Elinkeinoelämän keskusliiton uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi valittu Ilpo Kokkila sanoikin eilen Taloussanomissa, että yleisiin palkankorotuksiin ei ole enää varaa ja Suomi on menossa samaan suuntaan kuin Etelä-Euroopan maat.
SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly esitti puolestaan voimassa olevan raamisopimuksen ja sen pohjalta tehtyjen työehtosopimusten jatkamista vuoden mittaisella työllisyyssopimuksella.
Lapin yliopiston työoikeuden professorin Seppo Koskinen tänään kertoo Ylelle, että palkka-alesta olisi nähtävissä merkkejä Suomessakin.
– Meillä on jo sovittu eri yrityksissä palkkojen alentamisia ainakin sillä tavoin, että ne palkat sitten maksetaan myöhemmin, jos yrityksen tulos tulee voitolliseksi. Sitten on myös käytäntöjä, joissa työnantajalle annetaan tavallaan maksuaikaa palkan osalta, hän sanoo Ylelle.
SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly esitti puolestaan voimassa olevan raamisopimuksen ja sen pohjalta tehtyjen työehtosopimusten jatkamista vuoden mittaisella työllisyyssopimuksella.
Lapin yliopiston työoikeuden professorin Seppo Koskinen tänään kertoo Ylelle, että palkka-alesta olisi nähtävissä merkkejä Suomessakin.
– Meillä on jo sovittu eri yrityksissä palkkojen alentamisia ainakin sillä tavoin, että ne palkat sitten maksetaan myöhemmin, jos yrityksen tulos tulee voitolliseksi. Sitten on myös käytäntöjä, joissa työnantajalle annetaan tavallaan maksuaikaa palkan osalta, hän sanoo Ylelle.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ja mitähän seuraavaksi?
Eu tukien takia suomen talous on mennyt kuralle ja valtion rahat ovat jo loppu ja sen seurauksena nyt tulee 2013 vuonna isoja säästökuuria.
Monet kunnat ja kaupungit nostaa veroprosenttia kun talous on kuralla ja sosiaalimenot ovat liian suuret ja verotulot ovat laskeneet .Osa syy on niiten omia aikaan saanoksia kun monesti itse teetävät rakennus,siivous, ym ulkomaalaisilla yhtiöillä ja menettävät verotuloja pois.Osa syy on nämäpakolais kiintiöiten menot joka raskaat kantaa kun valtion tukiloppuu ja maksut siirtyy kaupungille tai kunnalle.
Tämä on sitä että myös suomalaisista duunareista saadaan halpa työvoimaa myös ja pystyy kilpaileen virolaisten ja puolalaisten ja venäläisten kanssa vapaista töistä.
Tätä se käteinen on koko ajan ajanut ja suomiressukat jotka äänestivät kokoomusta niin söivät omaa leipää.
on menny alespäin mitä enempi kovia duunareita tullut!nyt jokainen maksaa kovista muttei laadukkaasta työstä,älykkyyn taso ollut nähtävis pitkään.
Jos vaihtoehtoina on palkka-ale tai joutuminen työttömäksi, valitsen ensimmäisen vaihtoehdon. Se kuitenkin on huomata asti kannattavampi ja taloudellisempi kuin jälkimmäinen. Ansiosidonnaisellakin käteen jäävä euromäärä on huomattavasti pienempi kuin vaikka 5% palkka-ale.
On puhuttu jopa 30 % pois palkasta joka on pysyvä kun firmat pystyy aina laittaa kirjanpidon miinukselle erilaisilla asioilla
Näin voi tapahtua vain suomes,missä ei porukka töis tajuaa mist puhutaan vaan nauretaan seljän takaa,ja ny on myöhäist tajuta ku jo 97 huononi liiton tai siis kassan jutut.
palkkaama jutunheittäjä saapui paikalle.
periaatteessa parempi tosiaan olla töissä kuin työtön mutta
en kyllä ihan helposti suostu palkan alennuksiin!
Jos firma sellaista ehdottaa, alkaa välitömästi uuden duunin etsiminen
tuhansia jotka etsivät sitä duunia ja niistä monella on varmasti paremmat paperit ku sulla mutta töitä ei ole.
vaikka Norjaan tienaaman!
kohtapuolin tulossa muutos.
Minu palka ei saa aleta.
Oneksi KELA ei ole mukana tyhmyys.
Ja sama suomeks,siis työtön ei välitä?vai miten.
Ei mia ole tuoton, mina olen KELAn tuontekija.
Taytan paperin ja saan rahan.
Helppo tuo.
niin näkyy mitäs tienaat,sen leivänkö vedel!
Teille on tulossa korotus.
Olen ollut jo kauan, kunhan siinä ovat mukana kaikki, myös johtajat, ja omistajat eivät heti kääri voittoja omiin liiveihinsä.
juur näin,muutamien törppöjen alennuksel homma toimis.
Ja vitut! Pyydän lisää liksaa
Alle 40000€ vuodessa ei saa mennä, sitä sinkulla on menoja ja täytyy
säästötiliä kartuttaa, auto vaihtaa jne.. juhlia ja ryypätä
Tolla alalla on pakko ryypätä joka vapaapäivä.
Mikä vitun pelle sinä olet kenenkään tekemisiä vahtaamaan.
Mitä sinä palikka uliset kun puhun totuut?enkä todellakaan vahtaa kun en ole nainen,vaan joka vkl ryyppäävä m.
Tarkoittaako tuo m mulkua?
miten haluat asian käsittää idiootti!
Jos mun palkasta leikattas 30% ni loppus työnteko koska sitten saan jo enemmän käteen kuukaudessa työttömänä.
Joku motivaatio pitää olla työnteolle, edes palkka.
Miten tämä yritysjohtajat ja omistajat luulevat yrityksen toimivan jos palkat poljetaan niin alas ettei ketään enää kiinnosta töitä tehdä?
Jos on talous niin tiukalla niin mitä jos yritykset luopuvat vaikka voittomarginaaleistaan muutamaksi vuodeksi? Yrityksen johto voi vaikka olla palkatta vuoden pari koska varmaan on tilille jo jäänyt isosta palkasta jemmaan tarpeeksi että saa ne makaroonilaatikot ostettua.
ps: Omassa työpaikassa on vastuunjako sillätavalla reilu että toimitusjohtaja ON vastuussa koko yrityksestä ja jos yrityksellä menee taloudellisesti niin huonosti että pitäs säästämisen vuoksi laittaa työntekijä pihalle niin ensin jää toimitusjohtaja ilman palkkaa, jos sekään ei auta niin sitten saattaa tulla lomautuksia mutta toimitusjohtaja on se joka ensimmäisenä ottaa osumaa ns.
Nythän se menee muualla juuri päinvastoin. Firma tekee tulosta mutta jonkun mielestä ei tarpeeksi joten yt-neuvottelut käyntiin, porukkaa pihalle ja johtajille bonukset.
En itse edes menisi töihin moiseen firmaan, mielummin työttömänä.
Kerro tuo jykälle jyki poitsulle ja jutalle.
oikea periaate teidän puljus,toisis tehdään juuri väärinpäin heitetään tekijät pois ja senj jälkeen vast tyhjäntoimittajat!
sopimuksilla saat ehkä kassasta enemmän mut entäs kun Kokoomus keksii että kassasta saadut korvaukset ovat liian suuret ja leikkaa niitä 80%?
mielummin työajan vähentäminen, kuin palkan alentaminen.
1600€/kk. bruttotuloista kun vuokran, ruoan jne..pakolliset maksut maksaa, niin siitä ei ole enää paljoa varaa palkkaa pienentää, tai sitten voikin jäädä jo yhteiskunnan elätettäväksi.
Onneksi mulla on tuttu tuomari joka on erikoistunut juuri tälläisiin työnantajan harjoittamiin vedätyksiin ja jos on historiaa jo ennestään vaikka työsuojelun mustalta lisltalta toimenpide on nopea käräjiltä
hetkellä kun rikolliset poistetaan hallituksesta ja kun Ek:n johtajien palkka laitetaan oikealle tasolle.
Rikolliseksi nimittely on muuten laissa rangaistava teko pitäisi olla jotain kättä pitempää ennnenkuin ketään sorvaa rikolliseksi
Ja jos itse työsopimuskaan ei kestä käräjiä niin voi vai arvata mitä koituu työnantajan maksettavaksi yleensä nää tälläiset epämääräiset firmat joita ei edes kelpuuteta liittoihinkaan kärventyy vasta käräjillä
Ei laillinen työehtosopimusjärjestelmä mitään palkka-alea huoli. Palkka-ale on jo täydessä käynnissä arvonlisäverojen korotusten myötä. Ostovoima on jo nyt vahvasti miinusmenrkkinen.
Työvoimapula on hirveä ja eläkeikiä on nostettava jo huomenna sataan vuoteen. Maahanmuuttoa on lisättävä, kuten myös vuokratyövoiman käyttöä, sekä kilpailutusta.
Meillä on hyviä kokemuksia kilpailutuksista MM OLKILUODON YDINVOIMALAN OSALTA!
Laatu on erinomainen, suomalaiset saivat valtavasti hyviä työpaikkoja ja veronmaksajia? Suomalaiset asiantuntijat valvovat hyvää työn laatua ja takaavat sen, että kaikki on viimeistä viirua myöten hyvin tehty.
Mielenkiintoista. Otetaan koko keskiluokalta esim. 30% pois palkasta. Työnantajien valmistuskustannukset varmaan pienenisi jonkun verran. Miten kävisi myynnin?
Jottei mene liian vaikeaksi, niin emiserkki:
Matti tienaa nyt nettona 2000€. Tuosta summasta Matti maksaa 1000€ asuntolainaa ja 500€ muita kuluja (sähkö, vesi, puhelin jne.). Matille jää siis 500€/kuukausi rahaa ostaa esimerkiksi Gigantista uusi Playstation.
Nyt siis Matille asuntolaina maksaa edelleen 1000€/kk ja muut kulut 500€/kk. Matin nettopalkkaa on kuitenkin leikattu 30%, eli käteen jää enää 1400€/kk.
Kysymys kuuluu: millä rahalla Matti ostaa Gigantista Playstationin ja saa näin kasvua aikaan?