APUA

Needhelppp

Olen myymässä koiraani.
Kun ostin koiran, sopimusehdoissa luki että koira kuvataan 2-vuotiaana.
Nyt kun olen sitä myymässä, tuleeko minunkin vaatia koiran kuvauttamista, vaikka en halua?

11

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lallerilolleri

      Oletko kysynyt kasvattajalta haluaisiko hän ostaa koiran takaisin? Miksi et halua kuvattavan?

    • Needhelppp

      Kasvattaja ei halua ostaa takaisin. Koiran kaikki sisaruksetkin ovat terveitä ja koirasta näkee että se on terve luustoltaan. Tietty olis hyvä kuvata mutta en haluaisi sitä vaatimalla vaatia.

      • Pakenen vastuutani

        Etpä tietenkään halua.


      • Miksi olet myymässä koiraasi?

        Ei se tarkoita sitä, että jos koirien sisarukset ovat terveet, että sinunkin koirasi olisi.

        Ehdottomasti kannattaa kuvauttaa.


      • "Koirasta näkee..." Ei kyllä välttämättä,ainakaan tiettyjä vikoja näe.
        Ja kun myös on niin,että välttämättä ei vaan itse kaikki huomaa,varsinkaan pienempiä oireita...


    • jica::

      Kannattaa se koira kuvauttaa. Ei sitä myydä nyt kuitenkaan tarvi. Miksi hankkia koira jos ei suostu kuvauttamaan? Siitä on kuitenkin hyötyä rodun kannalta oli kysessä sitten mikä rotu vaan.

    • ...

      Kasvattaja haluaa seurata oman aksvatustyönsä tulsota, siksi haluaa koirat kuvattavan.

      Tottakai, ollaksesi sanasi mitainen ihminen, edellytät ostajalta koiran kuvauttamista. Jos ei oma statuksesi luottamuksen arvoisena ihmisenä kiinnosta, niin sitten varmaan et. Tee silti ostajalle palvelus ja anna hänelle kasvattajan yhteystiedot, että voi tarvittaessa ottaa johonkin luotettavaankin ihmiseen yhteyttä, mikäli koiran asioista tulee jotain kysyttävää.

    • ---

      Jos kasvattaja haluaa seurata kasvatustyönsä tuloksia käyköön itse kuvauttamassa koiran omaan laskuunsa. Eiköhän siinä kuvaushalut katoa kun joutuisi omaa kukkaroaan raottamaan.

      • "Eiköhän siinä..." Ei.On kasvattajia,jotka maksaakin tutkimukset.
        Maksoi tai ei,niin luulisi jokaisen sen vertaa koirastaan välittävän,ja rotuaan ajattelevan,että tutkituttaisi koiransa,jos jotain geneettisiä sairauksia on rodussa.

        Ylipäätään moraalitonta,jos ostaa koiran,että suostuu johonkin,mutta kumminkaan ei halua noudattaa,eikä halua toimia,miten on luvattu/sovittu.
        Kenenkäänhän ei ole pakko keneltäkään ostaa...


    • einarinmaija

      "Koira kuvataan 2v " ? kumman piikkiin ? Tuo lause on selvempi,siellä sopimuksessa,vilkaise ? :) . Jos sopimusehdoissa luki , sinä: joudut koiran kuvauttamaan,tai siirrät kätevästi vastuun tulevan ostajan harteille, eli kauppakirjaan maininta, ja vapaudut vastuusta. Tämän halusit kuulla eikö :) ? Mutta mikä koiran ikä on myydessä koiraa ? Epäselvyyksien ja porsaanreikien välttelyks. Jos taas siellä on lukenut kasvattajan tekevän sen tai osallistuvan kustannuksiin, näin menee, myös jos myyt koiran;se on heidän välinen asia :). Simple.

    • villava hiiri

      Koiran jalostustoiminna takia on tärkeää tietää kuvaustulos.

      Jos kasvattaja ei halua ottaa takaisin, ihmettelen.
      Kysy kasvattajasi mielipidettä tähän kuvaukseen.

      Kaikki ei näy päältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      592
      2048
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      101
      1023
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      967
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      827
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      826
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      553
    Aihe