kiiski
Eroa kirkosta. Vaikka lestat kuinka saarnaavat, ne eivät päätä, kuka pääsee taivaaseen ja kuka ei. Ja uskominen ei vaadi seurakuntaa, se on henkilön, itse kunkin oma asia sisäinen asia. Seurakunta ei voi edes pappiaan pelastaa, jos hän ei itse kaikkivaltiaan kriteerejä täytä.
Jos ympärillä on vääräuskoisia, muuta muualle. Helpompaa on kuitenkin erota kirkosta, etteivät kymmenykset päädy rauhanyhdistykselle ja harjoittaa uskoaan omassa sydämmessään. varjelusta polullesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1183130Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301968Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101172Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12925Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880