Joku ehkä tietää tähän vastauksen. Minulle on jäänyt epäselväksi mitä eroa on touretten syndroomaan kuuluvalla pakkoliikkeisyydellä ja sosiaaliseen ahdistukseen liittyvillä pakkoliikkeillä?
Tuleeko touretten syndroomassa pakkoliikkeisyyttä myös silloin jos ei ole sosiaalisissa tilanteissa?
Tuleeko touretten syndroomassa pakkoliikkeisyyttä myös silloin jos ei ole sosiaalisissa tilanteissa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tulee. Tourette-pakkoliikkeitä eivät laukaise sosiaaliset syyt vaan niitä voi ilmetä koska tahansa. Tiheys vaihtelee yksilöittäin huomattavasti. Tiivis keskittyminen johonkin muuhun toimintaan on yleensä se, mikä tehokkaimmin pitää pakkoliikkeet poissa.
"Syndrooma"-sana paljastaa juuri sen, että lääketiede/lääkärit eivät tiedä millä mekanismilla po syntyy ja miten parannetaan.
Tuon sivuston tekijä tietää vastakset:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-altistus-pahimmillaan-johtaa-tahan-videolla-surullista-katsottavaa-laakarit-eivat-osaa-auttaa/