auto Saksasta

xyzb35

Olin yhteydessä saksalaiseen autoliikkeeseen, josta selitettiin, että auton ostajana pitää olla yritys (takuu saadaan raukeamaan), jos auto viedään ulkomaille. Ei ole yritystä, onko myyjä liian tarkka. Käsittääkseni tulli ei ole asiasta kiinnostunut. Eikö autoa voi ostaa yritykselle, jota ei ole, tai perustettavan yrityksen lukuun. Onko olemassa vain joku ruksi, että ostaja on yritys? Kuka tarkistaa, pitääkö olla jotain asiakirjoja yrityksestä? Autoja tuodaan jatkuvasti, mite tämä asia selätetään?

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saksan kieli vaikea

      Takuu raukeaa Saksassa, kun auto poistetaan rekisteristä. Siihen ei yritystä tarvita.
      Jäi auto kotimaanan, tai meneekö ulkomaille, sama asia. Vai oletko itse nyt ymmärtänyt väärin? Autoa ei voi ostaa olemattomalle yritykselle, sen asian osaavat Saksan veroviranomaiset kyllä tarkistaa. Tässä asiassa on myyjä myös hyvin tarkka.

      • xyzb35

        Kiitos vastauksesta. Voi olla, että olen ymmärtänyt jotain väärin. Täytyy meilata liikkeeseen tuo rekisteristäpoisto ehkä eivät tulleet ajatellleeksi, että takuu raukeaa. Siis pois rekisteristä, siirtokilvillä pois maasta. Näin olen ymmärtänyt, mutta voin olla väärässä.


    • Virhevastuu

      Kysymys ei ole takuusta, vaan virhevastuusta, joka on voimassa yksityiselle myytäessä EU:n sisällä. Vanhoja romuja usein myydään vain yrityksille tai vientiin EU:n ulkopuolelle.

      • Eli auto lienee

        sellaisessa kunnossa ettei sille mikään liike suostu minkäänlaista takuuta tai virhevastuuta myöntämään. Kauppakirjaan laitetaan ostajaksi esim. "Firma Matti Meikäläinen" jolloin asia on Saksan päässä pois päiväjärjestyksestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe