Kulomäki, onko siellä yhtään mitään?

Tarjottiin kämppää sieltä mutta vaikuttaa todella ankealta nukkumalähiöltä. Onko siellä mitään, edes kauppaa, baaria, R-kiskaa jne. vai pitääkä aina raahustaa Korsoon?
2110027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Jos sulle on tarjottu kämppää, niin kannattaa tarttua tarjoukseen? Ei täällä päin Suomee hirveen usein tarjoilla asuntoja. Mulla meni melkein puoli vuotta että sain täältä oman asunnon..

Äänestä

Kulomäki on Korsoa. Sitä ehkäpä legendaarisinta Korsoa. 90-luvulla paikka tunnettiin Vantaan Saigonina, koska Ala-Kulomäessä olevat parakit rakennettiin vietnamilaispakolaisille ja alue oli muutenkin hyvin rauhaton. Nyt ne parakit on täynnä lähinnä nistejä ja deekuja...

Äänestä
  • Siwa ja kioski on, baaria ei.

    Äänestä

  • Öhöm. Ne Hoasin kämpät oli kyllä Saigonina paljon ennen 90-lukua, eikä pahimmat deekut niissä asu, vaan siellä taempana kaupungin asunnoissa.

    Ei siellä kyllä tosiaan mitään ole, mutta bussit kulkee aika usein joten pois pääsee, myös suoraan Helsinkiin jos ei uskalla vaihtaa junaan Korson seisakkeella. Hanalan asemaa ei enää taida olla.

    Äänestä

hyvä paikka, ainakin silloin kun itse siellä pyörin 80 luvulla...

vantaan parhaat paikat ovat ehdottomasti mikkis,korso ja kulis...voi niitä aikoja

ei tarttenu koskaan olla yksin ja menoa riitti

Äänestä

Ei ole kioskia enään kulomäsessä:) On vain siwa ja pizzeria siinä ent kiskan tiloissa:)

Äänestä
  • Siis kulomäessä:)

    Äänestä

Ei täällä tosiaan ole kuin yksi pizzeria ja siwa. Yllättävää on se, että edes baaria ei löydy! Toisaalta, se voi olla hyväkin asia. Eihän täältä kävele kuin 10 min Korson "keskustaan".

Ei tämä mikään erityisen viihtyisä paikka ole, se on myönnettävä ja pois muutan kunhan jostain muualta kämpän saa, vaikkapa uudesta Leinelästä.

Mutta halpaahan täällä on asua -ja rauhallista.

Äänestä
  • Mä muutin joku aika sit tänne ja täytyy sanoa että tämä paikka on paratiisi. Entisessä asuinpaikassa oli seitsemän räkälää kilometrin säteellä kotoa ja kyllä se näkyi. Jatkuvasti sai olla virkavaltaa soittamassa milloin minkäkin asian takia. Ne juopot lähinnä ohittaa tän paikan mennessään Korsoon mut sen sanon että tänne ei mitään baareja kaivata. Siwa ja pizzeria riittää.

    Äänestä

Nyt vuoden asunnut Kulotie 1 on muuten hiljainen ja rauhallinen alue . Bussilla pääsee helsinkiin suoraan tai junalle kävellen matkaa alle kilometri. Olen asunnut ympäri pääkaupunkia kaikkein rauhallisin paikka on Kulomäki. En tiedä millainen paikka oli aikoinaan..

Äänestä
  • Jäte(Täyttö?)mäelle kannattaa välillä kivuta, saa ihan kunnon liiikuntaa ja sieltä näkee yllättävän kauas!
    Mutenkin nurkillta löytyy lenkkimaastoa vaikka muillekin jakaa.

    Äänestä

  • Parasta koko alueella ei ole ravintoloita jos tykkää niistä joutuu menee kilometrin päähän korsoon

    Äänestä

  • Itse asunnut nyt 5 vuotta Kulotie 1ssa hiljaisempia ja rauhallisempia taloyhtiöitä ei voi olla. Varmaan vaikuttaa kun nämä talot on kaikki osaketaloja. Asukkat suuri osa eläkeläisiä nyt on alkanut muuttaa lapsiperheitä taloon.

    Äänestä

Aivan karmea paikka!

Äänestä
  • No voi voi, kusiko joku sun kiljutonkkaan?

    Äänestä

Muuta Kulomäkeen. Siellä tapaat aidon peruSihmisen. Sielä vihataan kaikkea vierasta, niin että alkuun saat tuntea muukalaisuutesi nahoissasi, kunnes todistat olevasi perSunatzi.

Äänestä

Kulomäki täynnä yön timoja, juoppoja, työttömiä, homoja ja huumehörhöjä. Meno sen mukaista.

Äänestä
  • Taidat kuulua samaan porukkaan !!

    Äänestä

Sen voisi nimetä uudellleen Homomäeksi.

Äänestä

Kulomäki monta eri aluetta kalliita rivitaloja hyviä osake -kerrostaloja myös vuokrataloja. Niin kuin lähes kaikissa lähiöissä. Hyvät yhteydet kaikkialle. Kuntopuisto, hyvät ulkoilualueet hyvät hiihtoladut vieressä. Lentokenttä lähellä Stadiin lyhyt matka. Tosi tyytyväinen olen paikkaan. T Pave

Äänestä

Kahea paikka!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka tietää kirjoitti:

Tarjottiin kämppää sieltä mutta vaikuttaa todella ankealta nukkumalähiöltä. Onko siellä mitään, edes kauppaa, baaria, R-kiskaa jne. vai pitääkä aina raahustaa Korsoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu