E320 CDI

Mese

Saako niitä tuontipelinä manuaalivaihteilla ?

5

724

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika

      Siis tuohon autoon kuuluu automaatti. Jos manualina löydät niin sinun lisäksi kukaan muu ei sitä varmasti halua.

    • Miksi?

      Miksi ihmeessä manuaali, maailman epäkäytännöllisin tuohon autoon

    • autotohtori

      Normaali kytkin ei kestä moottorin suurta vääntöä.n Tai kyllähän se saataisiin kestämään, mutta olisi raskas ja epämukan pitkä. Pienimmistäkin moottoreista mb on joutunut alentamaan vääntöä, jos valitsee manuaalin automaatin sijaan. Esim. 270cdi automaatti 400 Nm, niin 270cdi manuaali 380 Mn.

      • Kassu

        MB:llä ei ole sopivaa manuaalivaihteistoa, eikä kytkintä. Ei kytkin sinänsä ongelma ole, kyllähän kytkimen avulla välitetään reilusti suurempiakin momentteja. Kytkinkin voidaan tehostaa.


      • autotohtori
        Kassu kirjoitti:

        MB:llä ei ole sopivaa manuaalivaihteistoa, eikä kytkintä. Ei kytkin sinänsä ongelma ole, kyllähän kytkimen avulla välitetään reilusti suurempiakin momentteja. Kytkinkin voidaan tehostaa.

        A-tomaatti toimii tuossa niin pirun hyvin. On muuten viisiportainen. Toimii ihan sa.. nan hyvin, älä missään tapauksessa edes untanäe mistään manuaalista. Kun käyt muutaman lenkin ajamassa, et huoli manualia. Asvaltilla sutii ihan mukavasti, kun otan sutimisen estonpois. Ja hauskasti tupruttaa höyryä talvella kahdesta suvuilla olevista pakoputkista. Koneen käynti on vähän karkea, mutta siihen tottuu viikon sisällä. Parasta tuossa autossa on teho, jota ei ole tottunut dieseleissä näkemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      248
      5672
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3231
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      133
      2549
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      2013
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1007
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      937
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      781
    10. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      39
      728
    Aihe