Suomi valmistautuu lähettämään sotilaita Somaliaan, kertoo Helsingin Sanomat. Sotilaiden tarkoitus on turvata YK:n ruokakuljetuksia merirosvoilta.
Lehden tietojen mukaan erikoisjoukko koostuu paristakymmenestä sotilaasta, jotka matkustavat kauppa-aluksen mukana ja puolustavat sitä merirosvojen hyökkäyksiltä. Ulkoministeriö ja merivoimat ovat vahvistaneet lehdelle, että sotilaiden lähettämistä suunnitellaan.
Tehtävä on osa EU:n Atalanta-operaatiota, jolla suojellaan kauppalaivoja merirosvoilta Afrikan sarven merialueella. Alustavan suunnitelman mukaan suomalaiset lähtisivät Somaliaan maaliskuussa viideksi kuukaudeksi.
Lopullisen päätöksen sotilaiden lähettämisestä tekee presidentti. Sitä ennen EU:n pitää varmistaa, milloin joukkoa tarvitaan alueella.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/11/1662582/hs-suomi-lahettaa-erikoisjoukon-somaliaan
hih!
Lehden tietojen mukaan erikoisjoukko koostuu paristakymmenestä sotilaasta, jotka matkustavat kauppa-aluksen mukana ja puolustavat sitä merirosvojen hyökkäyksiltä. Ulkoministeriö ja merivoimat ovat vahvistaneet lehdelle, että sotilaiden lähettämistä suunnitellaan.
Tehtävä on osa EU:n Atalanta-operaatiota, jolla suojellaan kauppalaivoja merirosvoilta Afrikan sarven merialueella. Alustavan suunnitelman mukaan suomalaiset lähtisivät Somaliaan maaliskuussa viideksi kuukaudeksi.
Lopullisen päätöksen sotilaiden lähettämisestä tekee presidentti. Sitä ennen EU:n pitää varmistaa, milloin joukkoa tarvitaan alueella.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/11/1662582/hs-suomi-lahettaa-erikoisjoukon-somaliaan
hih!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomesta voitaisiin koota 10 000-päinen armeija Somaliaan !
Kaikki somalit talkaisin Somaliaan !
Ihan turhaa pullistelua kun ampuminen on kuitenkin kiellettyä. Venäläiset, tanskalaiset ja myös britit osaavat alustensa puolustamisen rosvoja vastaan. Keksivät keinot jo paljon ennen suomalaisia, Shoot to kill ;o)
http://www.bbc.co.uk/news/uk-15510467
http://epn.dk/brancher/transport/skib/article2579185.ece
Merirosvot soutavat nopeasti pakoon kun suomalaiset erikoisjoukot tähtäilevät reelingin yli ja huutavat "laukaus - laukaus" ;o)
Minkätakia pitää työntäytyä jokapaikkaan auttamaan??
Silleenkö ostetaan hyvä omatunto, kun muuten on kotimaan asiat retuperällä??
Ylipäätään jos kokonaan lopetettaisiin avustuslaivat/kauppalaivat sieltä suunnalta, sekä rauhanturvatoiminta ylipäätään ja annettaisiin niiden maiden selvitellä itse sotkunsa.
Tällä tavoin myös ratkaistaisiin liikakansoitus ja tarve syytää länsimaiden rahaa pohjattomiin kaivoihin rikollisille.
Ööö?!? Ai et suomalaisten kauppalaivojen pitäs kiertää koko Afrikka, eikä mennä Suezin kanavan läpitte vai? Ons sun mielestä itämaan ihmeitten tuotteet Suomessa nyt sit jotenki liian HALPOJA vai?!? :) ... Pölvästi! :/
Eihän tuossa ole puhetta suomalaisten kauppalaivojen turvaamiisesta vaan ruoka-avustuslaivoista kyse. Ne eivät ole suomalaisia. Tarkoitus on turvata ruuan pääsy perille, ei muuta. Muut alukset turvaavat itse itsensä, kuten tuossa "Ei saa ampua" jutussa on selostettu.
Meillähän tuhansia joutilaita somalimiehiä ja esim. Itäkeskuksen käytäviltä voitaisiin kerätä tarvittava määrä.
Koulutettaisiin nämä pikakoulutuksella ja lähetettäisiin turvaamaan heimoveljiensä ruoka-apua.
Muuten hyvä ... Mut jos tollasille antaa pyssyn käteen, ni ne kaappaa ITE sen laivan, jota ne on "turvaamassa"! :/
Kaksijakoisen sielunlain takia rikkaiden ja porvarien arvovalta on todellisen demokratian vastakohta.
Näin ollen Suomen elintasopakolaiset ja useimmat somalit ovat vain hyödyllisiä idiootteja eli pikkuporvaristoa. Mutta onneksi Somalian al-Shabaab tekee demokraattista työtä Itä-Afrikassa. Eihän elintasopakolaisia ole demokraattisella Venäjällä.
http://www.youtube.com/watch?v=rccFRPYei8A&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rvGn-twiyQA&feature=related
Suomei ei erikoisjoukkoja lähetä, koska niitä ei ole.
Jospa tämä suomenhurri ja hinttarin näköinen keskonen päättää perustaa sellaiset erikoisjoukot.
"Lentotukialus" Pohjanmaahan sinne pitää lähettää uudelleen,silläkun on kokemusta somalien ruokinnasta.
Suomi lähtee puolustamaan sellaista alusta, jota ei kaapata.
Aikaisemmin Suomi lähetti sinne miinalaivan, vaikka merirosvot eivät käytä miinoja.
Eikö se olisi koko maailman edun mukaista, että heitä kuolisi nälkään mahdollisimman paljon?
Miksi siis ruokkia lisää ongelmia maailmaan.
niitä tarvitaan 1800000 Suomeen paikkaamaan työvoimapulaa joka alkoi vuonna 2010.
Suomen armeijan herroille on tärkeintä nuolla vain amerikanherrojen arvovaltaista takapuolta. Johan heille nauraa sielunlaissa Venäjän hevosetkin.
Tuleekohan tästä yhtä huima "suksee" kuin miinalaiva Pohjanmaan "lemmenristeilystä" eli lukemattomia juopottelu rikkomusia ja esimiehen väkivaltaista vastustamista. Tuloksen sentään saatiin yksi saatanan somali kippo, mitä voi nyt voiton merkkinä esitellä.