Köppääset Jouluvalot

Kyllä on "mahtavat" Jouluvalot Ilmajoen keskustassa : )
5248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä niihin lediä on lisätty !

Äänestä

Kuka maksaa?

Äänestä

Keltaiset lamput olis kyllä olleet komiammat, nuo kylmänsiniset on kauhiat. Ei tuu joulumieltä ainakaan noista härpäkkeistä...

Äänestä

Vanhusten yöhoitopalvelu Jalasjärvellä, Ilmajoella, Kurikassa ja Jurvassa uhkaa loppua

Viime heinäkuussa aloitettu yöhoitopalvelu päättyy näillä näkymin 14. tammikuuta. Palvelua tarjoavan JIK-peruspalveluliikelaitoskuntayhtymän hoivapalvelujen johtajan Tarja Palomäen mukaan palvelussa on alun perinkin ollut kyse sisäänajojaksosta.

Hoitopalvelun tulevaisuutta kartoitetaan tällä hetkellä, ja yhteistyöneuvotteluja käydään muun muassa ensihoitoyksikön kanssa.

Yöhoitaja on käynyt joka yö noin kymmenen itsenäisesti tai asumusyksikössä asuvan asiakkaan luona. Avuntarpeet ovat olleet yksilöllisiä, ja ne ovat liittyneet esimerkiksi vessassa asioimiseen tai nukkumaan menemiseen.

Palomäki arvioi, että yöhoitopalvelun kustannukset ovat kahdelta yöhoitajalta noin 80-90 000 euroa vuodessa.

Muualla maakunnassa yökäyntejä on vanhuksille tarjolla ainoastaan Seinäjoella. Teuvalla ja Kauhajoella yökäyntejä tehdään viiden kilometrin säteellä keskustasta.

Äänestä

dfftyruu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jouluakka kirjoitti:

Kyllä on "mahtavat" Jouluvalot Ilmajoen keskustassa : )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu