"...muuttuu maaksi jälleen..."

Esitin kysymykse joka mielestäni on asiallinen, valotan sitä lisää hiukan.
Kun ihminen kuolee hän tulee maaksi jälleen....eläimille ja kasveille
tapahtuu aivan samoin. Eläimet ja kasvit olivat kuitenkin olemassa ennen
ihmisen luomista, joten Jumala loi tämän Fotosynteesin (oliko oikein) ts.
bioloogisen prosessin eli, kuoleman.
Kysymys: Oliko "kuolema" ennen ihmisen luomista, vastatkaa lyhyesti.

Oli tai ei
5173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eläimet kuolivat ja kasvit kuolivat ja palasivat Telluksen alkuaineitten kulkukiertoon.
Oivallista kierrätystä.
Maapallohan tuottaa itse tarvitsemansa hapen jne.
kun luonnon "kiertokulku" pelaa.Ihminen kyllä
pahasti haitannut sitä saasteillaan :((

_Synnin aiheuttama Kuolema_ koskee vain Jumalan uusinta luomusta ,ihmis-olentoa.
Alunperinhän oli ihmisellä mahdollisuus elää ikuisesti, mutta koska oli tottelematon, hän tuli
"kuolemalla kuolemaan".

Taatusti oli Eve nähnyt kuinka kasvit ja eläimet kuolevat/kuihtuvat,
joten tiesi mitä "kuoleminen " tarkoittaa.Ei ollut asiasta tietämätön.
Jumala asiasta varoitti etukäteen,mikä on tietystä teosta seurauksena.

Palkaksi synnistä tuli silloin kuolema,
ei ikuinen piinakidutus missäään helevetissä. :)

Jumala sanoi että maasta sun ainekset otettiin
ja sinne ne myös palaavat kun et totellut.

Simppeli juttu.
Turha siihen on hel-vettejä ympätä.

Äänestä

Tuota, harmagedonin jälkeen siis tapahtuu 'uudestisyntyminen'. Onko prosessi hidas, jota voivat Jehovan uskolliset palvelijat seurata vierestä? Vai tapahtuuko syntyminen nopeassa muodossa, aivan kuin humpsahtaen omaistensa viereen?

Äänestä

Miksi ihmiset kuolevat....???

Raamatussa mainitaan
kuolema ensimmäisen kerran 1. Mooseksen kirjan 2:16, 17:ssä,
missä Jumala kieltää ensimmäistä ihmistä syömästä hyvän ja pahan tiedon
puusta ja sanoo, että tuon kiellon rikkomisesta olisi seurauksena kuolema
(ks. Rbi8, alav.).

Ilmeisesti eläinten kuolema oli kuitenkin jo luonnollinen prosessi,
koska ne sivuutetaan täysin Raamatun kertomuksessa siitä, miten kuolema tuli ihmisperheeseen (vrt. 2Pi 2:12).

Näin ollen Jumalan ihmispoika Aadam pystyi ymmärtämään sen Jumalan varoituksen vakavuuden, että tottelemattomuudesta seuraisi kuolemanrangaistus.

Se, että Aadam oli tottelematon Luojalleen,
koitui hänelle kuolemaksi. (1Mo 3:19; Ja 1:14, 15.)
Sen jälkeen Aadamin synti ja sen seuraus, kuolema,
levisivät kaikkiin ihmisiin (Ro 5:12; 6:23).
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200001136?q=kuolema prosessi&p=par

Äänestä

Ihmisen kuolema on kuitenkin eri juttu
kuin alempien luomusten kuten kasvien tai eläinten kuolema......
Kuolema=>
Kaikkien elintoimintojen lakkaaminen ja näin ollen elämän vastakohta
(5Mo 30:15, 19).
Raamatussa käytetään samoja ’kuolemaa’ tai ’kuolemista’ tarkoittavia alkukielen sanoja ihmisistä, eläimistä ja kasveista (Sr 3:19; 9:5; Joh 12:24; Ju 12; Il 16:3). Raamattu osoittaa kuitenkin, että verellä on elintärkeä osuus ihmisten ja eläinten elämän ylläpitämisessä, kun siinä sanotaan, että ”lihan sielu on veressä”
(3Mo 17:11, 14; 1Mo 4:8–11; 9:3, 4).
Sekä ihmisten että eläinten sanotaan ’heittävän henkensä’, ts. ’hengittävän ulos’ elämän henkäyksen (hepr. niš·mat′ ḥaj·jim′) (1Mo 7:21, 22; vrt. 1Mo 2:7).
Raamattu osoittaa myös, että ihmiset ja eläimet kuolevat sen jälkeen, kun elämän henki (vaikuttava voima; hepr. ru′aḥ ḥaj·jim′) poistuu (1Mo 6:17, Rbi8, alav.; 7:15, 22; Sr 3:19). (Ks. HENKI.)
Mitä kuolema on Raamatun mukaan?

On kiinnostavaa todeta, että nämä Raamatun maininnat vastaavat sitä, mitä tiede tietää kuolemanprosessista. Esimerkiksi kun ihmisen sydän lakkaa lyömästä, veri lakkaa kuljettamasta ravintoa ja (hengittämällä saatavaa) happea ruumiin miljardeihin soluihin. Teoksessa The World Book Encyclopedia
(1987, 5. osa, s. 52b) kuitenkin huomautettiin: ”Ihmistä, jonka sydän ja keuhkot lakkaavat toimimasta, voidaan pitää kliinisesti kuolleena, mutta varsinaista kuolemaa ei välttämättä ole vielä tapahtunut. Ruumiin yksittäiset solut jatkavat elämää useiden minuuttien ajan. Ihminen voidaan ehkä elvyttää, jos sydän ja keuhkot saadaan jälleen toimimaan ja antamaan soluille niiden tarvitsemaa happea. Aivosolut – jotka reagoivat hapenpuutteeseen kaikkein herkimmin – alkavat kuolla noin kolmen minuutin kuluttua. Pian ihmistä ei voida enää mitenkään elvyttää; hän on kuollut. Vähitellen muutkin ruumiin solut kuolevat. Viimeisinä kuolevat luu-, karva- ja ihosolut, jotka saattavat jatkaa kasvamista useiden tuntien ajan.” Vaikka siis onkin ilmeistä, että hengittämisellä ja verellä on ratkaiseva osa ruumiin solujen vaikuttavan elämänvoiman (ru′aḥ ḥaj·jim′) ylläpitämisessä, niin samanaikaisesti on selvää myös se, että Raamatun tarkoittamaa kuolemaa ei aiheuta pelkästään hengityksen tai sydämenlyöntien lakkaaminen vaan elämänvoiman eli hengen häviäminen ruumiin soluista (Ps 104:29; 146:4; Sr 8:8).
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200001136?q=kuolema prosessi&p=par

Äänestä

Olen tässä miettinyt olemmeko kuoleman jälkeen haadeksessa, tuonelassa vai valhallassa... toistaiseksi ei ole kukaan tullut takaisin kertomaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2 tutuus kirjoitti:

Esitin kysymykse joka mielestäni on asiallinen, valotan sitä lisää hiukan.
Kun ihminen kuolee hän tulee maaksi jälleen....eläimille ja kasveille
tapahtuu aivan samoin. Eläimet ja kasvit olivat kuitenkin olemassa ennen
ihmisen luomista, joten Jumala loi tämän Fotosynteesin (oliko oikein) ts.
bioloogisen prosessin eli, kuoleman.
Kysymys: Oliko "kuolema" ennen ihmisen luomista, vastatkaa lyhyesti.

Oli tai ei

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu