Saksasta tuotujen autojen tarinoita on luettu nyt niin paljon, että alkaa pää olemaan pyörällä.
Mutta myös moni asia on selvinnyt ennen omaa lähtöä vastaavaan reissuun.
Mutta ainakin yksi suuri kysymys vielä on vailla vastausta.
Olen tuomassa autoa toiselle henkilölle ja luulen, että on parempi ensin ostaa se saksasta omille nimille (ei tarvitse kaverin passia matkaan eikä valtakirjoja saksaksi yms.) Mutta kun tulen suomen tulliin ja pitäisi tehdä auton "käyttöönotto ilmoitus" miten hoidan sen asian kun auto on tulossa kaverille. Ja jos tarvitsee tehdä luovarit kaverille, katkeaako hänen ajoaika sitten odotellessa veropäätöstä. Eli miten tälläisessä tapauksessa olisi viisainta toimia.
Jos jollain olisi kokemusta aiheesta olisi se avuksi minulle ja varmaan monelle muullekin.
Saksasta tuodun auton siirtäminen toisen nimiin ennen...
9
823
Vastaukset 9
- Auto Saksassa
Jos nimiin saannilla tarkoitat Saksalaisten rekisterikilpien hankkimista (nimiin hankkiminen), niin sinun täytyy olla kirjoilla jossain Saksan kaupungissa (tämän perusteella määräytyvät rekisterikilven ekat kirjaimet (esim B = Berlin, F = Frankfurt jne.) Sen sijaan siirtokilvet saat viemällä konttorille Fahrzeugbriefin / Fahrzeugausweisin ja hankkimalla kyseiseen kapineeseen vakuutuksen, kilvet jne.
- Auto Saksassa
Ja tarkennuksena, siirtokilvillä tarkoitan vientikilpiä, Exportkenzeichen.
- sprintteri2012
Joo. Tarkoitan auton luovarien ottamista nimiini saksasta ja sitten täällä tullissa (tai jälkeen?) siirtämistä kaverini nimille ilman että hänen max 3 kk:n ajo-aika kärsii, ehkä ilmaisin asiani liian monimutkaisesti.
- Auto Saksasta
Nyt pistit pahan. Periaatteessa auto tarvitsee laittaa jonkun nimiin (en tiedä tarvitseeko olla paikalla, mutta todennäköisesti vientikilpivakuutuksen takia). Suomen päässä Autoon laitetaan Suomen siirtokilvet ja oikeat kilvet saa ruuvata veropäätöksen jälkeen. 3kk ajoaikaan tämän ei pitäisi mielestäni vaikuttaa mitään, mutta en ole varma, koska olen rekisteröinyt sekä Saksan että Suomen päässä Auton vain normaaleilla kilvillä. Näin ollen itselleni on hämärän peitossa, voiko Suomeen tuotaessa autonomistajan vaihtaa, suosittelen tämän asian tarkistamista tullista. Jos tuot itse auton, on sinun kuitenkin järkevintä ottaa auto nimiisi ja vakuutuksiisi Saksan päässä.
- sprintteri2012
joo. tarkoituksena on nyt laittaa se tuossa lähiaikoina kun lähden reissuun, omille nimilleni saksassa ja tulliin tullessa yritän suoraan tehdä käyttöönoton kaverin nimille, mukana valtakirja kaverilta ja valmiiksi täytetty (allekirjoitettu) luovari, johon voi auton sarjanumeron laittaa kun sen tietää. Soitin kertaalleen jo tulliin ja jonkinlaisen vastauksen sain, että luultavasti onnistuu, mutta oli hiukan epäselvät ohjeet, joten yritän nyt näin. Laitan viestiä kun reissu on tehty niin ollaan jo viisaampia.
- sprintteri2013
No niin, nyt on auto suomessa. Ja helpointa koko reissussa olikin varmaan nuo asiat joita ihmettelin.
Eli tuotaessa, laitoin saksassa omiin nimiin, mukana oli kaverilta valtakirja joka oikeuttaa suunnilleen kaikkeen. Tulliin helsingissä ja käyttöönottoilmoitus omalla nimellä ja alas kaverin nimi (siitä löytyy kohta henkilölle jolle auto on menossa luovutukseen, siihen kaverin nimi, ja tarvitset valtakirjaa), nyt on leimaa siihen asti kunnes saksan kelta tai punapäiset kilvet loppuu. Luovarin tekeminen kaverille tässä välissä. Sitten vakuutus suomesta (kaverille valtakirjalla, voi vaatia puhelinsoiton kaverille) ja katsastuskonttorilta siirtoluvat tullin leimaamalla käyttöönottoilmoituksella (valtakirjalla), nyt 5 päivää aikaa tehdä rekisteröintikatsastus ja laittaa veropaperit sisään.
Saksassa hommat meni ok. Yhden kaverin tuoman bemarin rekisteriasiat kesti pari päivää kun taas omani meni 15 minuutissa, erona oli yksityinen henkilö ja punasetkilvet sekä autojobbari kuka tunsi erään venäläisen rekisteritoimiston pihalla seisovasta volkkarista joka hommasi keltaiset kilvet todella nopeasti... 75 €:lla.- mjo75mj
Vielä tarkennuksena kysyn..
Ostitko Saksan päässä auton omiin vai kaverisi nimiisi
Vientikilvet ilmeisesti omiin nimiisi?
Voiko vientikilpiä ottaa toisen nimiin?
- Auto Saksassa
Hieno homma tuo raporttisi. Auton maahantuonnista ei ole koskaan liikaa tietoa, sillä itselläkin on kyseinen teko edessä tulevaisuudessa, kun oma auto ajetaan Suomen puolelle.
- SHL1
Olen samaa mieltä!
Lisää tällaista asiaa, eikä kaiken maailman "luulemisia".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251925- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi295509- 12497
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9473Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406